Свята і пам'ятні дні в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Свята України — офіційно встановлені в Україні святкові дні, професійні свята та пам'ятні дні.

Список[ред. | ред. код]

Рожевим кольором позначені державні свята, встановлені ст. 73 Кодексу законів про працю України, які є вихідними днями. Відповідно до частини 6 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року, норми ст. 73 КЗпП України на період воєнного стану не застосовуються і вихідні дні є робочими. Також не застосовуються норми статті 53 КЗпП, яка встановлювала тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів, частин 3-5 статті 67 КЗпП.[1]

Святкові та пам'ятні дні, що відзначають в Україні
Дата Назва Інформація
Січень
1 січня Новий рік Свято є державним вихідним днем. У всіх регіонах для дітей організовано проводяться новорічні ранки з подарунками. Для старшого покоління проводяться різні концерти. Вихідний день в Україні з 1898 року, у 1930—1947 був робочим днем. Відновлено вихідний день з 1948 року.
1 січня Всесвітній день миру Проголошено Папою Римським Павлом VI. Відзначається з 1968 року.
6 січня Водохреща за григоріанським календарем Свято Хрещення Ісуса Христа в Йордані за григоріанським календарем.
Святий Вечір за юліанським календарем Одне з найурочистіших свят. Його відзначають напередодні Різдва Христового за юліанським календарем.
7 січня Різдво Христове за юліанським календарем Свято народження Ісуса Христа за юліанським календарем. Відзначається православними та деякими протестантськими громадами в Україні. Вихідний день в Україні з 1991 року.
13 січня Щедрий вечір Зустріч Нового року за юліанським календарем.
14 січня Старий Новий рік Новий рік за юліанським календарем.
19 січня Водохреща за юліанським календарем Свято Хрещення Ісуса Христа в Йордані за юліанським календарем.
20 січня День вшанування захисників Донецького аеропорту День вшанування пам'яті захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. Відзначається згідно зі спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України.
22 січня День Соборності України День об'єднання українських земель УНР і ЗУНР згідно з Актом Злуки від 22 січня 1919 року. Спершу встановлене указом Президента України від 25 січня 1999, однак 30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича № 1209/2011 скасоване разом із Днем Свободи. Натомість тим самим указом було встановлене нове свято — День Соборності та Свободи України, що також відзначалося 22 січня[2]. Останнє скасоване указом Президента України № 871/2014[3], і цим же указом відновлене святкування Дня соборності.
24 січня День зовнішньої розвідки України День установлений 22 листопада 2018 року Президентом України Петром Порошенком ураховуючи значний внесок співробітників розвідувальних органів України у справу забезпечення захисту національних інтересів України від зовнішніх загроз, а також життя, здоров'я її громадян та об'єктів державної власності за межами України, зміцнення обороноздатності держави, з метою відродження національної розвідувальної ідентичності та започаткування сучасних традицій вшанування звитяг зовнішньої розвідки України.[4]
26 січня Міжнародний день митника У листопаді 1952 року набрала чинності «Конвенція про утворення Ради митної співпраці». 26 січня 1953 року в Брюсселі відбулася перша сесія Ради митної співпраці. На сесії керівниками своїх митних служб було представлено 17 країн Європи. 1983 року цей день — 26 січня — вибрали як щорічне свято.
День працівників контрольно-ревізійної служби України 26 січня 1993 року був підписаний Закон «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»[5]. З тих пір 26 січня неофіційно святкується як «День працівника контрольно-ревізійної служби України».
27 січня Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту Пам'ятний день встановлено 5 липня 2011 року
29 січня День пам'яті Героїв Крут В цей день відбулася Битва під Крутами
30 січня Всесвітній день допомоги хворим на проказу. Відзначається з 1954 року.
Лютий
2 лютого Стрітення за григоріанським календарем Відзначають в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після його народження.
День водно-болотних угідь Цього дня у 1971 році в Іранському місті Рамсар підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). У 1996 році постійний комітет Конвенції вибрав 2 лютого, річницю підписання Рамсарської конвенції, як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотні угіддя на цілій земній кулі.
11 лютого Всесвітній день хворого Засновано 30 травня 1992 року папою Іоаном Павлом ІІ. Відзначається католиками у день Лурдської Богоматері.
14 лютого День святого Валентина, День закоханих В Україні святкується з початку 90-х років 20 століття. Класичною емблемою Валентинового дня вважаються червоні троянди і «валентинки»
15 лютого Стрітення за юліанським календарем Відзначають в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після його народження.
