Самір Амін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самір Амін
араб. سمير أمين‎, фр. Samir Amin
Народився 3 вересня 1931(1931-09-03) (82 роки)
Каїр
Місце проживання Єгипет Єгипет, Сенегал Сенегал
Громадянство Єгипет Єгипет
Національність єгиптянин
Галузь наукових інтересів політична економія, революційна теорія
Alma mater Сорбонна
Вчене звання доктор наук
Відомий завдяки: закон всісвітньої вартости, концепцію «відокремлення від капіталістичної системи»

Самі́р Амі́н (араб. سمير أمين‎, фр. Samir Amin) (* 3 вересня 1931, Каїр, Єгипет) — єгипетський економіст-теоретик, один із розробникік теорії «залежного розвитку» й автор концепції «відокремлення від капіталістичної системи», критик неоколоніялізму. В своїй роботі поєднує марксистську методолоґію з поглядами на революційний процес Мао Цзе-дуна.

Життєпис[ред.ред. код]

Самір Амін народився в Каїрі в родині лікарів. Його батько — єгиптянин, матір — француженка. Дитинство й юність провів у Порт-Саїді, де ходив до французької середньої школи. З 1947 по 1957 навчався в Парижі; вивчав політичну науку та економіку. Пізніше, в автобіографії від 1990 року, про навчання у Парижі він писав, що заняттям приділяв часу рівно стільки, скільки було необхідно аби здати іспити, більшість же часу забирав «активізм».

В Париж С. Амін вступив до лав Французької Комуністичної партії (ФКП), але потім дистанціювався від радянського варіанту марксизму та ввійшов до маоїстських кіл. Разом з іншими студентами лівих поглядів видавав журнал «Anticolonialistes étudiants» («Антиколоніяльні студії»).

Після закінчення університету повернувся до Каїру, де з 1957 по 1960 рр. працював науковим співробітником Національного інституту економічного управління. З 1960 по 1963 рр. - консультант Міністерства планування в Бамако (Малі). Був стипендіатом Африканського інституту економічного розвитку та планування (Дакар, Сенегал). З 1970 по 1980 рр. - директор Інституту. 1980 року пішов з Інституту, аби там саме, у Дакарі, очолити Форум "третього" "світу".

Автор багатьох книжок і статей про проблеми глобальних економіки та політики.

Ідеї[ред.ред. код]

Більшість праць Аміна присвячено вивченню відносин між суспільствами з розвиненими економіками (капіталістичною метрополією) і суспільствами з економіками, що розвиваються (капіталістичною периферією), відмінностям у розвитку господарств та функціях держави у цих країнах, джерел цих відмінностей.

Також С. Амін цікавиться глобалізацією, яку він вважає явищем таким же старим, як і людство. Тільки сьогодні,[Джерело?] в добу капіталізму, вона супроводжується небаченим раніше розривом між зубожінням величезних мас, з одного боку, та нагромадженням капіталу і зосередженням багатств в руках небагатьох, з іншого. В останні роки, попри всі так гучно розрекламовані зусилля, спрямовані міжнародними організаціями на боротьбу з бідністю, цей розрив не тільки не скорочується, але й збільшується. Прірву, що утворилась між населенням бідних та багатих країн, а також всередині кожного суспільства між бідними і багатими, неможливо подолати без знесення капіталізму.[Джерело?] Боротися треба не з глобалізацією, а з глобалізацією під проводом капіталу.[Джерело?]

Основні твори[ред.ред. код]

  • Нерівномірний розвиток (Le développement inégal. Paris: Éd. de Minuit, 1973)
  • Кляса та нація в історії і сучасна криза (Classe et nation dans l'histoire et la crise contemporaine. Paris: Éd. de Minuit, 1979)
  • Майбутнє маоїзму (L'avenir du Maoïsme. Paris: Éd. de Minuit, 1981)
  • Евроцентризм. Критика однієї ідеолоґії (L'eurocentrisme: critique d'une ideologie. Paris: Anthropos, 1988)
  • Вірус лібералізму. Безперервна війна й американізація світу (Le virus libéral: la guerre permanente et l'américanisation du monde. Paris: Le Temps des cerises, 2003)
  • Арабський світ у довгостроковій перспективі: арабська «весна»? (Le Monde arabe dans la longue durée: le «printemps» arabe? Paris: Le Temps des cerises, 2011)

Посилання[ред.ред. код]