Святий Єронім у келії (Дюрер)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Albrecht Dürer, Saint Jerome in His Study, 1514, NGA 35095.jpg

Святий Єронім у келії (нім. Der heilige Hieronymus im Gehäus) — велика мідна гравюра Альбрехта Дюрера, одна з трьох так званих майстерних гравюр (нім. Meisterstiche). Створено 1514 року. Розмір 244 × 186 мм

Опис[ред. | ред. код]

Центральною фігурою є Святий Єронім, що напружено працює. У його руці перо, голова оточена сяйвом. На столі тільки підставка для книг, на ній праця Святого Єроніма, розп'яття і чорнильниця. На передньому плані мирно сплять маленька собачка і грізний лев. Крізь вікна в це мирне затишне житло ллється світло.

Гравюра насичена дрібними об'єктами — символами: череп, книги, пісочний годинник, свічка, крислатий капелюх, чотки, висушений гарбуз з крокв, капці, подушки, воскова табличка з монограмою. Усі вони відображені дуже ретельно.

Сенси[ред. | ред. код]

Ймовірно є алегоричним зображенням споглядального та богословського (духовного, церковного) способу життя. Череп, запалена свічка на полиці й пісочний годинник нагадують про плинність часу і життя. Уявна лінія від голови Єроніма проходить через хрест до черепа на віконному уступі, ніби протиставляючи смерть і Воскресіння.

Зображення лева є обов'язковою частиною легенди про Святого Єроніма. Спляча собака — тварина, яку часто зустрічають у творах Дюрера, символізуючи вірність.

Гарбуз на гравюрі відносить глядача до теологічної суперечки Єроніма з отцем церкви Аврелієм Августином.

Висловлюється також думка, що гравюра є відображенням одного з темпераментів — флегматизму.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Puttfarken, Thomas (2000). The Discovery of Pictorial Composition: Theories of Visual Order in Painting 1400—1800. New Haven & London: Yale University Press. ISBN 0-300-08156-1.
  • Costantino Porcu. Dürer. — Milano: Rizzoli, 2004.
  • Ulrich Kuder: Dürers «Hieronymus im Gehäus». Der Heilige im Licht. Hamburg: Kovac 2013. (Schriften zur Kunstgeschichte. 42.) ISBN 978-3-8300-3091-1