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав Відповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цей день приурочений до роковин виведення військ СРСР з Афганістану.
16 лютого День військового журналіста України Відповідно до Наказу Міністра оборони України № 63 від 14.02.2018 [Архівовано 15 лютого 2022 у Wayback Machine.], щорічно 16 лютого проводяться заходи з відзначення кращих військових журналістів, прес-офіцерів, офіцерів зі зв'язків з громадськістю
Останній тиждень перед Великим постом Масниця Свято зустрічі весни та проводів зими. Головним атрибутом масниці є млинці і народні гуляння.
20 лютого День Героїв Небесної Сотні День вшанування пам'яті загиблих мітингувальників «Революції гідності». 21 лютого на Майдані Незалежності у місті Києві відбулось прощання [Архівовано 16 листопада 2015 у Wayback Machine.][6] із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею[7]». Встановлене 11 лютого 2015 року.
День соціальної справедливості Свято встановлене 4 листопада 2011 року. Дата збігається з Всесвітнім днем соціальної справедливості.
21 лютого Міжнародний день рідної мови За пропозицією держав-членів ЮНЕСКО Генеральна конференція організації в листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, яка вперше святкувалася 21 лютого 2000 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого вибрана тому, що саме цього дня в 1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь в демонстрації за надання рідній їм бенгальській мові статусу державного в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.
22 лютого Європейський день підтримки жертв злочинів Заснований 1990 року міжнародною правозахисною організацією Victim Support Europe
26 лютого День кримського спротиву російській окупації Встановлений 26 лютого 2020 року
Березень
1 березня Всесвітній день цивільної оборони У 1931 році за ініціативою декількох держав французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль заснував в Парижі «Асоціацію Женевських зон» — «зон безпеки» для створення за допомогою двосторонніх і всебічних угод локальних зон безпеки у всіх країнах, яка потім була перетворена в Міжнародну організацію цивільної оборони (МОЦО). 1 березня набрав чинності статут МОЦО, який схвалили 18 держав.
8 березня Міжнародний жіночий день Свято, присвячене жінкам, яке відзначається у ряді країн. 8 березня є офіційним вихідним днем в Україні, Росії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В'єтнамі. Вихідний день в Україні з 1966 року.
Друга субота березня День землевпорядника День землевпорядника відзначається в Україні з 1999 року, коли Указом Президента № 1556/99 була підтримана ініціатива Державного комітету України із земельних ресурсів і Союзу землевпорядників України.
14 березня Міжнародний день дій проти гребель Цей день започаткований в 1997 році з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.
День українського добровольця День встановлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
15 березня Всесвітній день захисту прав споживачів 15 березня 1962 року президент США Джон Кеннеді, виступаючи зі зверненням до Конгресу та об'єднань споживачів вперше проголосив права споживачів. День прав споживачів вперше відзначався 15 березня 1983 року.
18 березня День працівника податкової та митної справи України Професійне свято встановлене 11 жовтня 2013 року. Скасоване 25 червня 2020 р.
Третя неділя березня День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 46/94, від 15 лютого 1994 року в редакції Указу Президента № 385/95 від 19 травня 1995 року.
21 березня Міжнародний день лісів Цей день зв'язаний з діяльністю щодо садження лісів та висвітлення важливості збільшення кількості зелених насаджень. Цей день відзначається урядами та міжнародними організаціями для визначення плану збереження лісів.
22 березня Всесвітній день водних ресурсів День водних ресурсів бере свій початок з Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році у Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води.
23 березня Всесвітній метеорологічний день В 1960 році Всесвітня організація метеорології вирішила, що 23 березня буде святкуватися як Всесвітній день метеорології. Метою святкування є акцентування важливості метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні добробуту населення. Щороку вибирається нове гасло цього дня, яке покликане допомогти людям зрозуміти значення метеорологічної служби.
24 березня Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз З метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і розповсюдженню туберкульозу, враховуючи рекомендації Всесвітньої Організації Охорони здоров'я і на підтримку ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу» [Архівовано 27 березня 2022 у Wayback Machine.] Президент України %2F2002 Указом № 290/2002 від 22.03.2002, встановив Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.
25 березня Благовіщення за григоріанським календарем В основі свята — повідомлення архангела Гавриїла Діві Марії «благої вісті» (звідси і Благовіщення) про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського.
