Свеви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Свеви, інакше свеби (лат. Suevi,Suebi) — збірна назва населення поліетнічної Східної Німеччини, включаючи переважно германські народи (семнони, гермундури, квади та ін), які займали в I столітті до н. е. — II століття н. е. басейн Ельби, Майна, Неккара, верхнього Рейну. Згадані території в античних джерелах називають загальною назвою «Свебея». За часів Тацита на сході Свебеї згадувалися венеди (відносять до праслов'ян), естії і певкіни (бастарни) (останні за Іоакимівським літописом відносяться до родичів слов'ян). Поліетнічний характер Свебеї все більш визнається наукою.

Вперше описані Цезарем, який в 58 до н. е. завдав поразки свевам на чолі з Аріовістом, після того, як вони перейшли Рейн (близько 71 до н. е.) і намагалися влаштуватися в Галлії.

Під час численних походів цих племен частина їх залишалася в місцях вторгнення свевів. Так, північні свеви як частина семнонів осіли в Північній Німеччині, а неккарські свеви — залишки маркоманів — у римській провінції Верхня Германія (Germania Superior). Свевські племена відігравали провідну роль в державі Маробода (8 до н. е. — 17 н. е.)

Тацит вважав свевами всі племена між Дунаєм і Балтійським морем, яке він так і називав -Mare Suebicum- Свевське море. Згодом (після Тацита) назва «свеви» витісняється в джерелах назвами окремих племен свевської групи, але не зникає остаточно. Воно часто додається до квадів, що заснували на початку V століття своє королівство в Північно-Західній Іспанії («Північне королівство»). Нащадками свевів (зокрема, семнонів) були, мабуть, алемани (шваби). Значна частина населення Свебеї, якщо судити за даними археології та ономастики, взяла активну участь в етногенезі слов'ян.

Держава свевів в Іспанії (409—585)[ред. | ред. код]

Розселення племен свевів, аланів і вандалів в Іспанії.

Разом з вандалами і іраномовними аланами через Рейн в 406 переправилася і частина свевів. Союзники свевів з переселення вказують на поліетнічний характер етносу, чужий «чистоті германства».

Державу свевів завоював у 585 році Леовігільд, після чого вона стала частиною Вестготської держави.

Свеви відіграли істотну роль в етногенезі сучасних європейських націй — австрійців, німців, іспанців , португальців, західних слов'ян, голландців тощо.

Ряд імен свевських королів зберігає сліди індоєвропейської єдності: Хермігар, Рехіла, Рехіар, Мальдра, Аріамір, Теодемір, Міро, Еборіх, Аудека.

З урахуванням накопичених наукою даних переглядається історія багатьох етносів, зокрема свебів-свевів.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Свеви