Санкції проти Росії (2022)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Санкції проти Росії — обмежувальні політичні та економічні заходи, введені щодо РФ та низки російських осіб і організацій, які причетні до визнання незалежності терористичних угруповань ДНР і ЛНР, а також через вторгнення російських військ до України у лютому 2022 року в ході російсько-української війни.

Обговорення санкцій почалося після того, як президент РФ Путін оголосив про визнання незалежності ДНР і ЛНР (22 лютого 2022 року) та почав повномасштабну війну в Україні.

За словами президента США Джо Байдена, альтернативою санкціям була б Третя світова війна[1], але така війна може призвести до загибелі всього людства.

Запрацював портал «Війна й санкції», який дає змогу переглянути перелік осіб, на яких уже було накладено санкції з початку повномасштабної війни РФ проти України, а також ознайомитися з кандидатами на потрапляння до санкційних списків.

Передісторія[ред. | ред. код]

Окупація українських територій російськими військами та їхніми місцевими союзниками, 2014—2021

З початку війни наприкінці лютого 2014 року багато країн запровадили санкції проти Росії. Європейський Союз та інші міжнародні організації також запровадили санкції проти окремих осіб, компаній і посадових осіб з Росії. У січні 2022 року ЄС оголосив, що санкції будуть продовжені щонайменше до кінця липня 2022 року.[2] Зі свого боку Росія відповіла санкціями проти низки країн. Наприклад, заборонено імпортувати продукти з ЄС, США, Канади, Норвегії та Японії[3].

Санкції сприяли падінню російської валюти та російській фінансовій кризі 2014—2016 років. Своєю чергою, ряд країн-членів ЄС також зазнали економічної шкоди.[4]

США, Канада, ЄС та інші європейські країни (включаючи Україну) також запровадили економічні санкції, спеціально спрямовані проти Криму. Відповідно, певні товари і технології з різних галузей не можуть продаватися чи не є доступними. Постраждали також туристичні й інфраструктурні галузі. Круїзним суднам заборонено заходити в сім портів, зазначених у списку.[5] Для громадян Криму діють обмеження на поїздки та замороження активів.

У ЄС до санкцій критично поставилися Італія, Угорщина, Греція, Франція, Кіпр і Словаччина.[6] У червні 2017 року Німеччина та Австрія розкритикували Сенат США за нові санкції проти Росії, що стосувалися газопроводу «Північний потік-2».

Ще до конфлікту з Україною різні держави вводили санкції проти Росії. Наприклад, Закон Магнітського у США від грудня 2012 року був спрямований на російських чиновників, відповідальних за смерть Сергія Магнітського (2009). Цим особам заборонено в'їзд до Сполучених Штатів і використання американської банківської системи.

Країни, що запровадили санкції[ред. | ред. код]

Санкції за визнання ДНР та ЛНР (перший пакет санкцій)[ред. | ред. код]

 • США 21 лютого запровадили заборону для громадян США на фінансування та інвестиції в ДНР і ЛНР, а також на торгівлю з ними. 22 і 23 лютого були введені санкції проти банків, що фінансують оборонну промисловість (ВЕБ, Промсвязьбанку та їхніх 42 дочірніх структур, включаючи ФК ЦСКА), проти дітей вищих російських чиновників (Дениса Бортникова, Петра Фрадкова, Володимира Кірієнка), а також угоди з облігаціями Російської федеральної позики на вторинному ринку[20]. 23 лютого США ввели санкції проти швейцарської компанії Nord Stream 2 AG, оператора газопроводу «Північний потік-2», та її виконавчого директора Маттіаса Варніга[21][22].
 • Німеччина призупинила сертифікацію магістрального газопроводу «Північний потік-2», відкликавши чинний звіт Міністерства економіки з аналізу надійності постачання та зажадавши нову оцінку з урахуванням «змін в останні кілька днів»[23].
 • Велика Британія ввела санкції проти п'яти російських банків («Промсвязьбанк», «Росія», Індустріальний ощадний банк, «Чорноморський банк розвитку», «Генбанк») і трьох російських підприємців (Геннадія Тимченка, Бориса Ротенберга, Ігоря Ротенберга)[24].
 • Австралія ввела санкції проти російських банків, фізичних і юридичних осіб із ДНР і ЛНР[25].
 • Канада ввела санкції проти російського суверенного боргу, угод із ДНР та ЛНР, а також двох російських банків і депутатів Державної думи, які голосували за визнання ДНР та ЛНР (382 росіян і 32 компаній)[26]
 • Японія обмежила розміщення російських облігацій на своєму ринку, а також заборонила торгівлю та в'їзд офіційних осіб з ДНР і ЛНР.
 • Євросоюз ввів санкції проти 351 депутата Держдуми, що проголосували 15 лютого 2022 року на підтримку звернення до президента Путіна з проханням визнати ДНР і ЛНР (глава європейської дипломатії Жозеп Боррель оголосив про наміри «позбавити» депутатів Держдуми «шопінгу в Мілані, діамантів в Антверпені»[27]), проти 27 фізичних і юридичних осіб, які «зіграли роль у підриві або загрозі територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України» (у тому числі проти Сергія Шойгу, Андрія Костіна, Ігоря Шувалова, Маргарити Симоньян, Марії Захарової, Володимира Соловйова, Агентства інтернет-досліджень, банку «Росія», Промсвязьбанку та ВЕБ), а також заборонив фінансування російського уряду та ЦБ. На ДНР і ЛНР були накладені торгові та інвестиційні санкції[28][29][30][31].
 • Ісландія приєдналася до санкцій ЄС[32].

