Свята та пам'ятні дні в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Свята України — офіційно встановлені в Україні святкові дні, професійні свята та пам'ятні дні.

Список

Рожевим кольором позначені державні свята, встановлені ст. 73 Кодексу законів про працю України, які є вихідними днями.

Святкові та пам'ятні дні, що відзначають в Україні
Дата Назва Інформація
Січень
1 січня Новорічне свято Свято є державним вихідним днем. У всіх регіонах для дітей організовано проводяться новорічні ранки з подарунками. Для старшого покоління проводяться різні концерти.
1 січня Всесвітній день миру Проголошено папою Павлом VI. Відзначається з 1968 року.
6 січня Святий Вечір Одне з найурочистіших свят. Його відзначають напередодні Різдва.
7 січня Різдво Христове за юліанським календарем Свято народження Ісуса Христа за юліанським календарем. Відзначається православними та греко-католицькими громадами в Україні.
13 січня Старий Новий рік (Щедрий вечір) Зустріч Нового року за старим стилем (юліанським календарем)
19 січня Водохреща Свято Хрещення Ісуса Христа в Йордані
20 січня День Автономної Республіки Крим Цього дня 1991 року більшість кримчан на загальнокримському референдумі висловилися за відновлення Кримської автономії, що зумовило статус Криму у складі України.
22 січня День Соборності України День об'єднання українських земель УНР і ЗУНР згідно з Актом Злуки від 22 січня 1919 року. Спершу встановлене указом Президента України від 25 січня 1999, однак 30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича № 1209/2011 скасоване разом із Днем Свободи. Натомість тим самим указом було встановлене нове свято — День Соборності та Свободи України, що також відзначалося 22 січня[1]. Останнє скасоване указом Президента України № 871/2014[2], і цим же указом відновлене святкування Дня соборності.
24 січня День зовнішньої розвідки України День установлений 22 листопада 2018 року Президентом України Петром Порошенком ураховуючи значний внесок співробітників розвідувальних органів України у справу забезпечення захисту національних інтересів України від зовнішніх загроз, а також життя, здоров'я її громадян та об'єктів державної власності за межами України, зміцнення обороноздатності держави, з метою відродження національної розвідувальної ідентичності та започаткування сучасних традицій вшанування звитяг зовнішньої розвідки України.[3]
25 січня Тетянин день День заснування Московського університету у 1755 році Михайлом Ломоносовим, що приурочив його до іменин своєї матері Тетяни Петрівни.
26 січня Міжнародний день митника У листопаді 1952 року набрала чинності «Конвенція про утворення Ради митної співпраці». 26 січня 1953 року в Брюсселі відбулася перша сесія Ради митної співпраці. На сесії керівниками своїх митних служб було представлено 17 країн Європи. 1983 року цей день — 26 січня — вибрали як щорічне свято.
26 січня День працівників контрольно-ревізійної служби України 26 січня 1993 року був підписаний Закон «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні». З тих пір 26 січня святкується як «День працівника контрольно-ревізійної служби України».
27 січня День пам'яті жертв Голокосту Пам'ятний день встановлено 5 липня 2011 року
29 січня День пам'яті героїв Крут В цей день відбулася Битва під Крутами
29 січня День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни Святкується цей день з 1985 року з моменту прийняття Делійської декларації про принципи вільного від ядерної зброї та ненасильницького світу. Декларація була прийнята на нараді голів держав і урядів Індії, Аргентини, Греції, Мексики, Танзанії та Швеції.
30 січня Всесвітній день допомоги хворим на проказу. Відзначається з 1954 року.
Лютий
2 лютого День водно-болотних угідь Цього дня у 1971 році в Іранському місті Рамсар підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). У 1996 році постійний комітет Конвенції вибрав 2 лютого, річницю підписання Рамсарської конвенції, як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотні угіддя на цілій земній кулі.
11 лютого Всесвітній день хворого Засновано 30 травня 1992 року папою Іоаном Павлом ІІ. Відзначається католиками у день Лурдської Богоматері.
14 лютого День святого Валентина, День закоханих В Україні святкується з початку 90-х років 20 століття. Класичною емблемою Валентинового дня вважаються червоні троянди і «валентинки»
15 лютого Стрітення Відзначають в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після його народження.
15 лютого День вшанування учасників бойових дій на території інших держав Відповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цей день приурочений до роковин виведення військ СРСР з Афганістану.
