Санта Муерте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Санта Муерте Бланка (Біла Свята Смерть)

Санта Муерте (ісп. Santa Muerte — Свята Смерть) — сучасний релігійний культ, поширений у Мексиці і США, що полягає в поклонінні однойменному божеству, що уособлює смерть. Різновид сучасної танатолатріі. Найчастіше релігію сповідує населення бідних районів Мехіко.

Витоки виникнення[ред. | ред. код]

Культ Санта Муерте є синкретичним і походить від змішання елементів міфології аборигенів Мексики (головним чином ацтеків і майя) з католицизмом. Для мексиканців поклоніння божествам смерті значною мірою традиційне, про що свідчить значне поширення святкування особливих «Днів Мертвих» серед католицького населення країни, однак лише серед прихильників культу нині поширене власне шанування Смерті як божества. Перші згадки про культ відносяться ще до XVII сторіччя.

Суть віри[ред. | ред. код]

Шанувальники Санта Муерте вважають, що молитви, звернені до Смерті, здатні дійти до «адресатки», і що вона здатна виконувати бажання. Заради цього влаштовують особливі каплиці, споруджують статуї божества (які зазвичай мають вигляд одягненого в яскраву сукню жіночого скелету) і здійснюють жертвопринесення (найчастіше Смерті підносять алкогольні напої, сигари і шоколад). Привабливим для населення бідних кварталів Мехіко (Тепіто), що становлять основну масу послідовників культу, є твердження про рівність перед Санта Муерте всіх людей, в тому числі тих, що мають проблеми із законом[1]. Всупереч обвинуваченням католицьких священиків, підтвердженої інформації про те, що парафіяни Санта Муерте займаються чорною магією, немає.

Організація[ред. | ред. код]

Частину представників культу об'єднує так звана Традиційна Католицька Церква Мексики і США. Засновник — Давид Ромо Гуілліен (David Romo Guillen). Перша парафія цієї організації з'явилась 1999 року[2].

Стосунки з владою та іншими конфесіями[ред. | ред. код]

Влада Мексики переслідує культ як сатанинський, проте самі послідовники Санта Муерте заперечують зв'язок свого божества з дияволом. Проти представників культу періодично проводяться репресії, зокрема, практикується знесення каплиць, присвячених Смерті.
Католицька церква також виступає проти культу, наполягаючи на відсутності зв'язку між Санта Муерте і християнством. Попри це, кількість послідовників Святої Смерті продовжує неухильно зростати.

Поширення за межами Мексики[ред. | ред. код]

Крім Мексики, культ набув поширення в США серед латиноамериканської діаспори і навіть серед населення англосаксонського походження.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]