Санкції за вторгнення в Україну (другий пакет санкцій)[ред. | ред. код]

 • Британія запровадила санкції проти Росії через вторгнення в Україну. Під санкції потрапили понад 100 фізичних осіб та компанії, наприклад, Кирило Шамалов (вважається, що він колишній зять Путіна), ВТБ[33], Ростех і Аерофлот. Аерофлоту заборонили літати до Великої Британії[34]. Обмежено суми вкладів і депозитів для громадян РФ у банках Сполученого Королівства до £50 000 ($66 800)[35]. Введено заборону на залучення великими російськими компаніями фінансування на британському ринку, а також на імпорт до Росії технологій та обладнання для перероблення нафти. Такі ж заходи застосовуватимуть і до Білорусії[36]. Персональні санкції, які передбачають заморожування активів, проти президента Путіна[⇨] та міністра закордонних справ Лаврова[37].
 • Президент США Джо Байден анонсував «нищівні» санкції проти Росії[38], що передбачають:
  • обмеження можливості російських компаній вести розрахунки в доларах, євро, фунтах і єнах[39]
  • обмежувальні заходи — внесення до SDN — блокування активів банку в американській юрисдикції, заборона на доларові транзакції, заборона на проведення будь-яких трансакцій з американськими контрагентами для банків: ВТБ, Відкриття, Новікомбанку, Радкомбанку[40]
  • обмежувальні заходи — внесення до CAPTA — обмеження на кореспондентські рахунки у США: Сбербанк[40]
  • секторальні санкції, в яких йдеться про «обмеження на всі операції, надання фінансування та інші операції з новими борговими зобов'язаннями з терміном погашення понад 14 днів і новими акціями», стосуються інших великих російських компаній, таких як: Газпромбанк, Россільгоспбанк, Альфа-Банк, Московський Кредитний Банк, «Газпром», «Газпром нафта», «Транснафта», «Ростелеком», «РусГідро», «АЛРОСА», «Радкомфлот», РЖД[40]
  • обмеження на імпорт високотехнологічної продукції[39]
  • обмеження на запозичення на ринках США та Європи для найбільших російських державних компаній[39]
  • персональні санкції, що передбачають заморожування активів, проти синів високопосадовців: секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева, спеціального представника президента Російської Федерації з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту Сергія Іванова, голови організації «Роснефть» Ігоря Сєчина, а також проти топменеджерів ВТБ[39][41][42]
  • персональні санкції, які передбачають заморожування активів, проти президента Путіна[⇨], міністра закордонних справ Лаврова, міністра оборони Шойгу, голови Генштабу Валерія Герасимова[43].
 • Євросоюз ввів санкції, що стосуються фінансового, енергетичного, транспортного, технологічного сектору, а також візової політики[44]:
  • персональні санкції проти президента Путіна[⇨], міністра закордонних справ Сергія Лаврова, прем'єр-міністра Михайла Мішустіна та міністра оборони Шойгу, заступника голови Ради безпеки Дмитра Медведєва, спецпредставника президента Сергія Іванова, голови МВС Володимира Колокольцева, депутатів Держдуми та білоруських офіційних осіб, що передбачають замороження активів[45]
  • санкції проти міністерства оборони, служби зовнішньої розвідки, адміністрації президента — попадання до «оборонного списку» — заборона на постачання товарів і технологій, а також надання фінансової допомоги[45][46]
  • у чорний список ЄС, що передбачає заборону для європейських інститутів на надання їм інвестицій, надання допомоги у проведенні операцій з цінними паперами або іншими інструментами фінансового ринку, а також укладання угод, потрапили: Алмаз-Антей, Камаз, комерційний порт Новоросійськ, «Ростех», РЗ, «Севмаш», Радкомфлот та ОСК[44][45]
  • до «оборонного списку» ЄС, який передбачає заборону на постачання товарів і технологій, а також надання фінансової допомоги, також потрапили компанії: «Уралвагонзавод», концерн «Калашников», «Алмаз-Антей», авіабудівні та суднобудівні корпорації, включаючи «МіГ», «Гелікоптери Росії», «Сухий», «Туполєв», ОСК, компанії космічного сектора, включаючи ракетно-космічний центр «Прогрес» та ін.[44][45]
  • санкції проти чотирьох російських банків — Альфа-банк, «Відкриття», банку «Росія» та Промсвязьбанку. Щодо зазначених банків забороняється здійснювати угоди, у тому числі купівлю та продаж, а також інвестування, операції з цінними паперами, випущеними після 12 квітня 2022[44][45]
  • заборона банкам приймати депозити від росіян і російських компаній величиною понад €100 тис., продавати клієнтам із Росії цінні папери, номіновані в євро, надавати послуги з продажу цінних паперів, випущених після 12 квітня 2022 року, а також проводити лістинг акцій будь-яких російських держкомпаній (з часткою держави понад 50 %) на європейських біржах[44][45][47].
  • заборона на продаж літаків, запасних частин і обладнання російським авіакомпаніям; постачання літаків з Євросоюзу триватимуть лише до 28 березня 2022 року за контрактами, укладеними до 26 лютого. Під заборону потрапляють також їхнє страхування та техобслуговування[44][45]
  • забороняється продаж, постачання, передача, експорт у Росію товарів і технологій, призначених для використання в авіації чи космічній індустрії[45]
  • повна заборона лізингу літаків, гелікоптерів та іншої авіатехніки в РФ, а також їхнє страхування та техобслуговування[44][45][48]
  • заборона постачання товарів і технологій подвійного призначення, запровадження обмежень на експорт високотехнологічних товарів і технологій їхнього виробництва[44][45] ;
  • заборона на постачання товарів, обладнання та технологій для нафтоперероблення[44][45]
  • заборона російським дипломатам, чиновникам і бізнесменам користуватися спрощеним візовим режимом для привілейованого в'їзду до ЄС; це рішення не стосується пересічних громадян Росії[45].
 • Канада ввела санкції проти 62 компаній і фізичних осіб, а також членів їхніх сімей, у тому числі членів Ради безпеки, включаючи президента Путіна[⇨], міністра закордонних справ Сергія Лаврова, міністра оборони Сергія Шойгу та міністра фінансів Антона Силуанова[38][43].
  • Обмеження запроваджуються проти найбільших російських банків[49].
  • Канада припинила дію всіх експортних ліцензій для Росії[49].
 • Японія заборонила видачу віз деяким громадянам Росії та заморозила активи приватних осіб і організацій. Призупиняється також експорт напівпровідників та інших чутливих товарів до військових організацій у Росії[50][51].
 • Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС, запроваджених після визнання ДНР та ЛНР[52]. 7 квітня 2022 Швейцарія заморозила російські активи на $8 млрд[53]
 • Україна відповідно до Закону України «Про санкції» запровадила санкції проти 47 російських діячів, які публічно заявили про підтримку військових злочинів Росії в Україні[54]. До санкційного списку потрапили співаки та музиканти, які брали участь у пропагандистському концерті «Крымская весна» 18 березня 2022 року, а також політики, пропагандисти та посібники Кремля[55].