Останній тиждень перед Великим постом Масниця Свято зустрічі весни та проводів зими. Головним атрибутом масниці є млинці і народні гуляння.
19 лютого Міжнародний день захисту морських ссавців Цей день вважається днем захисту не лише китів, але і всіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. Святкується цей день з 1986 року, коли після 200-річного винищення китів Міжнародна китова комісія ввела заборону на китовий промисел.
20 лютого День Небесної Сотні День вшанування пам'яті загиблих мітингувальників «Революції гідності». 21 лютого на Майдані Незалежності у місті Києві відбулось прощання[4] із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею[5]». Встановлене 11 лютого 2015 року.
20 лютого День соціальної справедливості Свято встановлене 4 листопада 2011 року. Дата збігається з Всесвітнім днем соціальної справедливості.
21 лютого Міжнародний день рідної мови За пропозицією держав-членів ЮНЕСКО Генеральна конференція організації в листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, яка вперше святкувалася 21 лютого 2000 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого вибрана тому, що саме цього дня в 1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь в демонстрації за надання рідній їм бенгальській мові статусу державного в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.
22 лютого Міжнародний день підтримки жертв злочинів Відзначається з 1990 року, коли в цей день уряд Англії надрукував «Хартію жертв злочинів».
26 лютого День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Встановлений 26 лютого 2020 року
Березень
1 березня Всесвітній день цивільної оборони. Міжнародний день кішок У 1931 році за ініціативою декількох держав французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль заснував в Парижі «Асоціацію Женевських зон» — «зон безпеки» для створення за допомогою двосторонніх і всебічних угод локальних зон безпеки у всіх країнах, яка потім була перетворена в Міжнародну організацію цивільної оборони (МОЦО). 1 березня набрав чинності статут МОЦО, який схвалили 18 держав.
8 березня Міжнародний жіночий день Свято, присвячене жінкам, яке відзначається у ряді країн. 8 березня є офіційним вихідним днем в Україні, Росії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В'єтнамі.
Друга субота березня День землевпорядника День землевпорядника відзначається в Україні з 1999 року, коли Указом Президента № 1556/99 була підтримана ініціатива Державного комітету України із земельних ресурсів і Союзу землевпорядників України.
14 березня Всесвітній день дій проти гребель, на захист річок, води й життя Цей день започаткований в 1997 році з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.
14 березня День українського добровольця День встановлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
15 березня Всесвітній день споживача 15 березня 1962 року президент США Джон Кеннеді, виступаючи зі зверненням до Конгресу та об'єднань споживачів вперше проголосив права споживачів. День прав споживачів вперше відзначався 15 березня 1983 року.
18 березня День працівника податкової та митної справи України Професійне свято встановлене 11 жовтня 2013 року. Скасоване 25 червня 2020 р.
Третя неділя березня День працівника житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 46/94, від 15 лютого 1994 року в редакції Указу Президента № 385/95 від 19 травня 1995 року.
21 березня Всесвітній день лісів Цей день зв'язаний з діяльністю щодо садження лісів та висвітлення важливості збільшення кількості зелених насаджень. Цей день відзначається урядами та міжнародними організаціями для визначення плану збереження лісів.
22 березня Всесвітній день водних ресурсів День водних ресурсів бере свій початок з Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році у Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води.
23 березня Всесвітній метеорологічний день В 1960 році Всесвітня організація метеорології вирішила, що 23 березня буде святкуватися як Всесвітній день метеорології. Метою святкування є акцентування важливості метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні добробуту населення. Щороку вибирається нове гасло цього дня, яке покликане допомогти людям зрозуміти значення метеорологічної служби.
23 березня Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Ця дата встановлена в березні 2000 року Указом Президента України № 484/2000, враховуючи вагомий внесок працівників культури і любителів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно просвітницьку діяльність.
24 березня Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз З метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і розповсюдженню туберкульозу, враховуючи рекомендації Всесвітньої Організації Охорони здоров'я і на підтримку ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу» Президент України %2F2002 Указом № 290/2002 від 22.03.2002, встановив Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.
25 березня День Служби безпеки України 25 березня 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про Службу безпеки України», Цей день з 2001 року згідно з Указом Президента № 193/2001 відзначається як День Служби безпеки України (СБУ).
