Саїс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 30°58′00″ пн. ш. 30°46′00″ сх. д. / 30.96667° пн. ш. 30.76667° сх. д. / 30.96667; 30.76667 Саїс (дав.-гр. Σαίς) - місто на заході дельти Нілу, головний пункт 5-го ному Нижнього Єгипту. Сучасна назва - Са ель-Хагар.

Історія[ред.ред. код]

Саїс існував вже при перших династіях фараонів і згадується в текстах пірамід як важливий релігійний центр. Місто також було промисловим центром: тут ткалися єгипетські полотна, які йшли на потреби культу та для мумій.

Саїс був центром культу богині Нейт; її храм був одним з найкращих в Єгипті, її жерці славилися своєю вченістю і зробили Саїс центром науки. До них прямували для бесіди багато грецьких мудреців та філософів, в тому числі Солон, Платон та Геродот.

Особливого ​​процвітання місто досягло в Третій перехідний період, коли під час додекархії його царьки стали прагнути до об'єднання під своєю владою Єгипту і діяли, спираючись на Ассирію, проти кушитів. З часів Псамметіха I в Єгипті почалася «Саїсська епоха». Саїс стає столицею, прикрашається та багатіє. Навіть Камбіс, підкоривши Єгипет, знайшов за необхідне бути посвяченим у містерії Нейт.

При Птолемеях в Саїсі збиралися з'їзди єгипетських жерців.

До яких пір існував Саїс - невідомо; Макризі згадує про нього ще в XV ст. Місто довго був резиденцією монофізитського єпископа. Вперше на руїни Саїса звернув увагу Карстен Нібур (1762 - 1767), опис їх дано в працях Наполеонівської експедиції, у Шампольйона і Лепсіуса.

У Саїсі збереглося священне озеро, на якому, за Геродотом, відбувалися нічні святкування на честь Осіріса, колосальна стіна в 790 кроків довжиною та 20 шириною, а також пагорб, що покриває місце палацу і храму.

У літературі[ред.ред. код]

У Саїсі відбувається дія роману Новалісу «Учні в Саїсі».

Посилання[ред.ред. код]


Прапор Єгипту Це незавершена стаття про Єгипет.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.