Зупинка видачі віз[ред. | ред. код]

Припинили видачу нових шенгенських віз російським громадянам на невизначений термін Латвія, Литва та Чехія[56]. Окрім того, Кіпр анулював «золоті паспорти» чотирьох росіян, які потрапили під санкції[57].

Заборона польотів російської авіації[ред. | ред. код]

   Країни, що закрили повітряний простір для російських авіакомпаній
   Росія
   Україна
   Захоплені Росією території (Крим, «ДНР» та «ЛНР»)

З 25 по 27 лютого повітряний простір для російських авіакомпаній закрили Велика Британія, Болгарія[58], Румунія, Польща[59], Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Словенія[60], Фінляндія[61], Бельгія, Данія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Італія, Австрія, Швеція, Нідерланди[62], Іспанія[63], Франція, Норвегія[64], Канада, Північна Македонія[65] та Португалія[66].

27 лютого Євросоюз повністю закрив свій повітряний простір для будь-яких літаків, що належать, зареєстровані або контрольовані з Росії, у тому числі для приватних літаків «олігархів»[67][68].

Через закриття повітряного простору над країнами Балтії тривалість польотів з Калінінграда до Москви зросла у півтора рази до 2,5 годин. Авіакомпанії змушені літати довшим шляхом — над Балтійським морем[69].

Санкції проти Володимира Путіна[ред. | ред. код]

25 лютого Євросоюз, Британія, США та Канада оголосили про запровадження санкцій проти президента Путіна, які передбачають заморожування його активів. Путін став третім після президентів Сирії та Білорусі, Башара аль-Асада та Олександра Лукашенка, главою держави у списках санкцій Євросоюзу[43][70][71].

27 лютого Японія оголосила про запровадження санкцій проти Путіна[72].

28 лютого Австралія запровадила фінансові санкції проти Путіна та заборонила йому в'їзд[73], а Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС[74].

7 березня Нова Зеландія заборонила Путіну в'їзд[75].17 березня заморозила активи Путіна[76].

Санкції за вторгнення до України (третій пакет санкцій)[ред. | ред. код]

26 лютого 2022 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про запровадження нового пакету санкцій. Спільні санкції США, ЄС, Канади та Великої Британії[77]:

 • заморожують резерви Центрального банку РФ, що знаходяться у банках країн G7 (йдеться про половину резервів ЦБ)[78][79]
 • скасовують програму «золотих паспортів» для інвесторів із Росії[80]
 • відключають частину російських банків від системи SWIFT[81], а саме: ВТБ, Відкриття, Новікомбанк, Радкомбанк, Промсвязьбанк.

Португалія призупинила видачу «золотих» віз громадянам Росії[82].

МЗС Британії повідомило, що підготувало чорний список російських багатіїв, яких Лондон вважає пов'язаними з владою Росії[83].

27 лютого ЄС оголосив про заборону мовлення Russia Today, Sputnik та їхніх дочірніх організацій на своїй території, закриття неба ЄС для літаків, пов'язаних з Росією[84][85], заморожування активів високопосадовців, представників російської еліти, а також членів їхніх сімей і посібників, і обмеження видачі їм «золотих паспортів»[86].

Санкції за вторгнення до України (четвертий пакет санкцій)[ред. | ред. код]

14 березня ЄС ухвалив рішення щодо введення 4 пакету санкцій проти Росії. Санкції спрямовані проти фізичних та юридичних осіб, причетних до агресії проти України, а також на декілька секторів російської економіки. Санкції проти Росії торкнуться заборон на експорт предметів розкоші та нових інвестицій ЄС в російський енергетичний сектор. Також Євросоюз у рамках нового пакета санкцій розглядає можливість заборони експорту в Росію автомобілів вартістю понад 50 тисяч євро. Каральні обмеження набудуть чинності, як тільки вони будуть опубліковані в Офіційному журналі ЄС.[87][88][89][90][91][92]

7 квітня Австралія ввела санкції проти 67 росіян: російської еліти і олігархів, наближених до Путіна, які сприяють і підтримують війну[93].

10 травня Євросоюз планував ввести повне ембраго на нафту з РФ[94][95].

17 травня США оголосили про плани заблокувати для РФ можливість виплат за держборгом[96]. Перед цим за оцінками Bloomberg результат санкцій було оцінено як найгірший економічний спад у РФ за 30 років і різке падіння ВВП[97].