26 березня День Національної гвардії України Свято встановлене 18 березня 2015 року. Раніше цього дня відзначався День внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. Цього дня у 1992 році Верховною Радою України було ухвалено Закону «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України». Замість Внутрішніх військ МВС у 2014 році створено Національну гвардію України.
27 березня Міжнародний день театру Міжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Установлений у Відні на 9-му конгресі Міжнародного інституту театру (МІТ) при ЮНЕСКО в 1961 році.
Квітень
1 квітня День сміху Неофіційне свято. За традицією, цього дня заведено жартувати над друзями, членами сім'ї, колегами і т. д. Ці жарти зазвичай спрацьовують, якщо людина забула, який сьогодні день.
Перша неділя квітня День геолога Указом Президента України від 07 лютого 1995 року № 110/95 в Україні встановлено професійне свято працівників геології, геодезії і картографії. Це одне зі свят, час святкування якого зберігся незмінним з 1966 року.
7 квітня Благовіщення В основі свята — повідомлення архангела Гавриїла Діві Марії «благої вісті» (звідси і Благовіщення) про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського.
7 квітня Всесвітній день здоров'я Відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня в 1948 році набрав чинності Статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
12 квітня Всесвітній день авіації та космонавтики. День працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше побував в космосі. Указом Президента України № 230 від 13 березня 1997 року в Україні цей день проголошено днем працівників ракетно-космічної галузі України.
17 квітня День пожежної охорони Професійне свято встановлене 11 жовтня 2013 року.
18 квітня День пам'яток історії та культури 18 квітня — Міжнародний день визначних пам'яток і історичних місць. В Україні це свято встановлене Указом Президента України від 23.08.1999 № 1062/99 на підтримку ініціативи учених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'ятників історії і культури.
Третя субота квітня День довкілля Свято встановлене згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.
Дата змінна (неділя між 4 квітня і 8 травня) Великдень або Пасха Християнське свято Воскресіння Ісуса Христа. Завжди припадає на неділю, в Україні на державному рівні відзначають відповідно до православної традиції. Оскільки свято припадає на вихідний день, наступний понеділок в Україні — неробочий день.
22 квітня Міжнародний день Землі 22 квітня 1970 року у США, в Нью-Йорку, студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 року цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.
23 квітня Всесвітній день книги й авторського права Ідея святкування виникла в Каталонії, де 23 квітня, в день Святого Георгія — покровителя Каталонії, жінкам вручають троянди, а кожен чоловік може розраховувати на отримання в подарунок хоч однієї книги. Троянда натякає на кров, пролиту Георгієм в битві з драконом, а книжки нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса, автора роману «Винахідливий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». У 1996 році ЮНЕСКО інтернаціоналізувала це свято, підтвердивши свою прихильність справі заохочення читання, книговидання і захисту інтелектуальної власності.
26 квітня Міжнародний день інтелектуальної власності Генеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності на своєму засіданні у вересні 2000 року ухвалила рішення про встановлення цього свята. При цьому вона виходила з того, що 26 квітня знаменує собою народження ВОІВ, організації, покликаній сприяти охороні і розвитку інтелектуальної власності у всьому світі.
26 квітня Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.
28 квітня Всесвітній день охорони праці Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам'яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам'ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно з Указом Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.

30 квітня День прикордонника Професійне свято встановлене Указом Президента України 27 квітня 2018 року № 111. 30 квітня 1918 року було завершено звільнення всієї території України у міжнародно визнаних кордонах. Попередні дати свята: у 19922002 роках 4 листопада — у день прийняття Верховною Радою України у 1991 році Закону «Про Прикордонні війська України» (відповідно до Указу Президента України від 25 травня 1992 року № 308), у 20032017 роках 28 травня, як це було й за часів СРСР, у річницю підписання В. Леніним Декрету про створення прикордонної охорони. (Указ Президента України від 21 травня 2003 року № 431.)
Травень
1 травня День праці Свято встановлене у більшовицькій Росії з 1919 року і закріпилося у календарі радянських свят як День міжнародної солідарності трудящих і було успадковане незалежною Україною без зміни назви. Також відоме як День праці. Вихідний 2 травня скасовано 16 листопада 2017 року.[6]
3 травня Всесвітній день свободи преси 3 травня 1991-го року в Намібії представники незалежних видань Африки ухвалили «Віндхуцьку декларацію», яка містила заклик до держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. Цей день і відзначають за ініціативою ЮНЕСКО та ООН.
