Свани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свани
ლუშნუ
Lushnu
Кількість від 14 тис. до 30 тис. чол.
Ареал Грузія
Мова Сванська i Грузинська
Релігія Грузинська православна церква.

Свани — субетнічна група грузинів. Самоназва «lushnu», од. «Mushwan», античні автори називали сванів місіміянцями. Проживають в Местійському муніципалітеті краю Самегрело-Земо Сванеті та Лентехському муніципалітеті краю Рача-Лечхумі та Квемо Сванеті на північному заході Грузії. Разом області розселення сванів об'єднуються в історичну область Сванетія. Також проживають в самопроголошеній республіці Абхазія.

Історія[ред. | ред. код]

Перші згадки про сванів можна знайти у грецького географа Страбона, який писав про них як про грізних та завзятих воїнів, нащадків шумерських рабів. Згадував також про використання ними вовни для добування золота з гірських струмків, через те Сванетія часто вважається, однією з цілей походу аргонавтів. Християнство прийшло сюди у 6 столітті.

Свани на мапі картвельських народів

В Російській імперії та перших роках СРСР мегрели та свани враховувались при переписах як окремі етнічні групи, але з 30-х років 20 століття записувались до складу грузинів, зважаючи на те, що свани та мегрели завжди мали грузинську самосвідомість.

Незважаючи на раннє прийняття сванами християнства, у них залишилися свої вірування. Найшанованішим святим та покровителем, як і в усій Грузії, є святий Георгій. Традиційно свани вважаються найвойовничішими серед грузинів. У Сванетії й досі подекуди зберігаються традиції кровної помсти.

Мова[ред. | ред. код]

Докладніше: Сванська мова

В побуті свани послуговуються сванською мовою, яка належить до картвельських мов. Взаєрозуміння між сванською та іншими мовами групи відсутнє. Однак національною та мовою літератури для сванів є грузинська мова.

Культура[ред. | ред. код]

Свани відомі своїми оборонними вежами, названими «сванськими». Також далеко поза межами Грузії відомі пісні сванів, досить складні для виконання. Традиційно свани займалися бджільництвом, полюванням, здавна виготовляли живописні вироби з міді, бронзи та золота.

Традиційним видом спорту для сванів є альпінізм.

Найбільше свято сванів — Лампроба (груз. ლამპრობა), присвячене святому Георгію.

Відомі свани[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]