Санкції за вторгнення до України (п'ятий пакет санкцій)[ред. | ред. код]

5 квітня Євросоюз повідомив про п'ятий пакет санкцій, який включає:

 • заборона на імпорт російського вугілля[98]
 • заборона на транзакції з чотирма найбільшими російськими банками, серед яких і ВТБ банк[98]
 • заборона російським суднам та операторам заходити до портів країн союзу[98]
  • винятки — агропродукція та харчові товари, гуманітарні та енергетичні вантажі[98]
 • заборона на роботу російських та білоруських дорожніх операторів[98]
 • заборона на експорт до РФ квантових комп'ютерів, високотехнологічних напівпровідників, транспортних складових[98]
 • відмова від імпорту з РФ низки товарів та сировини (деревини, насіння, морепродуктів та алкоголю)[98]
 • заборона російським компаніям брати участь у європейських публічних закупівлях та позбавлення російських державних установ фінансової підтримки з боку ЄС[98]
 • запровадження додаткових індивідуальних санкцій проти Російської Федерації[98]

Сполучені Штати Америки офіційно призупинили обмін інформацією з російськими податковими органами, щоб ускладнити збір податків в РФ. Разом з тим Міністерство фінансів США заявило, що не надавало російській владі жодної податкової інформації з моменту початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого[99].

Санкції за вторгнення до України (шостий пакет санкцій)[ред. | ред. код]

3 червня Рада Євросоюзу офіційно затвердила шостий пакет санкцій проти Росії. Обмежувальні заходи введено проти 18 компаній та 65 осіб, які так чи інакше причетні до російської агресії проти України.

Шостий пакет санкцій передбачає:

 • заборону на купівлю, імпорт або передачу сирої нафти та деяких нафтопродуктів із Росії. Поетапна відмова від російської нафти займе від 6 місяців для сирої нафти до 8 місяців для інших продуктів нафтопереробки. Тимчасовий виняток передбачено для імпорту сирої нафти трубопроводом до тих країн-членів ЄС, «які в силу свого географічного положення страждають від особливої залежності від постачання з Росії»[100]
 • відключення від SWIFT Сбербанку, Московського кредитного банку, Россельхозбанка та Білоруського банку розвитку та реконструкції[100]
 • припинення мовлення в ЄС трьох російських державних телеканалів – Росія РТР/РТР Планета, Росія 24 та ТВ Центр International[100]
 • заборона надання у Росії бухгалтерських послуг, послуг зі зв'язків із громадськістю та консультаційних послуг[100]
 • розширення експортних обмежень на перелік товарів та технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню сектора оборони та безпеки Росії. Вони включають 80 видів хімікатів, які можуть бути використані для виробництва хімічної зброї[101]
 • розширення списку осіб та організацій, на яких поширюються експортні обмеження щодо товарів та технологій подвійного призначення[102]

Реакції світових компаній[ред. | ред. код]

Станом на 14 березня 2022 року, наступні компанії прийняли рішення про обмеження або припинення роботи на ринках РФ:

 • Apple Pay — повне блокування[103]
 • Apple — повний вихід із ринку[104]
 • ApiX-Drive — повне припинення роботи з користувачами с Росії.[105]
 • Adidas — відмова від роботи зі збірною з футболу[106]
 • Audi — виходять з ринку[107]
 • AMD — заборона постачання мікрочипів і незабаром заборона постачання відеокарт[108]
 • Amazon — (уточнюється)[109]
 • Adobe — (уточнюється)
 • Avast — вихід з ринків Росії та Білорусі[110]
 • Avon — припиняє всі інвестиції в Росію[111]
 • Bayer — призупиняє інвестиції у Росії та Білорусі.[112]
 • British Petroleum — виведення з компанії «Роснафта» 19,75 % акцій[113]
 • BBC — (уточнюється)
 • BMW — закриття заводів, блокування постачання[106]
 • Bolt — видалення усіх продуктів з Bolt Market, які вироблені в Росії або пов'язаних з російськими компаніями; зупинка роботи в Білорусії; перерахування неурядовим організаціям, які підтримують Україну та її жителів, включно із Червоним Хрестом, 5 % з кожного замовлення в Європі (з 1 березня протягом двох тижнів в усіх 5 сервісах компанії) — за попередніми розрахунками — 5 мільйонів євро[114]
 • Boeing — припинення обслуговування і техпідтримки російських авіакомпаній[115][116]
 • Bosch — припиняє постачання до Росії й зупинить два заводи у Петербурзі[117][118]
 • Bridgestone — закриває свій завод із виробництва шин у російському Ульяновську та припиняє експорт шин.[119][120]
 • BTC-Alpha — крипто майданчик — відмова працювати з громадянами країни-окупанта[121]
 • Chevrolet — виходять з ринку[107]
 • Cannes Festival — відмова у прийомі офіційної делегації Росії[122]
 • Cadillac — (уточнюється)
 • Carlsberg Group — (уточнюється)
 • CEX IO — крипто майданчик — відмова працювати з громадянами країни-окупанта[121]
 • Cinema 4D — програма не працює[123]
 • Coca Cola — (уточнюється)
 • Danone — (уточнюється)
 • Disney — зупинка показів своїх фільмів в Росії[124]
 • Dell — припинення продажів продукції[125]
 • Deloitte — остання аудиторська компанія, що входить до «Великої четвірки» виходить з російського ринку[126]
 • Deutsche Bank — відключив російські відділення від своїх систем через небезпеку кібератак.[127][128]
 • Dropbox — (уточнюється)
 • Dunkin' Donuts — ухвалила рішення піти з Росії 11 березня.[129][130]
 • DHL — приймання посилок припинено[131]
 • Eurovision — відсторонення від участі у Пісенному конкурсі Євробачення 2022[132]
 • Ericsson — зупинка постачання обладнання[133]
 • ExxonMobil — припинення видобутку нафти і газу в Росії[134][135]
 • Ebay — платформа призупинила усі транзакції з російськими адресами.[136][137]
 • Etsy — блок усіх балансів на ру рахунках[138]
 • Facebook — санкції проти російських засобів масової інформації[139]
 • FedEx — зупинка доставлення[140]
 • Formula 1 — скасування турніру в Сочі[141]
 • Ford Motor Company — закриває всі магазини (заява від 2 березня)[106]
 • FIFA — дискваліфікація збірної на ЧС та заборона на проведення будь-яких міжнародних матчів у Росії[142]
 • Google Pay — блокування карток російських банків під санкціями[143]
 • Google — припинення монетизації державних ЗМІ Росії, заборона для фінансованих державою ЗМІ Росії розміщення реклами на сервісах корпорації[144] 24 березня корпорація повідомила азійські фабрики (Samsung, Xiaomi, realme, Honor, тощо) про те, що вони не можуть створювати смартфони та інші пристрої з використанням Android для російського ринку (для GMS-версій, тобто версій із сервісами Google, а це практично всі Android-смартфони). Тобто всі партнери Google будуть обмежені у постачанні смартфонів на Android, бо санкції розширилися на необмежену кількість фабрик, які можуть випускати товари для Росії[145]. Фактично ситуація виглядає так, ніби компанії ухвалили таке рішення самостійно, жодних документів, що підтверджують тиск на них, не існує.
 • Google Maps — блок інфо для російських користувачів[146]
 • Getcontact — розсилка по всіх користувачах правдивої інформації
 • General Motors — зупиняє експорт[107]
 • Oracle — припинив операції в Росії[147]
 • IKEA — зупинка роботи в Росії[148]. У червні 2022 року IKEA оголосила про остаточний вихід з ринку Росії, було заплановано продати всі фабрики і скоротити співробітників[149].
 • JCB — призупинила роботу офісів та невеликого заводу для внутрішнього ринку РФ. Також компанія заявила про припинення поставок техніки та запасних частин у країну (BBC.COM)[150].
 • LINX — відключила російських провайдерів від міжнародного обміну інтернет-трафіком[151][152]
 • Michelin — повністю зупиняє діяльність у Росії і не експортуватиме свої товари[153][154]
 • Pfizer — фармацевтична компанія вирішила призупинити заплановані інвестиції в Росії.[155][156]
 • Ricoh — заявив про зупинку експорту своєї продукції до Росії.[157][158]
 • Sony Pictures — припиняє всю діяльність у Росії.[159][160]
 • Unilever — компанія-лідер на ринку харчових та побутових товарів припиняє імпорт та експорт в РФ[161]
 • Volkswagen — зупинка заводів в Калузі і Новгороді, блокування постачання запчастин