День Служби безпеки України 25 березня 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про Службу безпеки України», Цей день з 2001 року згідно з Указом Президента № 193/2001 відзначається як День Служби безпеки України (СБУ).
26 березня День Національної гвардії України Свято встановлене 18 березня 2015 року. Раніше цього дня відзначався День внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. Цього дня у 1992 році Верховною Радою України було ухвалено Закону «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України». Замість Внутрішніх військ МВС у 2014 році створено Національну гвардію України.
27 березня Всесвітній день театру Міжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Установлений у Відні на 9-му конгресі Міжнародного інституту театру (МІТ) при ЮНЕСКО в 1961 році.
Квітень
1 квітня День сміху Неофіційне свято. За традицією, цього дня заведено жартувати над друзями, членами сім'ї, колегами і т. д. Ці жарти зазвичай спрацьовують, якщо людина забула, який сьогодні день.
Перша неділя квітня День геолога Указом Президента України від 07 лютого 1995 року № 110/95 в Україні встановлено професійне свято працівників геології, геодезії і картографії. Це одне зі свят, час святкування якого зберігся незмінним з 1966 року.
7 квітня Благовіщення за юліанським календарем В основі свята — повідомлення архангела Гавриїла Діві Марії «благої вісті» (звідси і Благовіщення) про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського.
Всесвітній день здоров'я Відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня в 1948 році набрав чинності Статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
12 квітня Міжнародний день польоту людини в космос. День працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше побував в космосі. Указом Президента України № 230 від 13 березня 1997 року в Україні цей день проголошено днем працівників ракетно-космічної галузі України.
17 квітня День пожежної охорони Професійне свято встановлене 11 жовтня 2013 року.
18 квітня День пам'яток історії та культури 18 квітня — Міжнародний день визначних пам'яток і історичних місць. В Україні це свято встановлене Указом Президента України від 23.08.1999 № 1062/99 на підтримку ініціативи учених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'ятників історії і культури.
Третя субота квітня День довкілля Свято встановлене згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.
Дата змінна (неділя між 4 квітня і 8 травня) Великдень або Пасха Християнське свято Воскресіння Ісуса Христа. Завжди припадає на неділю, в Україні на державному рівні відзначають відповідно до православної традиції. Оскільки свято припадає на вихідний день, наступний понеділок в Україні — неробочий день. Офіційне встановлено свято з 1991 року, але це не призвело до збільшення вихідних день, оскільки свято завжди припадає на неділю. У 1995—1997 роках понеділок після Великодня був вихідним днем, оскільки був прийнятий закон про перенесення свят, які збігаються з суботою та неділею. У 1998—1999 роках понеділок після Великодня був робочим днем, оскільки відмінили право перенесення свят, які збігаються з суботою та неділею. Починаючи з 2000 року понеділок після Великодня завжди вихідний день, оскільки правило про перенесення свят, які збігаються з суботою та неділею відновили.
22 квітня Міжнародний день Землі 22 квітня 1970 року у США, в Нью-Йорку, студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 року цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.
23 квітня Всесвітній день книги й авторського права Ідея святкування виникла в Каталонії, де 23 квітня, в день Святого Георгія — покровителя Каталонії, жінкам вручають троянди, а кожен чоловік може розраховувати на отримання в подарунок хоч однієї книги. Троянда натякає на кров, пролиту Георгієм в битві з драконом, а книжки нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса, автора роману «Винахідливий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». У 1996 році ЮНЕСКО інтернаціоналізувала це свято, підтвердивши свою прихильність справі заохочення читання, книговидання і захисту інтелектуальної власності.
26 квітня Міжнародний день інтелектуальної власності Генеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності на своєму засіданні у вересні 2000 року ухвалила рішення про встановлення цього свята. При цьому вона виходила з того, що 26 квітня знаменує собою народження ВОІВ, організації, покликаній сприяти охороні і розвитку інтелектуальної власності у всьому світі.
Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.
28 квітня Всесвітній день охорони праці Заснований Міжнародною організацією праці (МОП). Вперше відзначався у 2003 році.
30 квітня День прикордонника Професійне свято встановлене Указом Президента України 27 квітня 2018 року № 111. 30 квітня 1918 року було завершено звільнення всієї території України у міжнародно визнаних кордонах. Попередні дати свята: у 19922002 роках 4 листопада — у день прийняття Верховною Радою України у 1991 році Закону «Про Прикордонні війська України» (відповідно до Указу Президента України від 25 травня 1992 року № 308), у 20032017 роках 28 травня, як це було й за часів СРСР, у річницю підписання В. Леніним Декрету про створення прикордонної охорони. (Указ Президента України від 21 травня 2003 року № 431.)