6 травня День піхоти День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком з метою вшанування мужності та героїзму воїнів механізованих, мотопіхотних, гірсько-штурмових військових частин і підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України, виявлених у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також започаткування сучасних військових традицій.
7 травня День Радіо Цього дня 1895 року російський фізик Олександр Степанович Попов здійснив перший сеанс радіозв'язку і продемонстрував світові перший радіоприймач.
8 травня Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця 8 травня народився Анрі Дюнан, ініціатор створення цього всесвітнього руху. У серпні 1864-го року він вперше почав обстоювати право на життя, недоторканність і полегшення страждань людей в умовах збройних конфліктів.
8 травня День пам'яті та примирення Встановлений 2015 року з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів — переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України[7]
9 травня День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Свято встановлене з метою збереження пам'яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років. Неробочий день в Україні. Відзначається з 2015 року, в Україні прийшло на заміну святу «День Перемоги» цього ж року.
Друга неділя травня День матері У 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств була Олена Кисилівська, редактор тижневика «Жіноча доля». Законодавчо святкування Дня матері в Україні встановлене Указом Президента від 10.05.1999 № 489/99.
12 травня Всесвітній день медсестер Офіційно свято відзначається з 1971 року в день народження англійки Флоренс Найтінгейл, родоначальниці системи з підготовки кадрів середнього і молодшого медичного персоналу.
14 травня День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни Встановлений 2 лютого 2021 року
15 травня Міжнародний день родини У 1993 році Генеральна асамблея ООН прийняла постанову, що починаючи з 1994 року 15 травня щорічно буде відзначатися Міжнародний день сімей. Зроблено це з метою поглиблення розуміння питань сім'ї та підвищення інституціональних можливостей країн розв'язувати серйозні проблеми, пов'язані з сім'єю, на основі комплексної політики.
18 травня День боротьби за права кримськотатарського народу Пам'ятний день встановлений 16 травня 2014 року на 18 травня — роковини депортації кримськотатарського народу з Криму у 1944 році. Також — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу (з 2016 року)
18 травня День резервіста України День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком ураховуючи важливу роль резервістів у справі захисту Вітчизни, її незалежності та територіальної цілісності, їх готовність у будь-який час стати до лав Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, з метою дальшого розвитку сучасних військових традицій, зміцнення патріотичного духу у суспільстві.
третя субота травня День Європи Свято встановлене в Україні згідно з Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р. № 339/2003. У країнах Європейського Союзу відзначається 9 травня
третя субота травня День науки Професійне свято працівників науки встановлене Указом Президента України 14 лютого 1997 року.
третя неділя травня День пам'яті жертв політичних репресій Пам'ятний день встановлений Указом Президента України 21 травня 2007 року. Раніше існував День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій, що відзначався четвертої суботи листопада.
20 травня День банківських працівників Професійне свято встановлене Указом Президента України 6 березня 2004 року.
24 травня День слов'янської писемності і культури Свято встановлене Указом Президента України 17 вересня 2004 року. Відзначається в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.
остання субота травня Де́нь працівникі́в видавни́цтв, поліграфі́ї і книгорозповсю́дження Професійне свято встановлене Указом Президента України 25 травня 1999 року.
остання неділя травня Де́нь хіміка Професійне свято встановлене Указом Президента України 7 травня 1994 року.
29 травня Міжнародний день миротворців Міжнародний день, що відзначається ООН щороку 29 травня, а також офіційно відзначається в Україні з 2003 р. згідно із Указом Президента України «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 р. № 374/2003. Раніше в Україні відзначався День миротворця.
Червень
1 червня День захисту дітей Встановлене в Україні 30 травня 1998 року. Цього дня відзначається Міжнародний день захисту дітей
перша неділя червня День працівників водного господарства Професійне свято, встановлене 18 березня 2003 року
перша неділя червня День працівників місцевої промисловості Професійне свято, встановлене 20 серпня 2002 року
6 червня День журналіста Професійне свято, встановлене 25 травня 1994 року. За дату святкування визначено 6 червня — день прийняття 6 червня 1992 року Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.
Дата змінна (неділя між 23 травня і 26 червня) Трійця (П'ятидесятниця) Християнське свято. Завжди припадає на неділю, в Україні на державному рівні відзначають відповідно до православної традиції. Оскільки свято припадає на вихідний день, наступний понеділок в Україні — неробочий день.
