Саті (богиня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття містить індійський текст.
Без правильної підтримки індійського написання, ви можете бачити знаки питання чи прямокутники, голосні можуть неправильно розміщуватись, кон’юнкти можуть бути відсутні.
Саті
Шива несе Саті на своєму тризубі (акварель 1900 р.)
Деванаґарі सती
Трансл. санскриту Satī
Група богів Дева
Покровитель для шлюб
Батько Дакша
Мати Prasutid
Брати/сестри Адіті, Khyatid, Revatid, Ditid і Svahad
Супутник Шива
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Саті́ (санскр. सती), також Дакшаяні (санскр. दाक्षायणी) — дочка Дакші і дружина бога Шіви, що описується в пуранічні літературі індуїзма.

Існують кілька схожих варіантів історії про жертвопринесення Дакші.

Спільною для них є наступна сюжетна канва: Дакша, влаштовуючи сваямвару (один з різновидів весільних ритуалів) своєї дочки, не запросив на неї Шіву. Саті, тим не менш, не захотіла іншого чоловіка. Коли вона підкинула вгору весільну гірлянду, призначену для нареченого, та, згідно з її бажанням, впала на Шіву, який раптово з'явився в потрібному місці. Але після конфлікту з Дакшею той усунув Шіву від жертвопринесення, в якому брали участь інші боги. У результаті Саті кинулася у вогонь.

За однією з версій, Дакша не запросив Шіву, оскільки не вважав його богом. Потім Дакша не погодився з вибором дочки і тому відсторонив Шіву від жертвопринесення. Ображена Саті зажадала у нареченого, щоб він зруйнував жертвоприношення. Чи не стерпівши приниження, вона кинулася у вогонь і згоріла. З обгорілим у священному вогні тілом Саті Шіва довго блукав по світу, поки Вішну не розрубав його на безліч шматків і не розкидав їх по світу, зробивши місця їх падіння центрами паломництва. Через деякий час Саті відродилася в образі Парваті, дружини Шіви.

За іншою версією, Дакша був проти весілля, так як Шіва був жахливий виглядом і схильностями. Але йому довелося погодитись з вибором доньки. Весілля ж зірвалося через те, що Шіва, ображений, не надав почестей батькові нареченої, і той прокляв його, відмовивши в жертві. Шіва створив у своєму гніві жахливе чудовисько, що зруйнувало все навколо, а сам відсік Дакші голову. Коли гнів Шіви стих, він став оживляти мертвих, але Саті, в спокутування його вчинку, вчинила самоспалення.

Слово «саті» в Індії стало загальним: так називають жінок, що спалюють себе живцем на поховальному вогнищі чоловіка в ході однойменного ритуалу — саті.

Література

[ред. | ред. код]
  • Sen D. C. Sati: a mythological story. Calcutta, 1916.