Травень
1 травня День праці Свято встановлене у більшовицькій Росії з 1918 року і закріпилося у календарі радянських свят як День міжнародної солідарності трудящих і було успадковане незалежною Україною без зміни назви. Також відоме як День праці. 1 травня вихідний день в Україні з 1918 року. У 1928—2017 роках додався ще один вихідний день, 2 травня. Вихідний 2 травня скасовано 16 листопада 2017 року.
3 травня Всесвітній день свободи преси 3 травня 1991-го року в Намібії представники незалежних видань Африки ухвалили «Віндхуцьку декларацію», яка містила заклик до держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. Цей день і відзначають за ініціативою ЮНЕСКО та ООН.
6 травня День піхоти День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком з метою вшанування мужності та героїзму воїнів механізованих, мотопіхотних, гірсько-штурмових військових частин і підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України, виявлених у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також започаткування сучасних військових традицій.
8 травня Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця 8 травня народився Анрі Дюнан, ініціатор створення цього всесвітнього руху. У серпні 1864-го року він вперше почав обстоювати право на життя, недоторканність і полегшення страждань людей в умовах збройних конфліктів.
День пам'яті та примирення Встановлений 2015 року з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів — переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України
9 травня День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Свято встановлене з метою збереження пам'яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років. Був вихідним днем в Україні у 1945—1947 роках. У 1948—1964 роках був робочим днем. Починаючи з 1965 року знову свято є вихідним днем. В Україні прийшло на заміну святу «День Перемоги» з 2015 року.
9 травня День Європи Встановлений 2023 року з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об'єднань, усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу. З 2003 по 2022 рік відзначався у третю суботу травня, з 2023 року відзначається разом із країнами Європейського Союзу.[8]
Друга неділя травня День матері У 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств була Олена Кисилівська, редактор тижневика «Жіноча доля». Законодавчо святкування Дня матері в Україні встановлене Указом Президента від 10.05.1999 № 489/99.
12 травня Міжнародний день медичної сестри Офіційно свято відзначається з 1971 року в день народження англійки Флоренс Найтінгейл, родоначальниці системи з підготовки кадрів середнього і молодшого медичного персоналу.
14 травня День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни Встановлений 2 лютого 2021 року
15 травня Міжнародний день сім'ї У 1993 році Генеральна асамблея ООН прийняла постанову, що починаючи з 1994 року 15 травня щорічно буде відзначатися Міжнародний день сім'ї.
18 травня День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу Пам'ятний день встановлений 16 травня 2014 року як «День боротьби за права кримськотатарського народу» на 18 травня — роковини депортації кримськотатарського народу з Криму у 1944 році. З 2016 року — з нинішньою назвою.
День резервіста України День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком ураховуючи важливу роль резервістів у справі захисту Вітчизни, її незалежності та територіальної цілісності, їх готовність у будь-який час стати до лав Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, з метою дальшого розвитку сучасних військових традицій, зміцнення патріотичного духу у суспільстві.
третій четвер травня День вишиванки Громадська ініціатива, міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Започатковане 2006 року.
третя субота травня День науки Професійне свято працівників науки встановлене Указом Президента України 14 лютого 1997 року.
третя неділя травня День пам'яті жертв політичних репресій Пам'ятний день встановлений Указом Президента України 21 травня 2007 року. Раніше існував День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій, що відзначався четвертої суботи листопада.
20 травня День банківських працівників Професійне свято встановлене Указом Президента України 6 березня 2004 року.
23 травня День Героїв Щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України. Святкові та пам'ятні заходи проходять весь тиждень, на який припадає свято.
24 травня День слов'янської писемності і культури Свято встановлене Указом Президента України 17 вересня 2004 року. Відзначається в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.
остання субота травня День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження Професійне свято встановлене Указом Президента України 25 травня 1999 року.
остання неділя травня День хіміка Професійне свято встановлене Указом Президента України 7 травня 1994 року.
28 травня Всеукраїнський день краєзнавства Щорічне свято краєзнавців, яке відзначається 28 травня. Саме цього дня 1925 року в місті Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства. Від цієї дати, який вважається офіційною датою інституціоналізації вітчизняного краєзнавчого руху, веде відлік своєї історії Національна спілка краєзнавців України.
