Сафлорова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сафлорова олія
Тип Рослинна олія
884 kCal ккал
Харчова
цінність
(на порцію)
г
100 г


Сафлорова олія - рослинна олія, що отримується з насіння сафлору красильного (Carthamus tinctorius). Олія отримана холодним віджиманням застосовується у їжу, гарячим -- має технічні використання. Сира олія через гіркуватий смак рафінується. Олія, отримана з очищеного насіння, використовується як харчова. Олія з неочищеного насіння має гіркий смак, його застосовують для приготування світлих оліф, у миловарінні і у виробництві лінолеуму. Рафінована олія на вигляд прозора, майже без смаку.

Фізико-хімічні характеристики[ред. | ред. код]

Температура застигання олії - від -13 до -20°C, кінематична в'язкість при 20°C - (61-85) · 10-6 м/с, йодне число - 130-155.

Сафлорова олія, на відміну від багатьох інших рослинних олій, містить різновид вітаміну Е: гамма-токотриенол (0,8%). Але, при цьому, сафлорова олія позбавлена такої корисної речовини, як сквалену.

Застосування[ред. | ред. код]

Кухня[ред. | ред. код]

Погано переносить нагрівання, тому непридатна для смаження. Тим не менш, підходить для приготування парою або як салатна олія. Часто використовується для овочевих страв і вмішується безпосередньо перед подачею на стіл. Також використовується для виробництва маргарину.

Медицина[ред. | ред. код]

Через високий вміст ненасичених жирних кислот, пацієнти з гіперхолестеринемією можуть використовувати сафлорову олію як харчову добавку, в поєднанні з іншою нежирною їжею, для профілактики і лікування атеросклерозу.

Косметика[ред. | ред. код]

Сафлорова олія часто використовується як засіб догляду за шкірою та тілом. Служить зволожуючим засобом для ванн і гелів для душу. Застосовується на шкіру при сильних себореї та акне. Також може використовуватися для нормальної шкіри з запаленням і, через матуючий ефект, для шкіри мішаного типу з жирною тенденцією та для догляду за шкірою в області навколо очей. З олії виробляють рідке мило.

Промисловість[ред. | ред. код]

Після 12-годинного виварювання отримується желеподібна маса (віск), яка використовується як замінник лляної олії у виробництві лінолеуму. Оскільки сафлорова олія не жовкне, її використовують у лаках. Ще одним застосуванням є кустарне виробництво фарб, в т.ч. друкарських, і алкідних смол. Також використовується як паливо і, особливо в Індії, як мастило для вичиненої шкіри та канатів.

Джерела[ред. | ред. код]