Сванте Нільсон (регент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Печатка Сванте Нільсона

Сванте Нільсон (1460-1512) - регент Швеції з 1504 до 1512 року. Представник двох шведських родин Нат-ох-Даґ та Стуре.


Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Нільса Боссона, який з боку матері був родичем аристократів Стуре. Проте за своє життя Сванте нільсон не використував прізвище Стуре відносно до себе. До всього він був далекою ріднею королю Карлу VIII.

Завдяки своїм родинним зв'язким Сванте Нільсон тримав руку за партією Карла VIII у його протистоянні з королем Кристіаном I за шведську корону. Нільсон в цілому допомагав королю Карлу.

Після того як регентом став Стен Стуре Старший у 1470 році стосунки між ними спочатку були гарними. У 1371 році Сванте допоміг Стену Стуре здолати данську армію, яка вдерлася до країни. Проте наступ Стуре на вплив аристократії в країні підштовхнули Сванте Нільсона до опозицію до володаря Швецією. Він активно виступав проти нього у Державній раді, членом якої став на той час. У 1493 Нільсона було послано до Фінляндії, де він з великим успіхом воював проти Московії й у 1495 році зумів повернути Швеції усі загарбані московитами землі. В цьому ж році Сванте Нільсон самовільно повернувся до Стокгольма. Тут він продовжував виступати про регента. таємно Нільсон також вів перемовини з данським королем Гансом.

У 1497 році Сванте Нільсон відкрито перейшов на бік короля Ганса, який почав наступ у Швеції. Їхні війська здолали амрію Стен Стуре Старшого й змусили зректися влади. Проте досить швидко Сванте Нильсон розчарувався у данському королі. У 1501 році він узяв участь у заколоті проти Данії. В результаті Стену Стуре Старшому було повернуто посаду регента.

Після смерті Стуре у 1503 році Сванте Нільсон поступово перебирав владу на себе й 21 січня 1504 року домігся обрання себе новим регентом Швеції. Він продовжив війну з Данією. Для цього уклав угоду з Ганзою. Боротьба тривала зі зміним успіхом. У 1511-12 роках королю Гансу вдалося розбити ганзейський флот й змусити Любек не підтримувати Швецію. В цих складних умовах Сванте Нільсон вирішив тягти час, демонструючи бажання визнати данського короля володарем Швеції. Зважаючи на це, влітку 1511 року Державна рада намагалася відсторонити Сванте від посади, але він її зберіг до своєї смерті 2 січня 1512 року.

Родина[ред. | ред. код]

1. Іліана (1468-1495), донька Еренгісла Гедда, шведського аристократа

Діти:

2. Метте (1465-1533), донька Івара Діре, шведського аристократа

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ragnar Svanström et Carl Fredrik Palmstierna (trad. Lucien Maury), Histoire de la Suède, Paris, Stock, 1944, 384 p. (OCLC 5973713)
  • Byron J. Nordstrom, Dictionary of Scandinavian History, Londres, 1986 (ISBN 0313228876)