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Байден назвав два шляхи зупинити Росію - санкції чи Третя світова війна. Дзеркало тижня (рос.). 1 березня 2022. Процитовано 27 лютого 2022. 
 2. Russia: EU renews economic sanctions over the situation in Ukraine for further six months. www.consilium.europa.eu. Процитовано 26 лютого 2022. 
 3. Russia hits West with food import ban in sanctions row. BBC Online. 7 серпня 2014. Процитовано 27 лютого 2022. 
 4. Russland und die Ukraine: Chronik bis zum Angriff. Deutsche Welle. 24 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 5. EU sanctions add to Putin's Crimea headache. EUobserver. EUobserver.com. Процитовано 28 березня 2015. 
 6. Italy, Hungary say no automatic renewal of Russia sanctions. Reuters. 14 березня 2016. Процитовано 1 червня 2016. 
 7. Australian sanctions on Russia: who do they target and will they have an impact?. theguardian.com (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 8. Canada announces new sanctions against Russia. This is what they're targeting. ctvnews.ca (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 9. Russia’s military aggression against Ukraine: EU imposes sanctions against President Putin and Foreign Minister Lavrov and adopts wide ranging individual and economic sanctions. consilium.europa.eu (англ.). 28 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 березня 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 10. Iceland to Take Part in Sanctions Against Russia, Ministers Say. japantimes.co.jp (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 11. Japan announces more sanctions on Russia after Ukraine invasion. Iceland Review (англ.). 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 12. New Zealand announces bans on Russia in response to Ukraine invasion. rnz.co.nz (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 13. Norway Decides to Drop Russia From $1.3 Trillion Wealth Fund. Bloomberg (англ.). 28 лютого 2022. Архів оригіналу за 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 14. Singapore to impose sanctions on Russia, including export controls and certain bank transactions: Vivian Balakrishnan. CNA (англ.). 28 лютого 2022. Архів оригіналу за 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 15. South Korea to join economic sanctions against Russia. channelnewsasia.com (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 16. Neutral Swiss poised to freeze Russian assets - president. Reuters (англ.). 28 лютого 2022. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 17. Pei-ju, Teng (25 лютого 2022). Taiwan to join international sanctions against Russia. focustaiwan.tw (англ.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 18. PM Johnson unveils UK's largest-ever sanctions against Russia. reuters.com (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022. 
 19. Joined by Allies and Partners, the United States Imposes Devastating Costs on Russia. whitehouse.gov (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 20. США ввели санкции против России за признание ДНР и ЛНР. Что важно знать. РБК (рос.). Процитовано 23 лютого 2022. 
 21. США ввели санкции против оператора «Севпотока-2». Новая газета (рос.). 1645642980000. Процитовано 23 лютого 2022. 
 22. PEESA Designations; Issuance of Russia-related General License 4. U.S. Department of the Treasury (англ.). Процитовано 23 лютого 2022. 
 23. Канцлер ФРГ Шольц: Ввод в эксплуатацию газопровода «Северного потока — 2» замораживается. DW.COM (рос.). 22 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022. 
 24. Британия ввела санкции против 5 российских банков, Ротенберга и Тимченко. РБК (рос.). Процитовано 22 лютого 2022. 
 25. Австралія оголосила про санкції проти банків і восьми громадян Росії. РБК-Україна (укр.). 23 лютого 2022. 
 26. Канада негайно вводить санкції проти Росії. Gazeta.ua (укр.). 25 лютого 2022. 
 27. Боррель о санкциях против россиян: Больше никакого шопинга в Милане
 28. ЕС ввел санкции против России из-за признания ДНР и ЛНР. РБК (рос.). Процитовано 23 лютого 2022. 
 29. EU adopts package of sanctions in response to Russian recognition of the non-government controlled areas of the Donetsk and Luhansk oblasts of Ukraine and sending of troops into the region. www.consilium.europa.eu (англ.). Процитовано 23 лютого 2022. 
 30. От Шойгу до Симоньян: ЕС назвал россиян, попавших под санкции из-за признания ДНР и ЛНР. BBC News Русская служба. Процитовано 24 лютого 2022. 
 31. Європейська рада (23 лютого 2022). COUNCIL REGULATION (EU) 2022/259 of 23 February 2022 amending Regulation (EU) No 269/2014 concerning restrictive measures in respect of actions undermining or threatening the territorial integrity, sovereignty and independence of Ukraine. Офіційний сайт Євросоюзу (англ.). 
 32. Iceland Will Participate in the EU’s Sanctions. Iceland Monitor. Процитовано 8 червня 2022. 
 33. Велика Британія заморожує активи російського банку «ВТБ». Букви (укр.). 24 лютого 2022. 
 34. Британія закрила небо для російських літаків. Укрінформ (укр.). 24 лютого 2022. 
 35. Великобритания установит лимит на депозиты россиян в банках. Forbes. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 36. Британія оголосила санкції проти ВТБ і заборонила польоти "Аерофлоту". Європейська правда (ua). 24 лютого 2022. 