29 травня Міжнародний день миротворців Міжнародний день, що відзначається ООН щороку 29 травня, а також офіційно відзначається в Україні з 2003 р. згідно із Указом Президента України «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 р. № 374/2003. Раніше в Україні відзначався День миротворця.
Червень
1 червня День захисту дітей Встановлене в Україні 30 травня 1998 року. Цього дня відзначається Міжнародний день захисту дітей
перша неділя червня День працівників водного господарства Професійне свято, встановлене 18 березня 2003 року
День працівників місцевої промисловості Професійне свято, встановлене 20 серпня 2002 року
4 червня День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України Пам'ятний день, встановлений Верховною Радою України у 2021 році[9]. Цього дня на державному рівні вшановується пам'ять дітей, що загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
6 червня День журналіста Професійне свято, встановлене 25 травня 1994 року. За дату святкування визначено 6 червня — день прийняття 6 червня 1992 року Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.
Дата змінна (неділя між 23 травня і 26 червня) Трійця (П'ятидесятниця) Християнське свято. Завжди припадає на неділю, в Україні на державному рівні відзначають відповідно до православної традиції. Оскільки свято припадає на вихідний день, наступний понеділок в Україні — неробочий день. Офіційне свято встановлене з 1991 року, але воно не призвело збільшення вихідних дней, оскільки припадає завжди на неділю. У 1995—1997 роках понеділок після Трійці був вихідним днем, оскільки був прийнятий закон про перенесення свят, які збігаються з суботою та неділею. У 1998 році понеділок після Трійці був робочим днем, оскільки цей закон відмінили. Починаючи з 1999 року понеділок після Трійці завжди вихідний день, оскільки прийняли ще один закон, який це правило відновив.
друга неділя червня День працівників легкої промисловості Професійне свято, встановлене 9 червня 1994 року.
12 червня День працівника фондового ринку Професійне свято, встановлене 11 березня 2008 року.
13 червня День звільнення Маріуполя від проросійських терористів Пам'ятний день
третя неділя червня День медичного працівника Професійне свято, встановлене в Україні 3 червня 1994 року. Дата святкування успадкована від СРСР.
22 червня День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні Пам'ятний день встановлено 17 листопада 2000 року на вшанування пам'яті жертв німецько-радянської війни, яка почалася 22 червня 1941 року.
23 червня День державної служби Професійне свято встановлене 4 квітня 2003 року. Збігається з Днем державної служби ООН — міжнародним святом.
24 червня Свято Івана Купала за григоріанським календарем Традиційне свято, що припадає на день церковного свята Різдва Івана Предтечі. У дохристиянський час пов'язувалося з найкоротшою ніччю року. З прийняттям християнства було перенесено на 24 червня, зберігши обрядовість.
остання неділя червня День молодіжних та дитячих громадських організацій Свято, встановлене 27 червня 2008 року, спочатку відзначалось у третю неділю травня, але 24 травня 2011 року було перенесено на останню неділю червня.
28 червня День Конституції України Відзначається з 1996 року. Вихідний день в Україні з 1997 року.
Липень
1 липня День архітектури України Відзначається з 1995 року.
Перша неділя липня День Військово-Морських Сил Збройних Сил України Свято встановлене 17 серпня 1996 року і відзначалося 1 серпня. Указом Президента України 24 березня 2006 року було перенесене на першу неділю липня. Було скасоване у 2008, відновлене з 2015 року.
День працівників морського та річкового флоту Професійне свято встановлене 29 червня 1993 року. У 2009—2011 роках цього дня відзначався День флоту України, який потім (до 2014 року) був перенесений на останню неділю липня.
4 липня День судового експерта Професійне свято встановлене 10 червня 2009 року.
День Національної поліції України Професійне свято, встановлене 9 грудня 2015 року і до 2017 року зазначене свято відзначалося 4 серпня — у день підписання Президентом Закону України «Про Національну поліцію».[10] З 2018 року відзначається 4 липня — на честь події 2015 року, коли перші патрульні поліцейські прийняли першу присягу на Софійській площі у Києві.
5 липня День звільнення Слов'янська від проросійських терористів Пам'ятний день.
День звільнення Краматорська від проросійських терористів Пам'ятний день.
7 липня Свято Івана Купала за юліанським календарем Традиційне свято, що припадає на день церковного свята Різдва Івана Предтечі. У дохристиянський час пов'язувалося з найкоротшою ніччю року. З прийняттям християнства було перенесено на 24 червня, зберігши обрядовість.
