Святий Акила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Акила
Народився 1 століття
Віфінія і Понтd, Римська імперія
Помер 2 століття
Діяльність перекладач Біблії
Конфесія юдаїзм

Аквіла (Акила) Синопский[1] (лат. Aquila; Аквіла Понтелій[2] або Понтийский; II століття н. Е.) — уродженець Понта, прозеліт юдейства; автор перекладу Старого Завіту грецькою мовою (праця закінчена на 12-му році правління Адріана, в 129 році ; зберігся лише у фрагментах). Його переклад відповідає масоретського тексту, а не тому, що ліг в основу Септуагінти . Біблійний переклад Аквіли був включений Оригеном в «Гексапла» (бл. 245 року).

Життєпис[ред. | ред. код]

Єпіфаній у своєму творі «Про міри та ваги» («De mensuris et ponderibus», гл. XIII-ХVI) стверджував, що він був родичем імператора Адріана, який найняв його в відновленому Єрусалимі (колонія Елія Капітоліна), і що він був звернений в християнство, але, будучи викритий в практикуванні язичницької астрології, звернувся до юдаїзму. Повідомляється також, що він був учнем рабина Аківи і, можливо, згаданий в єврейських писаннях як עקילס (Аквіла).

Переклад Старого Заповіту[ред. | ред. код]

Версія перекладу Аквіли, як вважається, використовувалася як частина Септуагінти при богослужіннях в синагогах. Християни звичайно невисоко оцінювали його переклад, стверджуючи, що він неправильно переклав ті частини тексти, де говорилося про прихід Месії, але Ієронім і Ориген хвалили його роботу; Оріген включив її в свою «Гексапла» третім стовпчиком з шести (гекса).

[3] Цей переклад високо цінувався юдеями внаслідок його буквальності, хоча саме через це він часто опинявся незрозумілим для читачів, що не знали єврейської мови. Буквалізм Аквіли доходив до того, що він зберігав навіть єврейський синтаксис, просто передаючи його грецькими словами.

Згідно з переказами, збереженим у свт. Іринея Ліонського і свт. Єпіфанія Кіпрського, Акила був греком і походив із Синопа Понтійського. Імп. Адріан, к-рому А. доводився родичем, доручив йому вести будівництво роботи в зруйнованому Єрусалимі. Тут Акила нібито звернувся в християнство, а потім прийняв Юдаїзм. Однак, за свідченням блаженного Ієроніма, він ще раніше став прозелітом юдаїзму і навчався у танная АКІБ . Задум Акили. — спочатку переглянути переклад LXX, а потім і взагалі запропонувати новий грец. переклад ВЗ, мабуть, з метою послабити вплив Септуагінти, котра стала Біблією новозавітньої Церкви. В ту епоху Танна прагнули створити монолітну систему віровчення і практики, котрі б виключали будь-які різнодумства. Тому переклад Акили. був зроблений як підрядник, мало зважає на законами грец. мови. Праця Акили збереглася тільки в уривках у отців Церкви і у вигляді фрагмента, знайденого в Каїрській генизі (1897). Деякі св. мужі звинувачували Акилу в спотворенні месіанських місць Писання, в той час як блаженний Ієронім ставився до роботи Акили більш доброзичливо. Однак, коли перекладач передавав слово алма (Іс 7:14) як мneaniV (молода жінка), він, очевидно, не просто прагнув до буквалізму, але приховано полемізував з христ. тлумачами, к-які вбачали в перекладі LXX — мparqўenoV (діва) — пророцтво про Христа.

[4]

Джерело[ред. | ред. код]

  1. Эзотерический словарь. 
  2. Іреней Ліонський. Вікіпедія (uk). 2017-08-19. Процитовано 2017-12-05. 
  3. Из "Библиологического словаря" священника Александра Меня. 
  4. ТОВ, ЭМАНУЭЛ. ТЕКСТОЛОГИЯ ВЕТХОГО ЗАВЕТА.