 37. Великобритания ввела санкции в отношении президента и главы МИД РФ. Интерфакс (рос.). 25.02.2022. 
 38. а б Байден заявив, що лідери ЄС домовилися запровадити «нищівні пакети санкцій» проти Росії. НВ Бізнес (ua). 24 лютого 2022. 
 39. а б в г Байден объявил о новых санкциях. Они коснулись Сбербанка, операций в долларах и евро, импорта высокотехнологичной продукции в Россию. Meduza (рос.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 40. а б в «Сбер», ВТБ, «Открытие», Новикомбанк, Совкомбанк и еще ряд банков попали под санкции США. Банки.ру (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 41. США ввели санкции против сыновей Сечина, Патрушева и Иванова. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 42. США вводят санкции против Патрушева, Сечина, Иванова и их сыновей. РИА Новости (рос.). 20220224T2254. Процитовано 27 лютого 2022. 
 43. а б в США ввели санкции против Путина, Лаврова и Шойгу. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 44. а б в г д е ж и к Что вошло в третий пакет санкций ЕС против России. BBC News Русская служба. Процитовано 26 лютого 2022. 
 45. а б в г д е ж и к л м н Евросоюз в ночь на субботу опубликовал новый санкционный пакет против России. The Bell (рос.). 26 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022. 
 46. ЕС ввел санкции против 64 ключевых структур России. ТАСС. Процитовано 27 лютого 2022. 
 47. ЕС ограничил размер депозитов россиян в европейских банках. Как это будет работать?. The Bell (рос.). 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022. 
 48. Самолет есть роскошь? И поезд — тоже Власти Евросоюза приняли решение о полном запрете поставок и лизинга самолетов, вертолетов и другой авиатехники в РФ. Новая газета (рос.). 1645886040000. Процитовано 26 лютого 2022. 
 49. а б Канада вводит новые санкции против России, сообщил премьер Джастин Трюдо. РБК - Telegram Канал (рос.). 
 50. Япония введёт новые санкции против России. Lenta.ru (рос.). 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. 
 51. Японія оголосила про додаткові санкції проти Росії. Укрінформ (укр.). 25 лютого 2022. 
 52. Швейцария заявила о санкциях против 336 депутатов и трёх банков России. РБК (рос.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022. 
 53. Швейцарія заморозила російські активи на 8 млрд доларів. РБК-Украина (рос.). Процитовано 7 квітня 2022. 
 54. Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 1 квітня 2022. 
 55. Богданьок, Олена (27 березня 2022). МКІП розширює санкційний список пропутінських діячів. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 1 квітня 2022. 
 56. Чехія і Латвія припинили видавати візи росіянам. Європейська правда (рос.). 24 лютого 2022. Процитовано 1 березня 2022. 
 57. Кіпр анулює "золоті паспорти" чотирьох росіян, які потрапили під санкції, - Reuters. РБК-Украина (рос.). Процитовано 7 квітня 2022. 
 58. България затваря небето си за всички руски самолети | Министерство на транспорта и съобщенията. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 59. Архивированная копия. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 60. Девятая страна запретила полеты самолетов из России. РБК (рос.). Процитовано 26 лютого 2022. 
 61. Финляндия решила закрыть небо для российских самолетов. РБК (рос.). Процитовано 26 лютого 2022. 
 62. Какие страны (помимо Украины) закрыли небо для авиакомпаний из России. Карта Мы постоянно обновляем этот материал. Попасть в Европу из РФ уже очень сложно. Meduza (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 63. Р. И. А. Новости (20220227T1713). Испания закрывает воздушное пространство для российских авиакомпаний. РИА Новости (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 64. Радио Sputnik (20220227T1634). Франция и Норвегия закрывают воздушное пространство для самолетов из РФ. Радио Sputnik (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 65. Канада, Испания и Северная Македония запретили полеты российских лайнеров. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 66. Европа покраснела почти целиком: Португалия закрывает небо для России. www.fontanka.ru (рос.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022. 
 67. ЄС повністю закриває свій повітряний простір для літаків з Росії. Факти (ua). Процитовано 1 березня 2022. 
 68. ЄC повністю закриває повітряний простір для Росії. Суспільне. Новини (ua). 27 лютого 2022. Процитовано 1 березня 2022. 
 69. Продолжительность рейсов из Калининграда в Москву выросла в 1,5 раза. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 70. США вслед за ЕС введут санкции против Владимира Путина. РБК (рос.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 71. Канада вводит санкции против Путина, Лаврова и Герасимова. www.kommersant.ru (рос.). 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022. 
 72. Япония введет санкции против Путина. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 73. Австралия запретила Путину, Шойгу и Лаврову въезд в страну. РБК (рос.). Процитовано 8 червня 2022. 
 74. Швейцария присоединилась к санкциям и запретила въезд пяти «олигархам». РБК (рос.). Процитовано 8 червня 2022. 
 75. Trade, New Zealand Ministry of Foreign Affairs and. Implementation of travel bans on individuals associated with the Russian invasion of Ukraine. New Zealand Ministry of Foreign Affairs and Trade (en-NZ). Процитовано 8 червня 2022. 