друга неділя червня День працівників легкої промисловості Професійне свято, встановлене 9 червня 1994 року.
12 червня День працівника фондового ринку Професійне свято, встановлене 11 березня 2008 року.
13 червня День звільнення Маріуполя від проросійських терористів Пам'ятний день
третя неділя червня День медичного працівника Професійне свято, встановлене в Україні 3 червня 1994 року. Дата святкування успадкована від СРСР.
22 червня День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні Пам'ятний день встановлено 17 листопада 2000 року на вшанування пам'яті жертв німецько-радянської війни, яка почалася 22 червня 1941 року.
23 червня День державної служби Професійне свято встановлене 4 квітня 2003 року. Збігається з Днем державної служби ООН — міжнародним святом.
остання неділя червня День молоді Свято встановлене 22 червня 1994 року.
остання неділя червня День молодіжних та дитячих громадських організацій Свято, встановлене 27 червня 2008 року, спочатку відзначалось у третю неділю травня, але 24 травня 2011 року було перенесено на останню неділю червня.
28 червня День Конституції України Відзначається з 1996 року.
Липень
1 липня День архітектури України Відзначається з 1995 року.
Перша неділя липня День Військово-Морських Сил Збройних Сил України Свято встановлене 17 серпня 1996 року і відзначалося 1 серпня. Указом Президента України 24 березня 2006 року було перенесене на першу неділю липня. Було скасоване у 2008, відновлене з 2015 року.
Перша неділя липня День працівників морського та річкового флоту Професійне свято встановлене 29 червня 1993 року. У 2009—2011 роках цього дня відзначався День флоту України, який потім (до 2014 року) був перенесений на останню неділю липня.
4 липня День судового експерта Професійне свято встановлене 10 червня 2009 року.
5 липня День звільнення Слов'янська від проросійських терористів Пам'ятний день.
5 липня День звільнення Краматорська від проросійських терористів Пам'ятний день.
7 липня Свято Івана Купала Традиційне свято, що припадає на день церковного свята Різдва Івана Предтечі — 24 червня за юліанським календарем (7 липня за григоріанським). У дохристиянський час пов'язувалося з найкоротшою ніччю року. З прийняттям християнства було перенесено на 24 червня, зберігши обрядовість.
7 липня День працівника природно-заповідної справи Професійне свято запроваджене 18 серпня 2009 року.
8 липня День родини Свято встановлене 30 грудня 2011 року. Збігається з російським аналогом, який у свою чергу пов'язаний з церковним святом РПЦ — Днем Петра і Февронії.
Друга неділя липня День рибалки Професійне свято, яке встановлене в Україні 22 червня 1995 року. Відповідне свято відзначалося в СРСР також у другу неділю липня.
15 липня День українських миротворців Відзначається з 2013 року. Постанова ВР України № 1165
16 липня День бухгалтера Професійне свято, встановлене в Україні 18 червня 2004 року.
Третя неділя липня День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості Професійне свято — День металурга — було встановлено в Україні (як і до того в СРСР) на третю неділю липня 3 червня 1993 року. З 2006 року — сучасна назва.
28 липня День хрещення Київської Русі — України[8]. Відзначається з 2008 року у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира.
Остання неділя липня День працівників торгівлі Професійне свято, встановлене 5 червня 1995 року.
29 липня День Сил спеціальних операцій Збройних сил України Свято встановлене 26 липня 2016 року.
Серпень
4 серпня День Національної поліції України Професійне свято, встановлене 9 грудня 2015 року і відзначається у день підписання Президентом Закону України «Про Національну поліцію».[9]
перша неділя серпня День Повітряних Сил Збройних Сил України Встановлене 27 червня 2007 року.
8 серпня День військ зв'язку Встановлене 1 лютого 2000 року
друга неділя серпня День будівельника Професійне свято встановлене в Україні 22 липня 1993 року. Дата і назва свята — незмінні з радянських часів.
друга неділя серпня День працівників ветеринарної медицини Встановлене 1 листопада 2001 року
14 серпня Маковія Українське церковне свято. Ще називають Медовим, або Спасом на воді.
15 серпня День археолога Встановлене в Україні 6 серпня 2008 року. До того відзначалося неофіційно.
19 серпня День пасічника Встановлене 15 серпня 1997 року.
23 серпня День Державного Прапора України Відзначається з 2004 року.
