Сатьяваті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шантану і Сатьяваті. Картина Раджі Рави Варми

Сатьяваті (санскр. सत्यवती; Satyvatî = «справжня правдива» - царівна династії Куру, дружина царя Шантану і прабабуся Пандавов і Кауравов - двох конкуруючих династій в давньоіндійському епосі «Махабхарата» . Згідно Пурана, Сатьяваті була дочкою правителя царства Чеди - Упарічара з роду ВАСУ і риби, яка насправді була апсар по імені Адріка

«Махабхарата»[ред. | ред. код]

Сатьяваті виросла як прийомна дочка в сім'ї рибалки на ім'я Дасараджа. У ранні роки Сатьяваті була відома під ім'ям Матсьягандха ( «пахне рибою»), а в похилому віці - під ім'ям Йоджанагандха. Будучи зовсім юної, вона зустріла мандрівного мудреця Парашара і народила від нього сина Вьясу. Юна дівчина поступилася домаганням відлюдника на двох умовах: він позбавить її від поганого риб'ячого запаху, і її невинність буде збережена. В'яса народився в глибокій таємниці, на острові посеред річки Ямуни.

Одного разу цар Шантану, переправляючись через Ямуна, залучений прекрасним ароматом (дар Парашара), зустрів і закохався в Сатьяваті. Її прийомний батько Дасараджа погодився видати свою дочку заміж за Шантану тільки за умови, що народжений Сатьяваті син успадкує престол. Шантану не міг дати подібного обіцянки, так як це було б несправедливо по відношенню до його сина Бхишма, народженому від Ганги. Бхишма, однак, прийшов на виручку своєму батькові і пообіцяв відмовитися від усіх претензій на трон на користь дітей Сатьяваті. Щоб ще сильніше переконати недовірливого Дасараджу, Бхишма пообіцяв до кінця життя бути брахмачарі, тобто дав обітницю довічного целібат а. Таким чином, у Бхішми не могло бути домагається престол нащадків.

У Шантану і Сатьяваті народилося двоє синів: Чітрангада і Вічітравірья. Після смерті Шантану Сатьяваті разом зі своїми синами і за допомогою Бхішми стала управляти царством. Войовничий Чітрангада загинув молодим в сутичці з гандхарви, a помазаний на царство Вічітравірья помер бездітним. Однак її перший син, святий відлюдник В'яса, на вимогу цариці і відповідно до звичаю нійога зачав дітей в лоні двох дружин Вічітравірьі - Амбіка і Амбалікі. Через багато років, коли почалася ворожнеча Пандавов з Кауравами, В'яса попередив стару царицю, що настає час кривавих міжусобиць і беззаконня. За порадою праведного сина Сатьяваті разом з вдовою невістками Амбіка і Амбалікой пішла в ліс, де незабаром всі троє закінчили своє земне життя.

Літературні джерела та назви[ред. | ред. код]

Мало сказано про Сатьявати в Махабхараті; проте пізніші тексти - "Харівамса" і "Деві Бхагавата Пурана" - деталізують її легенду. Сатьявати відомий численними іменами в Махабхараті, серед яких Дасейї, Гандхакалі, Гандхаваті, Калі, Матісягандха, Сатья, Васаві та Йоджанагандха. використовуваний її пасинком Бхішмою, який використовується для звернення до неї - означає дочку рибальського царя Даса, оскільки цар Даса прийняв її за власну дочку. Васаві означає "дочка царя Васу". Її народжене ім’я "Калі" (темне) вказує на її темну шкіру обличчя. Інше її народження, Сатьявати, означає "правдивий"; сатья означає "правдивість". Як зазначалося вище, вона в минулому житті також була відома як "Мацягандха" або "Мацяганді" - і Гандхакалі ("ароматний темний"), "Гандхаваті" і "Йоджанаганда" в подальшому житті.

Народження та раннє життя[ред. | ред. код]

Згідно з "Харівамса", Сатьявати в попередньому житті була Ачходою, дочкою питрів (предків) і прокляла, що народилася на землі. "Махабхарата",HarivamsaіDevi Bhagavata Puranaстверджують, що Сатьявати - дочка проклятогоапсара(небесна німфа) на ім'я Адріка. Адріка була перетворена за допомогою прокляття в рибу і жила в річці Ямуна.

Згідно з легендою, Васу (також відомий як Упарікара Васу), король Чеді, був у мисливській експедиції, коли у нього був нічний викид, коли мріяв про свою дружину. За допомогою орла він відправив сперму до своєї цариці, але через бійку в повітрі з іншим орлом сперма впала в річку і проковтнула проклята риба Адріка. [1] Отже, риба завагітніла. Незабаром рибалка спіймав вагітну рибу і розрізав її, щоб знайти в утробі риби двох немовлят, одного самця та одну самку. Рибалка подарував дітям королю, який утримував дитину-самця. Хлопчик виріс, що став королем Маця, засновником Царства Маця. Цар повернув дитину-жінку до рибалки, назвавши її "Маця-гандха" ("Вона пахне рибою"). Рибалка виховував дівчину як свою дочку і назвав її "Калі" ("темна") через її колір обличчя. З часом Калі здобула назву "Сатьявати" ("правдивий"). Рибалка також був паромником, перевозив людей через річку в своєму човні. Сатьявати допомогла батькові, рибалці, в його роботі і виросла в прекрасну діву.

Шлюб із Шантану[ред. | ред. код]

Одного разу Шантану, Куру цар Гастінапур, прийшов у ліс на полювання і був зачарований ароматом мускусу, що вийшов від Сатьявати. Захоплений своїм солодким ароматом, Шантану дійшов до будинку Сатьявати і, побачивши її, закохався з першого погляду. Король попросив головного рибалки за руку дочки; рибалка Душарадж сказав, що його дочка вийде заміж за царя, якщо - і лише якщо - її сини успадкують трон.

Король, шокований і зневірений, повернувся до палацу, оскільки вже помазав сина [Деваврату], як очевидного спадкоємця. Деваврата був утиснутим станом батька; він дізнався про обіцянку, яку просив рибалка-шеф у міністра. Одразу Деваврата кинувся до хати начальника рибалки і просив руку Сатівати від імені батька. Рибалка повторив свій стан і сказав Девавраті, що тільки Шантану гідний Сатьявати; він відхилив пропозиції одруження від навіть , як Асіта.

Деваврата відмовився від свого претензії на престол на користь сина Сатьявати, але рибалка стверджував, що діти Деваврата можуть оскаржити вимоги його онука. Деваврата поступово обіцяв "страшну" обітницю Брахмачаря - безшлюбність. Рибалка негайно віддав Сатьявати Девавраті, якого відтепер називали Бхішмою ("страшною"). Бхишма подарував Сатьявати Шантану, який одружився з нею.

У «Деві Бхагавата Пурана» дошлюбний первісток Сатьявати, В'яса, скаржиться на те, що його мати кинула його долі відразу після народження. Він повертається на батьківщину в пошуках своєї матері, яка, як він з'ясував, зараз королева Хастінапура.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Для Упарікара-васу: Мані с. 809

Посилання[ред. | ред. код]