День працівника природно-заповідної справи Професійне свято запроваджене 18 серпня 2009 року.
8 липня День родини Свято встановлене 30 грудня 2011 року. Збігається з російським аналогом, який у свою чергу пов'язаний з церковним святом РПЦ — Днем Петра і Февронії.
Друга неділя липня День рибалки Професійне свято, яке встановлене в Україні 22 червня 1995 року. Відповідне свято відзначалося в СРСР також у другу неділю липня.
15 липня День українських миротворців Відзначається з 2013 року. Постанова ВР України № 1165 [Архівовано 18 серпня 2013 у Wayback Machine.]
16 липня День бухгалтера Професійне свято, встановлене в Україні 18 червня 2004 року.
19 липня День тренера Професійне свято, встановлене в Україні 24 червня 2021 року.
20 липня Міжнародний день шахів та День шахів в Україні Відзначається з 1966 року за ініціативою Всесвітньої шахової федерації (ФІДЕ). Як День шахів в Україні проголошений 1 листопада 2011 року Постановою Верховної Ради України.
Третя неділя липня День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості Професійне свято — День металурга — було встановлено в Україні (як і до того в СРСР) на третю неділю липня 3 червня 1993 року. З 2006 року — сучасна назва.
28 липня День Української Державності Відповідно до Указу Президента України від 24 серпня 2021 року [Архівовано 24 серпня 2021 у Wayback Machine.], 28 липня в Україні відзначають День Української Державності «З метою утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення».
День хрещення Київської Русі — України[11]. Відзначається з 2008 року у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира.
Остання неділя липня День працівників торгівлі Професійне свято, встановлене 5 червня 1995 року.
29 липня День Сил спеціальних операцій Збройних сил України Свято встановлене 26 липня 2016 року.
Серпень
1 серпня Маковія за григоріанським календарем Українське церковне свято. Ще називають Медовим, або Спасом на воді.
перша неділя серпня День Повітряних Сил Збройних Сил України Встановлене 27 червня 2007 року.
8 серпня День військ зв'язку Встановлене 1 лютого 2000 року
Міжнародний день кота Започатковане 2002 року Міжнародним фондом захисту тварин
12 серпня День молоді У відповідності з указом Президента України України від 28 липня 2021 року №-333/2021 «Про День молоді»
друга неділя серпня День будівельника Професійне свято встановлене в Україні 22 липня 1993 року. Дата і назва свята — незмінні з радянських часів.
друга неділя серпня День працівників ветеринарної медицини Встановлене 1 листопада 2001 року
14 серпня Маковія за юліанським календарем Українське церковне свято. Ще називають Медовим, або Спасом на воді.
15 серпня День археолога Встановлене в Україні 6 серпня 2008 року. До того відзначалося неофіційно.
19 серпня День пасічника Встановлене 15 серпня 1997 року.
23 серпня День Державного Прапора України Відзначається з 2004 року.
24 серпня День Незалежності України Відзначається з 1992 року. У 1991 році вихідним днем було 16 липня. Починаючи з 1992 року свято перенесли на 24 серпня. З 1992 року 24 серпня вихідний день в Україні.
29 серпня День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України Встановлений 24 серпня 2019 року
остання субота серпня День авіації Професійне свято працівників цивільної авіації встановлене 16 серпня 1993 року.
остання неділя серпня День шахтаря Професійне свято встановлене 16 серпня 1993 року. Дата і назва свята — незмінні з радянських часів.
Вересень
1 вересня День знань Офіційно відзначається з 1984 року. Традиційний початок навчального року на пострадянському просторі.
2 вересня День нотаріату Встановлене 22 лютого 2010 року.
7 вересня День воєнної розвідки України Встановлене 7 вересня 2022 року Указом Президента України
перша неділя вересня День підприємця Встановлене 5 жовтня 1998 року.
друга субота вересня День фізичної культури і спорту Встановлене 29 червня 1994 року.
День українського кіно Встановлене 12 січня 1996 року.
друга неділя вересня День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Відзначається з 1989 року.
День пам'яті українців — жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944—1951 роках Встановлений 8 листопада 2018 року
День танкістів Встановлене 29 серпня 1997 року. Збігається з радянською датою відзначення.
17 вересня День рятівника Встановлене 12 вересня 2008 року
третя субота вересня День винахідника і раціоналізатора Встановлене 16 серпня 1994 року
День фармацевтичного працівника Встановлене 7 вересня 1999 року.
