Святий Ейстейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Ейстейн, скульптура з архієпископського двору в Тронхеймі, Норвегія.

Святий Ейстейн, теж Ейстейн (Августин) Ерлендссон (норв. Øystein Erlendsson, древньонорвезькою: Eysteinn Erlendsson, лат. Augustinus Nidrosiensis, нар. в Норвегії — † 1188, Тронхейм, Норвегія) — католицький святий, норвезький єпископ.

Був другим архієпископом Нідаросу (Тронхейма), якого призначили на архиєпископську посаду у 1157 році. Протягом тривалого й енергійного єпископства він намагався звільнити норвезьку церкву від контролю аристократії та зміцнити її зв'язки з Римом.

Ейстейну було надано статус папського легата папою Олександром ІІІ і у такий спосіб він став інструментом для впровадження справедливого законодавства й заснування будинків для священництва, котрі жили в спільноті. Відіграв активну роль у політичних справах країни, і через його підтримку короля Магнуса V проти його королівського суперника Сверре, Ейстейн був змушений шукати притулку в Англії. Жив у абатстві Сент Едмундсбері, і саме там він написав свою відому хаіографічну роботу «Страсті Святого Олафа» (Passio Olavi) — про життя цього святого, манускрипт якої було віднайдено в Англії. Ймовірно теж, що він відвідав і святиню Святого Томаса Бекета, кого він дуже шанував і згадував.

Ейстейн повернувся до Норвегії у 1183 році, і примирився з королем Сверре. Він помер декілька років пізніше. Його мощі були зберігалися у кафедральному соборі в Нідаросі (Тронхеймі); у 1229 році норвезькі єпископи на спільній раді проголосили його святим.

День пам'яті — 26 січня.


Джерело[ред. | ред. код]

  • Donald Attwater with Catherine Rachel John. The Penguin Dictionary of Saints. Third Edition. London: Penguin Books, 1995, сс. 128-129. (англ.)