 76. Заморозят активы Путина и компании: Новая Зеландия вводит новые санкции против России. ТСН.ua (рос.). 17 березня 2022. Процитовано 8 червня 2022. 
 77. ЄС вводить "потужні" санкції проти Росії. Гллос Америки (ua). 1 березня 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 78. Запад решил заморозить активы Банка России. Что важно знать. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 79. ЕС заявил о намерении заморозить половину резервов Банка России. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 80. ЕС и США «парализуют» активы ЦБ и заморозят программу «золотых паспортов». РБК (рос.). Процитовано 26 лютого 2022. 
 81. ЕС и США договорились отключить некоторые российские банки от SWIFT. РБК (рос.). Процитовано 26 лютого 2022. 
 82. Португалія призупиняє видачу росіянам «золотих віз». Радіо Свобода (ua). 27 лютого 2022. Процитовано 1 березня 2022. 
 83. Глава МИД Британии сообщила о создании черного списка олигархов из России. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 84. Власти Евросоюза решили запретить RT. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 85. Новые санкции ЕС: заморозка активов ЦБ РФ, полностью закрытое небо и выключение RT и Sputnik. Росбалт (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 86. ЕС введет новые санкции против бизнесменов России. РБК (рос.). Процитовано 27 лютого 2022. 
 87. ЄС ухвалив четвертий пакет санкцій проти Росії. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 88. https://twitter.com/europe2022fr/status/1503415568073994240. Twitter (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 89. Члени ЄС схвалили четвертий пакет санкцій проти Росії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 14 березня 2022. 
 90. https://twitter.com/rikardjozwiak/status/1503419360588832773. Twitter (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 91. Завтра посли ЄС дадуть "зелене світло" новим санкціям проти РФ, - журналіст. РБК-Украина (рос.). Процитовано 14 березня 2022. 
 92. Євросоюз може повністю заборонити експорт дорогих автомобілів у Росію. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 93. Австралія введе санкції проти 67 громадян Росії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 7 квітня 2022. 
 94. Глава Єврокомісії їде в Угорщину для переговорів з Орбаном. РБК-Украина (рос.). Процитовано 9 травня 2022. 
 95. Євросоюз запровадить ембарго на нафту з РФ упродовж 24 годин, - Стефанішина. РБК-Украина (рос.). Процитовано 9 травня 2022. 
 96. Наблизить до дефолту. США планують заблокувати Росії можливість виплат за держборгом, - Bloomberg. РБК-Украина (рос.). Процитовано 17 травня 2022. 
 97. Найгірший економічний спад за 30 років. Росії прогнозують різке падіння ВВП. РБК-Украина (рос.). Процитовано 17 травня 2022. 
 98. а б в г д е ж и к ЕС введет эмбарго на уголь из РФ и закроет свои порты и дороги. Экономическая правда (рос.). Процитовано 7 червня 2022. 
 99. США призупинили обмін податковою інформацією з Росією. Економічна правда (укр.). Процитовано 7 червня 2022. 
 100. а б в г Шостий пакет санкцій проти росії: хто потрапив до списку. Слово і Діло (укр.). Процитовано 18 червня 2022. 
 101. Литва перекрила транзит санкційних вантажів у Калінінградську область росії. Mind.ua (укр.). Процитовано 18 червня 2022. 
 102. Евросоюз ввел санкции против Алины Кабаевой и основателя "Яндекса". Радио Свобода (рос.). Процитовано 18 червня 2022. 
 103. У Росії відключили від Apple Pay і Google Pay. Уніан (укр.). 26 лютого 2022. 
 104. Apple припинила роботу в Росії через вторгнення армії Путіна в Україну. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 березня 2022. 
 105. Apix-Drive. ᐉ ApiX-Drive - Official Website • Online Service Connector # 1. Apix-Drive (амер.). Процитовано 7 березня 2022. 
 106. а б в Apple, Ford, Adidas, BMW, Boeing. Бренди йдуть з Росії. Deutsche Welle (укр.). 2022-03-2. 
 107. а б в Audi, Volkswagen, Porsche, Chevrolet почали відмовлятися від постачання автомобілів до Росії. Економічна правда (укр.). 25 лютого 2022. 
 108. Intel та AMD припинили постачання своєї продукції до Росії. Лівий берег (укр.). 27 лютого 2022. 
 109. У гуглі забанили? Через санкції росіяни втратять доступ до сервісів Google і Amazon і втратять Microsoft Windows. НВ (укр.). 28 лютого 2022. 
 110. Антивірус Avast йде з ринків Росії та Білорусі: деталі рішення. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 111. Ми всім серцем з Україною: Avon покидає російський ринок. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 112. Вслід за Pfizer: компанія Bayer призупинила інвестиції в Росію. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 113. BP отказывается от пакета акций «Роснефти». Это — удар для компании, но другого выхода не было. ВВС (рос.). 27 лютого 2022. 
 114. Bolt планує направити більше 5 млн євро для України. MMR (укр.). 2022-03-1. 
 115. Boeing Ends Support for Russian Airlines. Волл-стріт джорнел (англ.). 2022-03-2. 
 116. Boeing припинив обслуговування і техпідтримку російських авіакомпаній. Укрінформ (укр.). 2022-03-2. 
 117. Bosch припиняє постачання до Росії й зупинить два заводи у Петербурзі. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 118. Dubilet. Telegram. Процитовано 15 березня 2022. 