День працівника лісу Встановлене 28 серпня 1993 року
21 вересня День миру Встановлене 5 лютого 2002 року. Збігається з Міжнародним днем миру.
22 вересня День партизанської слави Встановлене 30 жовтня 2001 року на вшанування учасників партизанського руху в Україні під час нацистської окупації у 1941-44 роках.
27 вересня День туризму Збігається з Всесвітнім днем туризму. В Україні встановлене 21 вересня 1998 року.
четверта неділя вересня День машинобудівника Встановлене 8 вересня 1993 року
30 вересня Всеукраїнський день бібліотек Свято встановлене 14 травня 1998 року.
30 вересня День усиновлення Свято встановлене 27 листопада 2008 року.
Жовтень
1 жовтня Покрова Пресвятої Богородиці за григоріанським календарем
Міжнародний день осіб похилого віку, День ветерана Щорічне відзначення Міжнародного дня громадян похилого віку в Україні встановлене 26 вересня 1997 року, День ветерана — Указом Президента України 24 вересня 2004 року[12]
перша неділя жовтня День територіальної оборони України Встановлене 30 вересня 2020 року Указом Президента України № 417/2020[13]
День працівників освіти Професійне свято працівників освіти України
День кадрового працівника Встановлене 1 вересня 2008 року
8 жовтня День юриста Встановлене 16 вересня 1997 року
10 жовтня День працівників стандартизації та метрології Встановлене 8 жовтня 2002 року.
друга неділя жовтня День художника Встановлене 9 жовтня 1998 року
День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби Встановлене 5 жовтня 2004 року.
14 жовтня День захисників і захисниць України Президент України 13 жовтня 2014 року підписав указ, відповідно до якого щороку 14 жовтня відзначатиметься День захисника України.
5 березня 2015 року депутати Верховної Ради проголосували за президентський законопроєкт, де передбачається внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю і визначається 14 жовтня як державне свято і вихідний день.
14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала свято на День захисників і захисниць України.
День Українського козацтва, Свято УПА, Покрова Пресвятої Богородиці Свято встановлене 7 серпня 1999 року.
третя субота жовтня День працівників целюлозно-паперової промисловості Встановлене 1 жовтня 2008 року
третя неділя жовтня День працівників харчової промисловості Встановлене 8 серпня 1995 року
28 жовтня День визволення України від фашистських загарбників Відзначається з 2009 року.
остання неділя жовтня День автомобіліста і дорожника Встановлене 13 жовтня 1993 року. День автомобіліста в СРСР відзначався з 1980 року.
Листопад
3 листопада День інженерних військ Встановлене 27 жовтня 1999 року.
День ракетних військ і артилерії Встановлене 31 жовтня 1997 року
4 листопада День залізничника Професійне свято встановлене 15 липня 1993 року — за радянською традицією на першу неділю серпня. З 2003 року було перенесено на 4 листопада. Саме 4 листопада 1861 року з Відня через Перемишль до Львова прибув перший потяг.
Перша неділя листопада День працівника соціальної сфери Професійне свято встановлене 13 травня 1999 року.
9 листопада День української писемності та мови Відзначається з 1997 року. Встановлений Леонідом Кучмою.
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва Свято встановлене у 2000 році як Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. У 2011 році встановлено сучасну назву та змінено дату — на третю неділю травня, а з 2014 перенесено на 9 листопада.
16 листопада День працівників радіо, телебачення та зв'язку Відзначається з 1994 року[14].
День морської піхоти Встановлене у 2014 році.
17 листопада День студента Відзначається з 1999 року. Припадає на Міжнародний день студентів.
Третя неділя листопада День працівників сільського господарства Встановлене 7 жовтня 1993 року.
День скловиробника Встановлене 9 грудня 2003 року. Цього дня народився Михайло Ломоносов, який був творцем хімічного виробництва скла.
18 листопада День сержанта Збройних Сил України День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком ушановуючи відданість, відповідальність та професіоналізм сержантів і старшин Збройних Сил України, їх мужність та героїзм у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, з метою примноження військових традицій сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
19 листопада День працівників гідрометеорологічної служби Встановлене 11 березня 2003 року.
21 листопада День Гідності та Свободи Відзначається з 2014 року. Святкується на честь початку в цей день Помаранчевої революції (2004) та Революції Гідності (2013).
