Санго (культура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Санго — африканська археологічна культура епохи верхнього палеоліту.

Відкрита Е. Уейлендом в 1920 у бухти Сандія, на західному березі озера Вікторія, в Уганді. Культура Санго охоплювала басейн Конго, середню течію ріки Замбезі і гвінейське узбережжя, перекриваючи зону вологих тропічних лісів. У Родезії культура Санго радіовуглецевим методом датується 43 000-40 000 років тому.

З'явилася на основі ашельської культури в Південній Африці і потім поширилася на північ до Анголи, басейн річки Конго і до берегів озера Вікторія. За технологічним рівнем аналогічна мустьєрській культурі Євразії або переходу до верхнього палеоліту.

Для прото-Санго характерні ручні рубила, іноді загострені з обох кінців, великі скребла, знаряддя з гальки, нуклеуси і відщепи. Знаряддя такого ж типу зберігаються і в нижньому Санго, але з'являються невеликі біфаси, які в середньому Санго розвиваються в наконечники списів і маленькі кирки; останні особливо характерні для часу верхнього Санго, коли з'являються перші знаряддя типу «транше».

Близько 12 000 років тому культура Санго була змінена мезолітичною культурою Лупемба.

Література[ред.ред. код]

  • Алиман A., Доисторическая Африка, пер. с франц., М., 1960;
  • Clark J. D., The prehistory of Southern Africa, L., 1959; Oakley K. P., Frameworks for dating fossil man, L., 1964.
  • Геде Ф. Й. Палеолит Республики Кот д'Ивуар6 (Западная Африка) / РАН. ИИМК . — СПб.: Петербург. востоковедение, 2000 . — 160 с: ил., карт . -(Труды ИИМК, Т. 3).- Библиогр.: с. 149—151 . — Рез. англ.

Джерела[ред.ред. код]