Святий Лонгин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Л. Берніні — статуя святого Лонгина у Базиліці святого Петра у Римі

Святий Ло́нгин, сотник Лонгин — згідно з християнськими переказами, римський воїн, сотник (центуріон), який пронизав списом бік розіп'ятого Ісуса Христа. Ім'я сотника невідоме, прізвисько «Лонгин» імовірно походить від лат. longus («довгий», «високий») чи від латинізованого грецького слова грец. λόγχη («спис»). Також до прізвиська Лонгин додають преномен та номен, відомі за легендою — Гай Кассій.

Православна церква вшановує Лонгина як мученика і здійснює його пам'ять 16 жовтня за юліанським календарем (29 жовтня за новим стилем). Католицька церква робить його пам'ять 15 березня.

Один з бокових вівтарів Храму Гробу Господнього в Єрусалимі присвячений святому Лонгину.

Новий Заповіт[ред.ред. код]

У Новому Завіті епізод пронизання тіла Христа списом міститься тільки у Євангелії від Івана:

Був же день Приготовлення, тож юдеї, щоб тіла на хресті не зосталися в суботу, був бо Великдень тієї суботи просили Пилата зламати голінки розп'ятим, і зняти. Тож прийшли вояки й поламали голінки першому й другому, що розп'ятий з Ним був. Коли ж підійшли до Ісуса й побачили, що Він уже вмер, то голінок Йому не зламали, та один з вояків списом бока Йому проколов, і зараз витекла звідти кров та вода. І самовидець засвідчив, і правдиве свідоцтво його; і він знає, що правду говорить, щоб повірили й ви. що це сталось тому, щоб збулося Писання: Йому кості ламати не будуть! І знов друге Писання говорить: Дивитися будуть на Того, Кого прокололи. (Ів. 19:31-37)

Переказ[ред.ред. код]

Церковний переказ повідомляє, що Лонгин, крім того, що був у складі сторожі при Хресті, охороняв і Гріб Господній і був свідком Воскресіння Ісуса Христа. Після цього він і інші воїни ввірували в Христа й відмовилися лжесвідчити про те, що тіло Христа викрали його учні.

За переказом, римський сотник Гай Касій Лонгин страждав катарактою. Під час страти Христа кров бризнула йому в очі, і Касій зцілився. Із цього моменту він сам став християнським подвижником. Як християнський великомученик він захищає всіх, хто страждає очними хворобами.

Лонгин відправився із проповіддю на свою батьківщину, у Каппадокію (разом із ним пішли й два інших воїни). Переказ повідомляє, що Пілат, за переконанням іудейських старійшин, направив у Каппадокію воїнів із метою вбити Лонгина і його сподвижників. Посланий загін прибув у рідне селище Лонгина; колишній сотник сам вийшов назустріч воїнам і привів їх у свій будинок. За трапезою воїни розказали про ціль свого прибуття, не знаючи, що хазяїн будинку — та людина, яку вони шукають. Тоді Лонгин і його сподвижники назвали себе й просили здивованих воїнів, не бентежачись, виконати свій борг військової покори. Воїни хотіли відпустити святих і навіть радили їм утікати, але сподвижники відмовилися це зробити, виявивши тверду волю прийняти страждання за Христа. Вони були обезголовлені, тіла похоронили в рідному селищі Лонгина, а голови надіслали Пілатові, що розпорядився кинути їх на смітник. Голови мучеників набула сліпа жінка (що зцілилася від дотику до них), що погребла їх у Каппадокії.

Див. також[ред.ред. код]

  • Спис Лонгина — спис, яким римський воїн пронзив ребро Ісуса Христа. Вважається священною реліквією як одне зі знаряддів Страстей Христових.
  • Лонгин (ім'я)

Посилання[ред.ред. код]