Саттон Гу
Саттон Гу (Sutton Hoo) — курганний некрополь на схід від Вудбріджа в англійському графстві Саффолк, де в 1938—1939 були зроблені, можливо, найзначніші археологічні знахідки в історії Великої Британії, включаючи неторкнутий поховальний корабель англосаксонського короля рубежу VI і VII століття.
Відкриття[ред. | ред. код]
Виявленням скарбів Саттон Гу науковці зобов'язані допитливості й енергійності Едіт Мері Прітті. Ця особа, яка чула від місцевих старожилів про приховане в курганах золото, захоплювалася столовертінням. Коли їй стали ввижатися таємничі фігури на пагорбах, місіс Прітті вирішила заспокоїти їх душі шляхом проведення розкопок і звернулася за допомогою до співробітників Іпсвічського краєзнавчого музею.
Перед місіс Прітті стояло питання з чого почати розкопки — з великого похоронного пагорба, на який раніше явно робили замах грабіжники, або з трьох малих. Першим був розкритий малий пагорб, однак виявлене там розчарувало археологів-любителів — певно, поховальну камеру давно відвідали шукачі скарбів.
У травні 1939 розкритий великий пагорб — і результати розкопок перевершили найсміливіші очікування. Усередині поховальної камери були виявлені згнилі останки похоронної тури — про її положення можна судити по знахідках цвяхів. Прибулі на місце представники Кембриджського університету визначили, що найближчі відповідності таких поховань відомі в шведських могильниках Венделя і Старої Упсали.
За англійськими законами виявлені скарби перейшли у володіння місіс Прітті, яка великодушно заповіла їх британській нації.
Скарб[ред. | ред. код]
Знахідки великого кургана, численні і здебільшого не мають аналогів на Британських островах. Серед найзначніших предметів слід вказати наступні:
- великий круглий щит і меч із золотою рукояткою, прикрашені гранатами
- золота пряжка в звіриному стилі і подібність скіпетра у формі оленя
- понівечена шестиструнна ліра, загорнута в боброву шкуру
- капшук з меровінзькими золотими монетами
- срібний посуд візантійського і єгипетського походження
Відсутність кістяка трупа навело дослідників на думку про те, що поховання було кенотафом. Кенотаф — символічна могила, в якій нема небіжчика. Споруджується як спомин про людину, котра загинула на чужині.
Однак не виключено, що всі сліди людських останків просто розчинилися в саффолкському ґрунті, який відрізняється кислотністю. Особу, поховану в Саттон-Гу, не встановлено. Найімовірніше, могила належить східно-англійському королю Редвальду (близько 599—624).
Значення[ред. | ред. код]
Після смерті шукачки скарбів в 1942, багатства великого кургану надійшли до збірки Британського музею. Менш значимі предмети, виявлені при повторних розкопках курганів і їх околиць, нині виставлені в Іпсвічському музеї.
У 2002 в Саттон Гу відкритий туристичний центр. На церемонії відкриття нобелівський лауреат Шеймас Хіні зачитав уривок з виконаного ним перекладу «Беовульфа». Вибір англосаксонської поеми невипадковий, як невипадково і те, що шолом з Саттон-Ху часто використовують для ілюстрації видань поеми. Адже могильник під Вудбрідж дозволяє нам зазирнути в невідомий досі світ англів і саксів VI—VII століть — той самий світ, який знайшов відображення в англосаксонському епосі.
Зв'язок з оповідями про подвиги готського правителя підкріплюється тим, що найближчі археологічні відповідності знахідкам із Саттон Гу виявляються саме в Швеції. Для пояснення цих відповідностей висловлюється припущення про походження правлячої династії Східної Англії з землі готів.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ National Heritage List for England
- ↑ http://www.nationaltrustcollections.org.uk/place/sutton-hoo
Література[ред. | ред. код]
- Daisy Elisabeth Martin-Clarke. Culture in Early Anglo-Saxon England. Ayer Publishing, 1979.[недоступне посилання з липня 2019]
- M. O. H. Carver. The Age of Sutton Hoo: The Seventh Century in North-Western Europe. Boydell Press, 1992.[недоступне посилання з липня 2019]
|
|