24 серпня День Незалежності України Відзначається з 1992 року. У 1991 році відзначалося 16 липня.
29 серпня День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України Встановлений 23 серпня 2019 року
остання субота серпня День авіації Професійне свято працівників цивільної авіації встановлене 16 серпня 1993 року.
остання неділя серпня День шахтаря Професійне свято встановлене 16 серпня 1993 року. Дата і назва свята — незмінні з радянських часів.
Вересень
1 вересня День знань Офіційно відзначається з 1984 року. Традиційний початок навчального року на пострадянському просторі.
2 вересня День нотаріату Встановлене 22 лютого 2010 року.
перша неділя вересня День підприємця Встановлене 5 жовтня 1998 року.
друга субота вересня День фізичної культури і спорту Встановлене 29 червня 1994 року.
друга субота вересня День українського кіно Встановлене 12 січня 1996 року.
друга неділя вересня День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Відзначається з 1989 року.
друга неділя вересня День пам’яті українців - жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках Встановлений 8 листопада 2018 року
друга неділя вересня День танкістів Встановлене 29 серпня 1997 року. Збігається з радянською датою відзначення.
17 вересня День рятівника Встановлене 12 вересня 2008 року
третя субота вересня День винахідника і раціоналізатора Встановлене 16 серпня 1994 року
третя субота вересня День фармацевтичного працівника Встановлене 7 вересня 1999 року.
третя неділя вересня День працівника лісу Встановлене 28 серпня 1993 року
21 вересня День миру Встановлене 5 лютого 2002 року. Збігається з Міжнародним днем миру.
22 вересня День партизанської слави Встановлене 30 жовтня 2001 року на вшанування учасників партизанського руху в Україні під час нацистської окупації у 1941-44 роках.
27 вересня День туризму Збігається з Всесвітнім днем туризму. В Україні встановлене 21 вересня 1998 року.
четверта неділя вересня День машинобудівника Встановлене 8 вересня 1993 року
30 вересня Всеукраїнський день бібліотек Свято встановлене 14 травня 1998 року.
30 вересня День усиновлення Свято встановлене 27 листопада 2008 року.
Жовтень
Перша неділя жовтня День працівників освіти Професійне свято працівників освіти України.
перша неділя жовтня День кадрового працівника Встановлене 1 вересня 2008 року
8 жовтня День юриста Встановлене 16 вересня 1997 року
10 жовтня День працівників стандартизації та метрології Встановлене 8 жовтня 2002 року.
друга неділя жовтня День художника Встановлене 9 жовтня 1998 року
друга неділя жовтня День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби Встановлене 5 жовтня 2004 року.
14 жовтня День захисника України Президент України 13 жовтня 2014 року підписав указ, відповідно до якого щороку 14 жовтня відзначатиметься День захисника України.

5 березня 2015 депутати Верховної Ради проголосували за президентський законопроєкт, де передбачається внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю і визначається 14 жовтня як державне свято і вихідний день.

14 жовтня День Українського козацтва, Свято УПА, Покрова Пресвятої Богородиці Свято встановлене 7 серпня 1999 року.
третя субота жовтня День працівників целюлозно-паперової промисловості Встановлене 1 жовтня 2008 року
третя неділя жовтня День працівників харчової промисловості Встановлене 8 серпня 1995 року
28 жовтня День визволення України від фашистських загарбників Відзначається з 2009 року.
остання неділя жовтня День автомобіліста і дорожника Встановлене 13 жовтня 1993 року. День автомобіліста в СРСР відзначався з 1980 року.
Листопад
3 листопада День інженерних військ Встановлене 27 жовтня 1999 року.
3 листопада День ракетних військ і артилерії Встановлене 31 жовтня 1997 року
4 листопада День залізничника Професійне свято встановлене 15 липня 1993 року — за радянською традицією на першу неділю серпня. З 2003 року було перенесено на 4 листопада. Саме 4 листопада 1861 року з Відня через Перемишль до Львова прибув перший потяг.
Перша неділя листопада День працівника соціальної сфери Професійне свято встановлене 13 травня 1999 року.
9 листопада День української писемності та мови Відзначається з 1997 року. Встановлений Леонідом Кучмою.
9 листопада Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва Свято встановлене у 2000 році як Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. У 2011 році встановлено сучасну назву та змінено дату — на третю неділю травня, а з 2014 перенесено на 9 листопада.
