Санскара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Санскари, Самскари (санскр. संस्कार, Sanskāra IAST) - несвідомі враження. Походить від сам - сума та Кааре - творець, ділатель. Дослівно означає «сума зробленого».

В індійській філософії даний термін використовується для позначення відбитків, залишених у розумі індивідуальними діями або зовнішніми обставинами, і здатних виявлятися при будь-якому сприятливому випадку в майбутньому - навіть у майбутньому народженні. Тому самскара означає зачатки нахилів та імпульсів з минулого життєвого досвіду і попередніх народжень, які повинні розвинутися в цій або в наступних реінкарнаціях. Самскара є звичка або вплив минулого на сьогодення («родимі плями минулого»), що виявляється як рефлекс, автоматизм, а також шаблон стану.

Самскари - місце зберігання карми. Згідно Патанджалі (автор «Йога - сутр»), доступ до самскари можливий через чуттєву пам'ять під час медитації. Патанджалі детально пояснює, як утворюється карма і як від неї позбутися.

В індуїзмі санскари або самскари (Санскрит संस्कार означає враження; під імпульсом попередніх вражень) є відбитки залишені на підсвідомість досвідом у цьому чи попередніх життях, які потім забарвлюють усе у житті, своєї природи, відповіді, стану розуму, і т. ін. [1] Словник Загальні Санскрит Духовних слів говорить: "Всякий раз, коли дія виконується за бажанням конкретного результату (будь то для себе або іншого), sanskara створюється для цієї людини. Ці накопичувати і визначити ситуації, з якими ми будуть представлені в майбутньому, і буде впливати на обсяг майбутніх дій.

Самскари - то ряд обрядів посвяти, для відзначення суттєвих моментів життя. Мають різну міру визнання серед реліґійних людей, які дотримуються індуїзму, джайнізму і деяких буддійських шкіл. У рамках індуїзму, існує інший тип самскар: враження (наприклад, повторювані дії), які відображаються на свідомості і творять особистість людини.