Саїд Берке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Саїд Берке, аль-Малік аз-Саїд Насір ад-Дін Берке (араб. الملك السعيد ناصر الدين بركة‎), Берке-хан (1260, Каїр — 1 липня 1277, Карак) — султан Єгипту з династії Бахрітів, старший син Бейбарса.

Отримав своє ім'я на честь діда (за материнською лінією) Хусам ад-Діна Берке-хана — одного з хорезмійців, що знайшли притулок при дворі аюбідського султана ас-Саліха. Дружина Саїда Берке Газія була донькою еміра (і майбутнього султана) Калауна.

Після смерті Бейбарса був проголошений султаном. Попередив заколот мамлюків з угруповання «саліхі», заарештувавши їхніх емірів. Проте, коли у 1279 році Саїд Берке вирушив на війну проти Кілікії в Каїрі спалахнуло нове повстання — очолюване тестем султана Калауном. Саїд Берке повернувся до столиці і опинився в облозі в каїрський цитаделі. За посередництвом власної матері уклав із заколотниками угоду, згідно з якою відрікся від престолу на користь брата Саламиша (атабеком якого був все той же Калаун) і отримав як «відступне» замок Карак у Палестині.

Помер у 1280 році в Караку від травми, отриманої під час гри у поло. За іншої версією — був отруєний за наказом Калауна.