Святий Іван Рильський
Преподобний Святий Іван Рильський (болг. Иван Рилски, близько 876 — † 18 серпня 946) — знаменитий болгарський святий, патрон болгарського народу, суворий чернець-самітник і подвижник. Мешкав на території сучасних Болгарії і Македонії. Святий Іван Рильський жив біля гори Рила.
Близько 900 року пішов у Рильські гори й оселився там у відлюдному місці.
Пам'ять 18 серпня та 19 жовтня. Мощі Івана, «времени не малу прешедшу», були віднайдені нетлінними і перенесені до Софії, звідки, під час війни були захоплені угорцями, але в 1187 році знову повернені до Софії. Цар Іван Асень II в 1195 переніс їх в Тирново, а в 1469 вони були перенесені в Рильський монастир, де залишаються і понині.
Іменем Святого Івана Рильського названа каплиця на болгарській полярній станції Святий Климент Охридський, найпівденніша православна каплиця на планеті. Зображення Святого Івана Рильського розташоване на реверсі монети номіналом 1 лев.
Святий Іван Рильський — покровитель міста Рильська[ред. • ред. код]
Він вважається покровителем слобідського міста Рильська Курської області. На його честь в місті побудована церква Івана Рильського і названа найбільш висока частина берегової височини — «гора Івана Рильського», на якій стояла в древності Рильська фортеця і найдревніша частина міста Рильська.
Монастир навколо могили Івана Рильського[ред. • ред. код]
Іван Рильський помер 18 серпня 946 року, залишивши по собі невеликий монастир, зведений на скелястій височині. Спочатку цар Петро поховав святого в катедрі, а пізніше його тіло перенесли до Рильського монастиря.
Монастир зведено навколо могили Івана Рильського. Зовнішні мури заввишки 24 м і завтовшки 2 м, роблять святиню подібною до фортеці. Для зведення будівель монастиря використали білий і чорний мармур.
Збудований у XIX столітті як монастир-фортеця, він став духовним і військовим центром Болгарії, яка тоді перебувала під османським пануванням. Творили цю обитель будівничі, різьбярі, ливарники та художники з усієї країни. А опісля доклали рук друкарі книг, зброярі, вишивальниці, ювеліри.
Посилання[ред. • ред. код]
- Курська енциклопедія
- Віктор Ціон. Рильські – український Максим і болгарський Іоанн // Zbruch, 19.10.2014
- Храм Іоана Рильського у Києві
![]() |
Це незавершена стаття про особу. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
![]() |
Це незавершена стаття про святого. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |