Саркофаг Ярослава Мудрого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саркофаг Ярослава Мудрого
Саркофаг Ярослава Мудрого
Малюнок Саркофага Ярослава Мудрого (1820)

Саркофаг Ярослава Мудрого або Ярославова домовина — гробниця Великого князя київського Ярослава Мудрого, який помер у 1054 році. Саркофаг розташований у східній частині північної внутрішньої галереї собору святої Софії у Києві. Поховання Ярослава Мудрого є першим похованням некрополю Софії Київської[1], хоча документальних підтверджень, що у саркофазі похований саме він, не знайдено[2].

Опис[ред. | ред. код]

Саркофаг є скринею, виготовленою із суцільного блоку білого мармуру, прикрашений різьбленням давньохристиянської символіки. Стінки саркофагу містять різьблені зображення виноградних лоз, хрестів, пальм, риб, птахів, кипарисів та монограм Христа[3]. Скриня накрита двоспадною мармуровою кришкою з трикутними фронтонами та акротеріями, виготовленою також з суцільного блоку[1].

Довжина саркофагу становить 2,5 м, ширина — 1,2 м, висота — 1,23 м при вазі близько 6 т[4].

Саркофаг виготовили в XI столітті з проконеського мармуру імовірно візантійського походження[4], хоча існує припущення, що домовина має малоазійське походження, датоване VI або VII століттям[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Некрополь собору. Сайт національного заповідника «Софія Київська». Архів оригіналу за 17 грудня 2013. Процитовано 17 грудня 2013. 
  2. М. С. Грушевський. Історія України-Руси в 11 томах — том ІІ. — К. : Наукова думка, 1992. — С. 40.
  3. а б Історія української культури, 1937, с. 470.
  4. а б Киев: Энциклопедический справочник, 1985, с. 739.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]