Святий Лонгин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Л. Берніні — статуя святого Лонгина у Базиліці святого Петра у Римі

Святий Ло́нгин, сотник Лонгин — згідно з християнськими переказами, римський воїн, сотник (центуріон), який пронизав списом бік розіп'ятого Ісуса Христа. Ім'я сотника невідоме, прізвисько «Лонгин» імовірно походить від лат. longus («довгий», «високий») чи від латинізованого грецького слова λόγχη («спис»). Також до прізвиська Лонгин додають преномен та номен, відомі за легендою — Гай Кассій.

Православна церква вшановує Лонгина як мученика 16 жовтня за юліанським календарем (29 жовтня за новим стилем). Католицька церква вшановує його пам'ять 15 березня.

Один з бокових вівтарів Храму Гробу Господнього в Єрусалимі присвячений святому Лонгину.

Новий Заповіт[ред. | ред. код]

У Новому Завіті епізод пронизання тіла Христа списом міститься тільки у Євангелії від Івана:

Через те, що це була п'ятниця, отже, щоб не залишилися в суботу тіла на хресті, — бо був Великдень тієї суботи, — то юдеї попросили Пилата, щоби переламали їм голінки й познімали з хреста. Отож вояки прийшли і переламали першому голінки і другому, який був з ним розіп'ятий. Та коли підступили до Ісуса й побачили, що він уже мертвий, то голінок не перебивали йому, лиш один з вояків проколов йому списом бік. І потекла негайно ж кров — і вода. І той, який бачив, свідчить те, і правдиве свідчення його; і він знає, що говорить правду — щоб ви теж увірували. Бо сталося те, щоб Писання здійснилось: «Кістка його не буде поламана.» А й інше Писання каже: «Споглядатимуть на того, кого прокололи.»[1])

Переказ[ред. | ред. код]

Церковний переказ повідомляє, що Лонгин, крім того, що був у складі сторожі при Хресті, охороняв і Гріб Господній і був свідком Воскресіння Ісуса Христа. Після цього він і інші воїни ввірували в Христа й відмовилися лжесвідчити про те, що тіло Христа викрали його учні.

За переказом, римський сотник Гай Касій Лонгин страждав катарактою. Під час страти Христа кров бризнула йому в очі, і Касій зцілився. Із цього моменту він сам став християнським подвижником. Як християнський великомученик він захищає всіх, хто страждає очними хворобами.

Лонгин відправився із проповіддю на свою батьківщину, у Каппадокію (разом із ним пішли й два інших воїни). Переказ повідомляє, що Пілат, за переконанням юдейських старійшин, направив у Каппадокію воїнів із метою вбити Лонгина і його сподвижників. Посланий загін прибув у рідне селище Лонгина; колишній сотник сам вийшов назустріч воїнам і привів їх у свій будинок. За трапезою воїни розказали про ціль свого прибуття, не знаючи, що хазяїн будинку — та людина, яку вони шукають. Тоді Лонгин і його сподвижники назвали себе й просили здивованих воїнів, не бентежачись, виконати свій борг військової покори. Воїни хотіли відпустити святих і навіть радили їм утікати, але сподвижники відмовилися це зробити, виявивши тверду волю прийняти страждання за Христа. Вони були обезголовлені, тіла похоронили в рідному селищі Лонгина, а голови надіслали Пілатові, що розпорядився кинути їх на смітник. Голови мучеників набула сліпа жінка (що зцілилася від дотику до них), що погребла їх у Каппадокії.

Див. також[ред. | ред. код]

  • Спис Лонгина — спис, яким римський воїн пронизав ребра Ісуса Христа. Вважається священною реліквією як одне зі знарядь Страстей Христових.
  • Лонгин (ім'я)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ів. 19:31-37. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 29 квітень 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]