Сарненська міська бібліотека №1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сарненська міська бібліотека №1
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Фонди: 25 тис. пр.

Публічна бібліотека № 1 м. Сарни — філія КЗ «Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек». Бібліотека розташована по вулиці Княгині Ольги, 7б в місті Сарни, Сарненського району Рівненської області. Бібліотека обслуговує близько 1800 користувачів. У фонді бібліотеки нараховується близько 25 тис. документів. Фонд універсальний за змістом.

Історія бібліотеки[ред. | ред. код]

Публічна бібліотека № 1  створена відповідно до рішення Сарненського райвиконкому  № 181 від 29 квітня 1959 року  «Про відкриття міської масової бібліотеки» і  відповідного наказу відділу культури  № 51 від 15 травня 1959 року.  Бібліотека розмістилась на третьому поверсі приміщення кінотеатру  ім. Кірова за адресою вул. Кірова (Просвіти), 11  і займала три кімнати.  Першою завідувачкою бібліотеки була  Супрун Марія Василівна, бібліотекарем — Пономаренко М. М. Книжковий фонд бібліотеки налічував 4800 прим.  книг.  Марія Василівна працювала завідуючою до 1972 р.  і була звільнена у зв'язку з переведенням на роботу у м. Рівне. Завідувачкою призначили Денисюк Тамару Дмитрівну, яка  керувала бібліотекою до 1974 року.  Поступово зростав бібліотечний фонд. Станом на 01.01.1974 року він становив 18 тис. 300 примірників книг та періодики.  До книжкового фонду був організований відкритий доступ для читачів, зміст фонду розкривали книжкові виставки і полички.  Працівники бібліотеки обслуговували 2тис. 275 читачів різних вікових категорій: учнів старших класів, юнацтво, молодь, робітників та службовців. Робота бібліотеки була спрямована на пропаганду книги. Ця робота відображалась різними формами і методами, для читачів проводились читацькі конференції, диспути, усні журнали, тематичні вечори, бібліографічні огляди та дні інформування, тощо.

З 1974 по 1981 роки бібліотеку очолювала  Гончарова Ніна Олександрівна. У зв'язку зі зростанням бібліотечного фонду та кількості читачів  штат бібліотеки в цей час збільшився до чотирьох працівників. Станом на 01.01.1975 року  бібліотечний фонд становив 20 тис. 710 прим. книг та періодики, ним користувалось 2 тис. 680 читачів. З 1981 по 1985 роки бібліотекою керувала Мірко Галина Данилівна. В цей період у зв'язку з аварійним станом приміщення бібліотеку перемістили на перший поверх кінотеатру у приміщення загальною площею ., де вона знаходилась до червня 2009 року.  Для змісту роботи даного періоду характерна надмірна політизація та значна кількість заходів суспільно-політичної тематики. З 1985 по 1997 рр. завідувачкою бібліотеки була Семенович Валентина Іванівна. Станом на 01.01.1987 року бібліотечний фонд установи налічував 39 тис.053 прим.  книг  та періодичних  видань. Бібліотекою користувались  3 тис. 880 читачів.   Період з 1986 по 1991 роки відзначається перебудовчими процесами в усіх напрямках діяльності роботи бібліотеки.

У 1991 році Україна стала незалежною державою. Докорінно змінилась суспільно-політична ситуація і в умовах незалежності бібліотеки перетворюються на осередки національного відродження. Зміст і тематика масової роботи набули нового забарвлення. Працівники бібліотеки організовують і проводять літературні вечори, дні інформації, години цікавих повідомлень на підприємствах, в організаціях і установах міста. Набувають популярності теми, присвячені красі і величі  рідного слова, традиціям і звичаям українців, відродженню духовності, тощо.  З 1997 по 2012 рік бібліотеку очолює Павлюк Лідія Петрівна.  В цей період із забуття до читацької  аудиторії повернулись десятки замовчуваних імен, сотні книг, починається вивчення справжньої історії України. Молодь, люди середнього і старшого віку потягнулись до нових знань. Бібліотеки починають впроваджувати в свою діяльність ряд платних послуг, кошти від яких спрямовуються на придбання необхідних бібліотекам книг, адже держава в цей період фактично припинила фінансування на оновлення бібліотечних фондів.

Cучасний стан[ред. | ред. код]

У листопаді 2004 року відбулась реорганізація  мережі бібліотек Сарненщини, до якої приєднали шкільні бібліотеки району.  Утворилась єдина мережа публічно-шкільних бібліотек в межах якої до Публічної бібліотеки № 1 приєднали міську бібліотеку № 2, яка стала бібліотечним пунктом, а також бібліотеку Сарненської гімназії. Таким чином збільшились всі показники діяльності бібліотеки.

19 вересня 2004 року у бібліотеці розпочало свою роботу любительське об'єднання «Азалія». Воно об'єднало закоханих у чарівний світ квіткового різноманіття, поціновувачів книг та теплого невимушеного спілкування у колі однодумців. На засіданнях, на які виноситься окрема тема, учасники діляться враженнями про прочитане, побачене, із задоволенням спілкуються між собою

У червні  2009 року  бібліотека  змінила адресу і розташувалась у приміщенні  за адресою  вул. Широка, 22,   де 24 серпня того ж року відбулося урочисте відкриття дитячого абонементу  для наймолодших читачів. Бібліотека отримала у подарунок книги та ксерокопіювальну техніку.

У 2011 році  при бібліотеці  для наймолодших читайликів  утворено  дитячий ляльковий театр  «Країна казок», де регулярно відбуваються лялькові вистави за мотивами улюблених дитячих книг.

У 2014 році бібліотека взяла участь у конкурсі бібліотечних постерів та краєзнавчих картотек, за перемогу в якому та з нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек отримала комп'ютер. З 2015 року бібліотека має доступ до мережі Інтернет і забезпечує оперативний доступ користувачам до необхідної інформації.

Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки[ред. | ред. код]

Алфавітний каталог, систематичний каталог, систематична картотека статей, картотека сценаріїв.

Послуги[ред. | ред. код]

Бібліотека пропонує:

  • книги українських та зарубіжних авторів;
  • періодичні видання;
  • ксерокопіювання та сканування;
  • друк з електронних носіїв інформації;
  • пошук інформації в мережі Інтернет;
  • навчання основам комп'ютерної грамотності та роботі в Інтернеті;
  • масові заходи.

Книжковий фонд[ред. | ред. код]

Книжковий фонд бібліотеки налічує близько 25 тис. книг, періодичних видань та інших документів. Склад фонду — універсальний за змістом. Книжковий фонд поповнюється по державній програмі, за кошти районного бюджету та за кошти, що надходять від надання платних послуг, а також частина книг надходить, як дарунок від читачів.

У творчих планах колективу книгозбірні — удосконалення  процесів обслуговування користувачів найкращими творами вітчизняних і зарубіжних письменників, сприяння у розширенні  інтересів та світогляду юних відвідувачів, залучення широких верств населення  міста до читання і спілкування у найширшому колі через світові електронні мережі, оновлення книжкового фонду, створення умов для відродження культу читання в родині і суспільстві.

Галерея[ред. | ред. код]