Сахіб I Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сахіб I Ґерай
Gerae-tamga.svg
 Народився  1501
 Помер  1551
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
15321551
Попередник Іслям I Ґерай
Наступник Девлет I Ґерай

Сахі́б I Ґера́й (крим. I Sahib Geray, ۱صاحب گراى‎; 15011551) — кримський хан у 15321551 рр. з династії Ґераїв, наступник Ісляма I Ґерая, попередник Девлета I Ґерая. Син Менґлі I Ґерая.

Біографія[ред. | ред. код]

Конфліктував зі своїм братом ханом Мехмедом I Ґераєм, був ним арештований, але згодом звільнений. У 1519 р. Мехмед I Ґерай на прохання жителів Казані дати їм правителя з кримської династії послав Сахіба Ґерая до Казані. Воцарившись там в 1521 р., Сахіб Ґерай озброєним шляхом звільнив Казанське ханство від залежності від Москви. У 1524 р. передав казанський престол племінникові Сафі Ґераю і переселився з Казані до Стамбула.

1532 р. призначений кримським ханом замість Саадета I Ґерая, що відмовився від влади, продовжив політику брата щодо вельмож, що вийшли з покори. Проте вирішив не витрачати сил в даремній боротьбі зі старою знаттю, а замість того влив в її ряди безліч людей, які своїм високим статусом були зобов'язані не старовинним звичаям, а особисто ханові. З цією метою на противагу непокірному роду Ширін Сахіб I Ґерай звів в дуже високий ранг такий же сильний, але менш знатний в Криму ногайський рід Мансур. Він звеличив також і стародавній кримський рід Сеїт-Джеуд. Хан дав високі чини багатьом заслуженим військовим і придворним діячам, наділивши їх землею. Таким чином йому вдалося сформувати для себе широку базу підтримки серед нової кримської еліти.

Сахіб I Ґерай відомий як крупний реформатор. Для економічного посилення ханства він схиляв кочівників-ногайців, що мешкали в кримських степах, перейти до осілого способу життя і землеробства, щедро роздаючи землі тим, хто погоджувався осісти і ламаючи кочові кибитки у тих, хто опирався. Іншим значним заходом стало облаштування морського порту в Гезлеві — єдиного порту країни (решта портових міст Криму належала не Кримському ханству, а Османській імперії). Закінчив будівництво Бахчисарайського ханського палацу, перша згадка про який відноситься саме до правління Сахіба I Ґерая.

Продовжив військову реформу, заснувавши корпус капи-кулу (аналог турецьких яничарів) і перебудувавши фортечні споруди на Перекопі. Багато разів надавав військову допомогу турецьким військам в їх європейських походах. Був другом султана, але через інтриги стамбульських чиновників, ображених неповагою до них хана, впав в султанську немилість і був усунений від влади.

Убитий у Черкесії троюрідним племінником Булюком Ґераєм, якого новий хан Девлет I Ґерай звільнив з інкерманської в'язниці, куди той був поміщений Сахібом I Ґераєм за заколот.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]