Сапіна (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сапіни з різними формами дзьобів

Сапі́на[1] (від словац. sapina < італ. zappone, утвореного від zappa — «сапа»)[2] — ручний інструмент у вигляді залізного дзьоба чи гака для тягання колод. Відрізняється від багра коротшим держаком, від кантувального гака — спрямованим до держака вигином робочої частини і її жорстким кріпленням. Варіант сапіни — ґельґів, він має чотиригранний дзьоб[3].

Згідно зі Словарем української мови Б. Д. Грінченка, карпатська сапіна складалася із таких елементів: залізного дзьоба (штіля) із загнутим кінцем (палем), у широкій частині (плечі з п'яткою) з отвором (вухом) насадженого на держак (топорище)[1][3].

Робота сапіною (ґельґовом) відрізняється від роботи кантувальним гаком: якщо в останньому використовується принцип важеля з коротшим плечем, утвореним рухомим гаком, то сапіну просто вганяють ударом у кінець колоди, і тягають за топорище[3].

Існують і комбіновані інструменти, які являють собою лісорубну сокиру з гаком на обусі (в англомовних країнах відомі як axaroons)[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Сапіна // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  3. а б в Ґельґів // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Products. Pickaroon.com. Процитовано 2018-07-26.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]