Сателіт (політика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Форми державної влади й політичні системи
Drawing of frontispiece of Leviathan.jpg
Політичні режими
Форми правління
Соціально-економічні ідеології
Ідеології громадських свобод
Гео-культурні ідеології
Структура влади
 
Портал ПорталКатегорія Категорія

Сателіт (від лат. satelles, родовий відмінок satellitis — охоронець, супутник) — держава, формально незалежна, але яка перебуває під політичним та економічним впливом іншої держави і користується її протекціонізмом на міжнародній арені. У радянській історіографії термін застосовувався до держав, які воювали у Другій світовій війні на боці Німеччини і загалом Антикомінтернівського пакту (Угорщина, Румунія, Болгарія, Фінляндія[джерело?], Таїланд).

У західній геополітичній школі термін «держава-сателіт» застосовується, як правило, до всіх без винятку держав Варшавського договору, Куби, Північної Кореї та інших країн, які були тією чи іншою мірою підконтрольними Радянському Союзу. Стосовно держав, які потрапляли під вплив США (Південна Корея, Тайвань, дореволюційні Куба та Іран, Південний В'єтнам) застосовується[ким?] більш політкоректний термін «держава-клієнт» (англ. Client state). Однак багато з таких «держав-клієнтів» США нерідко є звичайними державами-сателітами США (наприклад, дореволюційні Куба та Південний В'єтнам). Інші такі держави, як, наприклад, Тайвань та Південна Корея, дійсно є державами-клієнтами США[джерело?].

Ще однією ранньою радянською державою-саталітом в Азії була недовговічна Далекосхідна республіка в Сибіру[1].

Цей термін також використовувався в минулому для опису відносин між Ліваном та Сирією, оскільки Сирію звинувачували у втручанні в ліванські політичні справи[2]. Крім того, Есватіні і Лесото описувались деким як держави-сателіти ПАР[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Narangoa, Li; Cribb, Robert B (2003). Imperial Japan and National Identities in Asia: 1895–1945. с. 13, 66. ISBN 978-0-7007-1482-7. 
  2. Wachter, Paul (January 26, 2002). Who killed Elie Hobeika?. Salon. Архів оригіналу за May 23, 2010. Процитовано 2009-11-09. 
  3. Mehran Kamrava (2008). Understanding Comparative Politics: A Framework for Analysis. Routledge. с. 73–. ISBN 978-0-415-77304-1. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]