 119. Втеча продовжується: японський виробник шин "Bridgestone" закриває завод та експорт в Росію. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 120. official press release. 
 121. а б Росіянам не врятувати гроші: криптобіржі почали блокувати їх гаманці. Gsminfo.com.ua (укр.). 2022-03-1. 
 122. Каннский кинофестиваль отказался принимать делегацию России. Коммерсантъ (рос.). 2022-03-1. 
 123. В России могут перестать работать Microsoft Office и Windows И ещё ряд сервисов. Ferra.ru (рос.). 26 лютого 2022. 
 124. Disney призупинив показ своїх фільмів у Росії. Українська правда (укр.). 2022-03-1. 
 125. Dell призупинила продажі в Україні та Росії. Українська правда (укр.). 26 лютого 2022. 
 126. Booth, James. Deloitte pulls out of Russia and Belarus over Ukraine war. www.fnlondon.com (en-GB). Процитовано 7 березня 2022. 
 127. Commerzbank, Deutsche Bank й BNP Paribas почали відключати від своїх систем російські відділення. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 128. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 14 березня 2022. 
 129. Залишився лише отвір від бублика: Dunkin' Donuts зупинила роботу та інвестиції у Росії. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 130. Dunkin' Donuts is the latest consumer favorite to take stand on Russia. finance.yahoo.com (амер.). Процитовано 15 березня 2022. 
 131. DHL приостановила доставку грузов и документов в Россию, Белоруссию и Украину. VC.ru (рос.). 2022-03-2. 
 132. Eurovision: Russia banned from competing at 2022 Song Contest. BBC (англ.). 27 лютого 2022. 
 133. Ericsson прекращает поставки в Россию оборудования для сотовой связи. Cnews.ru (англ.). 2022-03-1. 
 134. Exxon Mobil припиняє видобувати нафту і газ в Росії. Українська правда (ua). 2022-03-2. 
 135. Exxon to exit Russia, leaving $4 bln in assets, Sakhalin LNG project in doubt. Рейтер (англ.). 2022-03-2. 
 136. Ні купувати, ні продавати: платформа eBay припинила усі операції з Росією. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 137. eBay stopped all transactions with Russia. yoowely.com. Процитовано 15 березня 2022. 
 138. Не працюють зі спонсорами вбивць — з Росії масово виходять великі компанії. Сьогодні (укр.). 2022-03-2. 
 139. Facebook впровадив санкції проти російських ЗМІ. ТСН (укр.). 26 лютого 2022. 
 140. FedEx та UPS призупинили доставляння посилок до Росії. ЛІГА.net (укр.). 27 лютого 2022. 
 141. Офіційно: Формула-1 оголосила про скасування Гран прі Росії. Уніан (укр.). 25 лютого 2022. 
 142. ФІФА та УЄФА відсторонили російські клуби та національні команди від усіх змагань. Football.ua (ua). 28 лютого 2022. 
 143. Apple Pay, Google Pay та Paysera припиняють роботу з російськими банками, які потрапили під санкції. Деталі. Forbes.ua (ua). 25 лютого 2022. 
 144. У Google підтримали Україну і запровадили обмеження для російських каналів – Reuters. Радіо Свобода (укр.). 27 лютого 2022. 
 145. Запрет поставок смартфонов в Россию со стороны Америки. Минус Android и Apple. Mobile-review.com — Все о мобильной технике и технологиях (ru-RU). 29 березня 2022. Процитовано 29 березня 2022. 
 146. Google ввів санкції проти Росії і виключив в картах деякі функції для безпеки. Еспресо TV (укр.). 28 лютого 2022. 
 147. Найбільший виробник ПЗ Oracle припинив операції в Росії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 березня 2022. 
 148. ІКЕА зупиняє роботу в РФ та жертвує 20 мільйонів євро Україні. Українська правда (укр.). Процитовано 3 березня 2022. 
 149. IKEA остаточно йде з російського ринку. Продають всі фабрики і скорочують співробітників. РБК-Украина (рос.). Процитовано 15 червня 2022. 
 150. Ukraine conflict: JCB announces pause in business with Russia. BBC News (en-GB). 2 березня 2022. Процитовано 12 березня 2022. 
 151. LINX відключила російських провайдерів від міжнародного обміну інтернет-трафіком. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 152. Російських провайдерів відключають від міжнародного обміну трафіком. РБК-Украина (рос.). Процитовано 14 березня 2022. 
 153. Michelin зупиняє діяльність у Росії і не експортуватиме свої товари країні-агресорці. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 154. Michelin - Michelin Suspends its Industrial Activity in Russia as well as its exportations to Russia. Michelin (амер.). Процитовано 15 березня 2022. 
 155. Фармацевтична компанія Pfizer призупиняє інвестиції у Росію. 24 Канал (укр.). Процитовано 14 березня 2022. 
 156. Железный нардеп. Telegram. Процитовано 15 березня 2022. 
 157. Японський виробник копіювальної та лазерної техніки Ricoh зупиняє експорт до Росії. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 158. Ricoh Group's Response to Ukraine Crisis | Global | Ricoh. www.ricoh.com (EN). Процитовано 15 березня 2022. 
 159. Sony Pictures призупиняє діяльність у Росії. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 березня 2022. 
 160. Shafer, Ellise; Shafer, Ellise (11 березня 2022). Sony Pictures Halts All Business in Russia, Including ‘Spider-Man: No Way Home’ Video Release and Crunchyroll. Variety (амер.). Процитовано 15 березня 2022. 
 161. Reuters (8 березня 2022). Ukraine and Russia: What you need to know right now. Reuters (англ.). Процитовано 8 березня 2022. 

Див. також[ред. | ред. код]