16 листопада День працівників радіо, телебачення та зв'язку Відзначається з 1994 року[10].
16 листопада День морської піхоти Встановлене у 2014 році.
17 листопада День студента Відзначається з 1999 року. Припадає на Міжнародний день студентів.
Третя неділя листопада День працівників сільського господарства Встановлене 7 жовтня 1993 року.
Третя неділя листопада День скловиробника Встановлене 9 грудня 2003 року. Цього дня народився Михайло Ломоносов, який був творцем хімічного виробництва скла.
18 листопада День сержанта Збройних Сил України День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком ушановуючи відданість, відповідальність та професіоналізм сержантів і старшин Збройних Сил України, їх мужність та героїзм у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, з метою примноження військових традицій сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
19 листопада День працівників гідрометеорологічної служби Встановлене 11 березня 2003 року.
21 листопада День Гідності та Свободи Відзначається з 2014 року. Святкується на честь початку в цей день Помаранчевої революції (2004) та Революції Гідності (2013).
21 листопада День десантно-штурмових військ Встановлене 2017 року. До того відзначалося 2 серпня як День аеромобільних військ (з 1999 до 2011) чи День високомобільних десантних військ (з 2012 до 2017).
Четверта субота листопада День пам'яті жертв голодоморів Пам'ятний день встановлений 26 листопада 1998 року. У 2000—2006 роках також у цей день вшановувалися жертви політичних репресій.
Грудень
1 грудня День працівників прокуратури Встановлене у 2000 році[11]. Цього дня у 1991 році набув чинності Закон України «Про прокуратуру»
5 грудня День працівників статистики Встановлене 2 грудня 2002 року.
5 грудня Міжнародний день волонтера Почав активно відзначатися після Революції Гідності
6 грудня День Збройних сил України Відзначається з 1993 року згідно із постановою Верховної Ради України. Саме в цей день — 6 грудня 1991 року був ухвалений закон України «Про Збройні Сили України».
7 грудня День місцевого самоврядування 7 грудня 1990 року, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про місцеве самоврядування». Свято встановлене 25 листопада 2000 року.
Друга неділя грудня День благодійництва Відзначається щорічно у другу неділю грудня з 2008 року.
12 грудня День Сухопутних військ України Свято встановлене 18 жовтня 1997 року.
14 грудня День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Цього дня у 1986 році завершено спорудження саркофага над зруйнованим енергоблоком АЕС. Пам'ятний день встановлений 10 листопада 2006 року.
15 грудня День працівників суду Встановлене 8 грудня 2000 року.
17 грудня День працівника державної виконавчої служби Встановлене 22 липня 2009 року.
19 грудня День адвокатури Встановлене 2 грудня 2002 року.
22 грудня День енергетика Свято встановлене 12 листопада 1993 року. В СРСР з 1966 року також існувало таке свято, яке відзначалося 22 грудня, але у 1988 році воно було перенесено на третю неділю грудня.
22 грудня День працівників дипломатичної служби Цього дня у 1917 році в УНР було створено Генеральний секретаріат міжнародних справ — предтеча сучасного МЗС. Свято встановлене 21 листопада 2005 року.
24 грудня День працівників архівних установ Встановлене 30 жовтня 1998 року.
25 грудня Різдво Христове за григоріанським календарем Відзначається римо-католицькими та протестантськими громадами в Україні. 16 листопада 2017 року Верховна рада визнала 25 грудня офіційним святковим днем в Україні.[6]

Див. також

Примітки

 1. Указ Президента України № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат та професійних свят». Архів оригіналу за 3 січень 2012. Процитовано 31 грудень 2011. 
 2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 871/2014
 3. Указ Президента України від 22 листопада 2018 року № 381/2018 «Про День зовнішньої розвідки України»
 4. KosMiks (2014-02-22). Герої України Герої Майдану Небесна Сотня (прощання). Процитовано 2016-02-20. 
 5. Небесна сотня. Вікіпедія (uk). 
 6. а б визнання 25 грудня офіційним святковим днем в Україні.
 7. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ від 24.03.15 Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни
 8. Текст президентського указу № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі — України»
 9. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 693/2015 «Про День Національної поліції України»
 10. Указ Президента України № 667/94 «Про День працівників радіо, телебачення та зв'язку» від 11 листопада 1994 року
 11. Указ Президента України «Про День працівників прокуратури»

Посилання