Сасик (Кундук)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сасик
Sasyk Lagoon coast.jpg

Берег лиману в районі села Глибоке
45°38′37″ пн. ш. 29°39′27″ сх. д. / 45.64361° пн. ш. 29.65750° сх. д. / 45.64361; 29.65750Координати: 45°38′37″ пн. ш. 29°39′27″ сх. д. / 45.64361° пн. ш. 29.65750° сх. д. / 45.64361; 29.65750
Море Чорне море
Прибережні країни Україна Україна
*Одеська область
Регіон Одеська область
Довжина 35 км
Ширина 11 км
Площа 215 км²
Максимальна глибина 3,3 м
Впадаючі річки Когильник, Сарата
Міста та поселення Борисівка, Глибоке, Лиман, Приморське, Трапівка
ідентифікатори та зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у номінатім
Category:Sasyk Lagoon

Сасик, або Кундук (рум. Limanul Sasic, Conduc, тур. Sasık Gölü, Kunduk Gölü) — лиман на території Татарбунарського та Кілійського районів Одеської області на північно-західному узбережжі Чорного моря, поблизу гирла Дунаю; площа 215 км², глибина до 3,3 м, природний рівень Сасика на 0,3 м нижчий від рівня моря. Лиман видовжений на 35 км від моря при максимальній ширині 11 км.[1]

Історія лиману[ред.ред. код]

Береги у верхній частині лиману, район села Глибоке

До 1978 року складався з двох частин: північної солонуватоводної (розпрісненої), в яку з півночі впадають річки Когильник та Сарата, та південної солоної. Від моря відокремлювався вузьким (до 0,5 км) піщаним пересипом, сполучався з ним протокою. У деякі роки протоку замивало, і лиман ставав на два та більше років безстічним, що призводило до швидкого засолення. Найдовший період відокремлення від моря спостерігався в 18721879 рр., наприкінці якого Сасик майже висох.

В 1978 році в рамках побудови першої черги Дунай-Дніпровської зрошувальної системи лиман Сасик було відокремлено від моря шляхом розширення пересипу та укріплення його бетонними елементами, а сам лиман було поєднано з Дунаєм шлюзованим каналом та обладнано системою шлюзів — водоскидів. Після чого почалось розпріснення водойми за допомогою багаторазового промивання прісною водою з Дунаю для вимивання солей з донного мулу.

Наслідки розпріснення[ред.ред. код]

Вилов риби в приморській частині лиману, в районі дамби

Незважаючи на докладені зусилля, водойма так і не набула повністю прісноводного характеру (так як запаси солі в донних відкладеннях виявилися набагато більшими за прогнозовані), тому обсяги вилову риби не досягли запланованих в проекті опріснення значень. Окрім того, після опріснення раз на кілька років в лимані відбувається цвітіння води (вибухоподібне розмноження одноклітинних водоростей), що призводить до задухи риби. Також, всупереч запланованому при будівництві, вода лиману так і не досягла ступеня опріснення, який робив би її придатною для зрошення навколишніх полів (особливо це стосується південної частини водойми).

Зважаючи на викладене, а також у зв'язку з припиненням будівництва Дунай-Дніпровської зрошувальної системи, було запропоновано кілька проектів повернення лиману Сасик до природного стану, але ці проекти не втілено.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Одеська область Це незавершена стаття з географії Одеської області.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Чорне море Це незавершена стаття про Чорне море.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.