Сателіт (політика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Форми державної влади й політичні системи
Drawing of frontispiece of Leviathan.jpg
Політичні режими
Форми правління
Соціально-економічні ідеології
Ідеології громадських свобод
Гео-культурні ідеології
Структура влади
Портал ПорталКатегорія Категорія

Сателіт (від лат. satelles, родовий відмінок satellitis — охоронець, супутник) — держава, формально незалежна, але яка перебуває під політичним та економічним впливом іншої держави і користується її протекціонізмом на міжнародній арені. У радянській історіографії термін застосовувався до держав, які воювали у Другій світовій війні на боці Німеччини і загалом Антикомінтернівського пакту (Угорщина, Румунія, Болгарія, Фінляндія[джерело?], Таїланд).

У західній геополітичній школі термін «держава-сателіт» застосовується, як правило, до всіх без винятку держав Варшавського договору, Куби, Північної Кореї та інших країн, які були тією чи іншою мірою підконтрольними Радянському Союзу.[джерело?].

Ще однією ранньою радянською державою-сателітом в Азії була недовговічна Далекосхідна республіка в Сибіру[1].

Цей термін також використовувався в минулому для опису відносин між Ліваном та Сирією, оскільки Сирію звинувачували у втручанні в ліванські політичні справи[2]. Крім того, Есватіні і Лесото описувались деким як держави-сателіти ПАР[3].

Після придушення протестів в Білорусі за допомогою Росії, Білорусь стала фактично її державою-сателітом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Narangoa, Li; Cribb, Robert B (2003). Imperial Japan and National Identities in Asia: 1895–1945. с. 13, 66. ISBN 978-0-7007-1482-7. 
  2. Wachter, Paul (26 січня 2002). Who killed Elie Hobeika?. Salon. Архів оригіналу за 23 травня 2010. Процитовано 9 листопада 2009. 
  3. Mehran Kamrava (2008). Understanding Comparative Politics: A Framework for Analysis. Routledge. с. 73–. ISBN 978-0-415-77304-1. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]