День десантно-штурмових військ Встановлене 2017 року. До того відзначалося 2 серпня як День аеромобільних військ (з 1999 до 2011) чи День високомобільних десантних військ (з 2012 до 2017).
Четверта субота листопада День пам'яті жертв голодоморів Пам'ятний день встановлений 26 листопада 1998 року. У 2000—2006 роках також у цей день вшановувалися жертви політичних репресій.
Грудень
1 грудня День працівників прокуратури Встановлене у 2000 році[15]. Цього дня у 1991 році набув чинності Закон України «Про прокуратуру»
5 грудня День працівників статистики Встановлене 2 грудня 2002 року.
Міжнародний день волонтера Почав активно відзначатися після Революції Гідності
6 грудня День Збройних сил України Відзначається з 1993 року згідно із постановою Верховної Ради України. Саме в цей день — 6 грудня 1991 року був ухвалений закон України «Про Збройні Сили України».
День святого Миколая
7 грудня День місцевого самоврядування 7 грудня 1990 року, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про місцеве самоврядування». Свято встановлене 25 листопада 2000 року.
Друга неділя грудня День благодійництва Відзначається щорічно у другу неділю грудня з 2008 року.
12 грудня День Сухопутних військ України Свято встановлене 18 жовтня 1997 року.
14 грудня День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Цього дня у 1986 році завершено спорудження саркофага над зруйнованим енергоблоком АЕС. Пам'ятний день встановлений 10 листопада 2006 року.
15 грудня День працівників суду Встановлене 8 грудня 2000 року.
17 грудня День працівника державної виконавчої служби Встановлене 22 липня 2009 року.
19 грудня День адвокатури Встановлене 2 грудня 2002 року.
22 грудня День енергетика Свято встановлене 12 листопада 1993 року. В СРСР з 1966 року також існувало таке свято, яке відзначалося 22 грудня, але у 1988 році воно було перенесено на третю неділю грудня.
День працівників дипломатичної служби Цього дня у 1917 році в УНР було створено Генеральний секретаріат міжнародних справ — предтеча сучасного МЗС. Свято встановлене 21 листопада 2005 року.
24 грудня День працівників архівних установ Встановлене 30 жовтня 1998 року.
Святий Вечір за григоріанським календарем Одне з найурочистіших свят. Його відзначають напередодні Різдва Христового за григоріанським календарем.
25 грудня Різдво Христове за григоріанським і новоюліанським календарями Відзначається католицькими, протестантськими та деякими православними громадами в Україні. 16 листопада 2017 року Верховна рада визнала 25 грудня офіційним святковим днем в Україні.[16]
31 грудня Щедрий вечір Зустріч Нового року за григоріанським календарем.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. #Legal_Questions: Вихідні дні та їх перенесення під час воєнного стану в Україні — Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (ru-RU). Процитовано 15 січня 2023. 
 2. Указ Президента України № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат та професійних свят». Архів оригіналу за 3 січня 2012. Процитовано 31 грудня 2011. 
 3. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 871/2014. Архів оригіналу за 13 листопада 2014. Процитовано 13 листопада 2014. 
 4. Указ Президента України від 22 листопада 2018 року № 381/2018 «Про День зовнішньої розвідки України»
 5. ЗАКОН УКРАЇНИ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»
 6. KosMiks (22 лютого 2014). Герої України Герої Майдану Небесна Сотня (прощання). Архів оригіналу за 16 листопада 2015. Процитовано 20 лютого 2016. 
 7. Небесна сотня. Вікіпедія (укр.). 
 8. Указ Президента України від 8 травня 2023 року № 266/2023 «Про День Європи»
 9. Прийнято Постанову. www.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 4 червня 2021. Процитовано 4 червня 2021. 
 10. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 693/2015 «Про День Національної поліції України». Архів оригіналу за 11 грудня 2015. Процитовано 27 січня 2017. 
 11. Текст президентського указу № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі — України»
 12. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1135/2004 «Про оголошення в Україні 2005 року Роком ветеранів»
 13. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 417/2020 «Про День територіальної оборони України»
 14. Указ Президента України № 667/94 «Про День працівників радіо, телебачення та зв'язку» від 11 листопада 1994 року. Архів оригіналу за 10 червня 2016. Процитовано 21 листопада 2014. 
 15. Указ Президента України «Про День працівників прокуратури». Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 26 січня 2017. 
 16. визнання 25 грудня офіційним святковим днем в Україні.

Посилання[ред. | ред. код]