Сармат (пивоварний завод)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ПрАТ «Сармат»
Логотип ТМ «Сармат»
Логотип ТМ «Сармат»
Місцезнаходження Донецьк, Україна Україна
Власник Україна ПрАТ «Ефес Україна»
Рік заснування 1962
Виробнича потужність 29 млн дал. на рік
Гасло «Дух свободи»
Інтернет-адреса sarmat.ua
Адреса пр. Ілліча 106,
м. Донецьк, 83059

ПрАТ «Сармат» — підприємство харчової промисловості України, зайняте у галузі виробництва та реалізації пива. Розташоване у місті Донецьку, належить ПрАТ «Ефес Україна», яка в свою чергу є дочірньою компанією турецької корпорації Anadolu Efes.

Історія[ред. | ред. код]

ПрАТ «Сармат» веде свою історію від Донецького пивоварного заводу, який розпочав випуск продукції у 1962 році. Будівництво підприємства тривало 10 років, відповідно до поширеної міської легенди рішення про його початок приймав особисто керівник уряду СРСР Йосип Сталін, ім'я якого у той період носило місто Донецьк. За однією з версій цієї легенди Сталін ініціював будівництво великого пивзаводу у Донецьку ще у середині 1930-х років після особистої зустрічі з легендарним радянським шахтарем Олексієм Стахановим[1], однак реалізації цих планів завадила Друга світова війна. За іншою версією про будівництво пивзаводу радянського керманича попрохала делегація донецьких шахтарів, яка відвідала його у 1951 році[2].

На момент пуску у жовтні 1962 року Донецький пивзавод мав найсучасніше обладнання та був найбільшим пивоварним підприємством на теренах України[3]. Потужності заводу становили 7 млн дал. пива та 13,5 тис. тон солоду на рік, асортимент продукції включав пиво п'яти сортів: «Жигулівське», «Українське», «Донецьке», «Московське» та «Ризьке».

1993 року на базі Донецького пивзаводу було створене спільне підприємство з американською компанією, яку згодом придбали структури, підконтрольні українському підприємцю Рінату Ахметову. Наприкінці 1990-х через низку судових рішень та додаткових емісій акцій зазначені структури досягли повного контролю над пивзаводом. Цьому передувало резонансне вбивство директора та співвласника пивзаводу Юрія Павленка у вересні 1998 року, яке дозволяє незалежним журналістам та публіцистам закидати Ахметову і його оточенню скоєння кримінальних злочинів для досягнення власних бізнес-інтересів[4][5].

27 жовтня 2001 року відповідно до рішення акціонерів відбулося перейменування ЗАТ СП «Донецький пивоварний завод» у ЗАТ «Сармат». Підприємство отримало свою сучасну назву, що відповідає імені його основної торговельної марки, виведеної на ринок ще 1998 року.

З початку 2000-х років ПрАТ «Сармат» був центральним елементом однойменної пивоварної групи, безпосередньо володіючи контрольними пакетами акцій інших пивоварних підприємств, підконтрольних Рінату Ахметову, — ВАТ «Луганський пивоварний завод», ВАТ "Пиво-безалкогольний комбінат «Крим», ЗАТ "Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро», ЗАТ "Фірма «Полтавпиво» та Київський пивзавод № 1. Пізніше ці активи були виведені з володіння «Сармата», а згодом поступово розпродані іншим власникам.

У травні 2008 року 99,84 % акцій «Сармата», що на той час належали підконтрольній Ахметову корпорації System Capital Management, були продані одному з провідних гравців світового пивного ринку міжнародній корпорації SABMiller plc. Донецьке підприємство стало першим активом SABMiller в Україні, при укладанні угоди інвестор сповістив про плани вкласти у його розвиток 100 мільйонів доларів[6].

У березні 2012 року новим власником ПрАТ «Міллер Брендз Україна», до складу активів якого входить пивзавод «Сармат», стала турецька пивоварна корпорація Anadolu Efes. Турецька компанія отримала цей актив в результаті домовленості з SABMiller, відповідно до умов якої Anadolu Efes отримала пиварні активи SABMiller в Україні та Росії в обмін на 24 % власних акцій, збільшивши відповідним чином свій статутний капітал[7].

1 лютого 2017 року ПрАТ «Ефес Україна» повністю втратила контроль над заводом «Сармат» внаслідок введення так званої «тимчасової адміністрації» керівництвом «ДНР»[8].

Асортимент продукції[ред. | ред. код]

  • «Сармат Світле» — Густина 11 %. Алк.об. не менше 4,4 %. Тара: пляшки 0,5 л, 1 л, 2 л; банка 0,5 л; кеги.
  • «Сармат Жигулівське» — Густина 11 %. Алк.об. не менше 4,4 %. Тара: пляшки 0,5 л, 1 л, 2 л; банка 0,5 л; кеги.
  • «Сармат Добрий Шубін» — Густина 12 %. Алк.об. не менше 4,5 %. Тара: пляшки 0,5 л, 1 л, 2 л.
  • «Сармат Міцне» — Густина 17 %. Алк.об. не менше 7,2 %. Тара: пляшки 0,5 л, 1 л.
  • «Сармат Безалкогольне» — Густина 6,5 %. Алк.об. не менше 1,2 %. Тара: пляшка 0,5 л; банка 0,5 л.

Також підприємство виробляє пиво під іншими торговельними марками, що належать SABMiller plc, зокрема під ТМ Velkopopovický Kozel та Amsterdam Mariner.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]