Сахнівський скарб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Основна стаття Сахнівські поселення

Сахнівський скарб — скарб, знайдений у 1900 році на території городища «Дівич-гора», що близ села Сахнівка на березі річки Рось, Черкаська область.

Скарб датується другою половиною 12 століття і складається із золотих прикрас. Найвідомішою і найкраще дослідженою є діадема із дохристиянськими мотивами, та, як вважають дослідники, із зображенням Александра Македонського. Діадема оздоблена в техніці перегородчастої емалі.
Складається з 7-ми золотих килеподібних подвійних пластин ("кіотців"), лицьовий бік яких прикрашений перегородчастою емаллю. Довжина діадеми з бічними трапецієподібними пластинами бл. 35 см. На центральній пластині зображено вознесіння Александра Македонського (середньовічний сюжет, де герой підноситься в небо, стоячи в коробі, який тягнуть грифони). Александр одягнений в імператорський костюм. На інших пластинах зображено розетки із кринів, пелюсток, гілок, мигдалин тощо. Імовірно, діадему виготовлено в Києві у 2-й пол. 12 ст. в майстерні, де працювали руські і візантійські майстри. Функціонально С.д. є осн. частиною парадного князівського головного убору — вінця (на думку більшості дослідників — жіночого).

Крім діадеми, серед речей скарбу виділяється нагрудна прикраса із медальйонів із зображеннями на суміжну тематику, намисто.

Аналогічна дідема знайдена у Болгарії у місті Преславль у складі скарбу 10 століття із монетами візантійських імператорів Костянтина Багрянородного та Романа.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]