Сатосі Накамото

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сатосі Накамото
Народився 20 століття
Діяльність математик і криптограф[d]

Сатосі Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) — псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткойн і створили першу версію програмного забезпечення, в якому цей протокол був реалізований. Було зроблено кілька спроб розкрити реальну особу або групу, що стоїть за цим ім'ям, але жодна з них не привела до успіху.

31 жовтня 2008 року Накамото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System»[1][2] в списку розсилки з криптографії (The Cryptography Mailing list на metzdowd.com[3]), в якій описав Біткойн — повністю децентралізовану систему електронної готівки, що не вимагає довіри третім сторонам. На початку 2009 року він випустив першу версію біткойн-гаманця і запустив мережу Біткойн.

У своєму профілі на сайті P2P Foundation Сатосі вказав, що йому 37 років і що він живе в Японії. Існує точка зору, що ці дані не відповідають дійсності: Сатосі пише англійською як рідною, а ПЗ Bitcoin не локалізовано для японської мови і не документовано японською.[4]

З середини 2010 року Сатосі Накамото не бере участь в роботі над проектом Біткойн.[5]

Спроби деанонімізації[ред.ред. код]

Досить значне число людей підозрювалися в тому, що вони є Сатосі Накамото.

Доріан Накамото[ред.ред. код]

6 березня 2014 в журналі Newsweek була опублікована стаття, в якій стверджувалося, що американець японського походження Доріан Сатосі Накамото є автором Біткойн. Згодом Доріан спростував дану інформацію.

Крейг Стівен Райт[ред.ред. код]

9 грудня 2015 року поліція Сіднея проводила обшук у підприємця Крейга Стівена Райта. Деякі журналісти стверджували, що він Сатосі Накамото.[6] 2 травня 2016 року він оголосив, що нібито дійсно є автором Біткоїна. За словами журналістів, Райт нібито надав цифрові підписи, створені з використанням криптографічних ключів, які належать до першої операції з біткоїнами[7][8]. Гевін Андресен, якого Райт умовив приїхати на особисту зустріч у Лондон також стверджував, що Райт надав йому докази і їх фальсифікація була малоймовірною. Однак «доказ», який Райт надав публічно, виявився фальшивим, оскільки те, що він описав у своєму блозі, може повторити будь-яка людина, використавши загальнодоступні дані з блокчейна біткойна (див. Атака повторного відтворення)[9][10][11][12]. Якісь нові, але переконливі докази, такі як переміщення ранніх цифрових монет Райт надавати відмовився і видалив всі записи зі свого блогу[13].

Ілон Маск[ред.ред. код]

26 листопада 2017 деякі ЗМІ поширили інформацію щодо того, що творцем криптовалюти біткоїн, який ховається під псевдонімом Сатосі Нікамото, може бути підприємець Ілон Маск[14][15]. Про це повідомив студент інформатики Єльського університету, екс-стажист SpaceX Сахіл Гупта. За його словами, для створення біткоїна була використана мова С++, якою володіє Маск і яка широко використовувалася в SpaceX. Також Гупта помітив прагнення Маска вирішувати глобальні проблеми: біткоїни з’явився в 2008 році, коли світ переживав фінансову кризу, а довіра до банків знизилася до мінімуму. Ще одним можливим припущенням є те, що Маск винайшов біткоїн для подальшого використання на Марсі. На противагу цим висловлюванням, у агенстві Cryptocoins News нагадали, що 2008 рік для Маска був провальним, тому в нього навряд чи знайшлися б час і сили на створення криптовалюти. 28 листопада Ілон Маск спростував дану інформацію[16].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Nakamoto, Satoshi (24 May 2009). Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Процитовано 5 March 2014. 
 2. Nakamoto, Satoshi (31 October 2010). Bitcoin P2P e-cash paper. Процитовано 5 March 2014. 
 3. Satoshi's posts to Cryptography mailing list. Mail-archive.com. Процитовано 2013-12-14. 
 4. Wallace, Benjamin. The Rise and Fall of Bitcoin. Wired. «It seemed doubtful that Nakamoto was even Japanese. His English had the flawless, idiomatic ring of a native speaker.» 
 5. Satoshi Nakamoto. bitcoin.it. Процитовано 2015-03-18. 
 6. Craig Wright as the most likely suspect to be Satoshi Nakamoto. 
 7. Австралиец Крейг Райт назвал себя создателем биткоинов — BBC Русская служба
 8. http://www.economist.com/news/briefings/21698061-craig-steven-wright-claims-be-satoshi-nakamoto-bitcoin
 9. Craig Wright's signature is worthless • /r/Bitcoin. reddit. Процитовано 2016-05-02. 
 10. Истина где-то рядом: как Крэйг Райт «доказал», что он создал Биткойн — Bit•Новости
 11. Открыта личность таинственного создателя Bitcoin, но сомнения остаются - «Хакер»
 12. Bits.media: Почему Крейг Райт это не Сатоси Накамото
 13. Австралиец, назвавшийся создателем Bitcoin, извинился за признание - «Хакер»
 14. Did Elon Musk Create Bitcoin? A Former SpaceX Employee Thinks So. Cryptocoins News. 26.11.2017. Процитовано 01.12.2017. 
 15. Біткоін створив Ілон Маск під псевдонімом – ЗМІ. ФАКТИ. ICTV. 27.11.2017. Процитовано 01.12.2017. 
 16. Musk: I Am Not Bitcoin’s Satoshi Nakamoto. Bloomberg. 28.11.2017. Процитовано 10.12.2017.