Саут-Баунд-Брук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
South bound brook nj 035.png

Са́ут-Ба́унд-Брук  (англ. South Bound Brook) — містечко в окрузі Сомерсет штату Нью-Джерсі, США. Існує від 1869 року. До 1891 року мало назву Блумінґтон (англ. Bloomington). Населення — 4492 (2000).


Значення для української діаспори[ред. | ред. код]

Свято-Андріївський собор (Саут-Баунд-Брук)

Для українців діаспори Саут-Баунд-Брук має особливе значення: тут міститься духовний центр українського православ'я в Америці, своєрідний «український Єрусалим». Названий ім'ям апостола Андрія Первозваного — це не просто українські цвинтар і церква, а цілий церковно-меморіальний комплекс, яким займався до кінця життя митрополит Мстислав, ієрарх Української автокефальної православної церкви в США, — згодом Патріарх Київський і всієї України — який придбав землю під храм ще в 1950-х роках.

Церкву-монумент святого Андрія Первозванного, на пам'ять про Голодомор в Україні 30-х років, спроектував у Саут-Баунд-Бруку архітектор із Канади Юрій Кодак, син відомого письменника Степана Васильченка. Неподалік будівлі Консисторії, Семінарія святої Софії, школа релігії й українознавства, Дім української культури[1], концертна зала на 1500 місць, Музей церковних святощів, бібліотека з 140 тисячами найменувань, архів і друкарня, готель для літніх людей та пам'ятники княгині Ользі і митрополитові Василю Липківському (скульптор Петро Капшученко[2][3]).

У крипті храму святого Андрія Первозванного, посвяченого в 1965, спочиває з 1993 року тіло патріарха-основоположника, а навколо собору розкинувся багатогектарний пантеон, де упокоїлися визначні українці США й інших країн.

Пантеон Саут-Баунд-Брука[ред. | ред. код]

Зараз на цвинтарі понад 6 тисяч могил відомих українських діячів: політиків, державотворців, вчених, служителів церкви, письменників, художників, меценатів, музикантів. Серед них:

Релігійні діячі:

Державні діячі:

Громадсько-політичні діячі:

Військові діячі:

Митці:

Письменники:

Учені:

Меценати:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Сокіл В. «Український пантеон» // Вільна думка. — 1995. — № 10(11). — с. 10
  • Петренко-Федишин «1. Музей в Бавнд Бруку як скарбниця культури українського народу» // Нар. творч. та етногр. — 1998. — ч. 2-3. — с. 127—129.

Посилання[ред. | ред. код]