Святий Петроній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Святий Петроній
SaintPetroniusinEcstasy.JPGСвятий Петроній
Святий
Померла 450
Болонья, Священна Римська імперія
Шанується усіма християнами
Головна святиня Собор Сан Петроніо
День пам'яті 4 жовтня
Патрон Болонья

Святи́й Петро́ній (італ. San Petronio) — католицький святий, покровителя міста Болонья.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Про Святого Петронія збереглося мало відомостей. Ще замолоду Петроній відмовився від язичництва і провадив чернечий спосіб життя.

За одними легендами він походив із забезпеченої сім'ї, родом із римської Галлії. За іншими — мав грецьке походження, і був родичем імператора Східної Римскої імперії — Феодосія II. Під час перебування Петронія у Римі, посланець міста Болонья, попросив папу призначити для міста єпископа. Уві сні папі прийшло видіння від апостола Петра — і Петроній відбув до Болоньї. На той час місто було поруйноване і спустошене. Освічений Петроній брав участь у відновленні поруйнованого міста і зробив багато корисного для проектування і будівництва в місті комплексу споруд і церкви Св. Стефана за зразком церкви Гробу Господнього в Єрусалимі. Петроній був у Єрусалимі, а на зворотному шляху прибув до Константинополя, де отримав від імператора Святі Дари, привілеї для міста і право на побудову власного університету.

Святий Петроній мав значний вплив не тільки на релігійне життя міста, а й на його відновлення і заснування навчального закладу. Легенди дожили до 12 століття. У часи оновлення і перебудови базиліки Святого Стефана бенедиктинці знайшли 1141 року поховання, яке сприйняли за могилу Святого Петронія. Було створено життєпис святого, що став основою для його культу в Болоньї.

Святий Петроній став покровителем міста Болонья, хоча спочатку ним хотіли бачити апостола Петра. Але папа римський наполягав на верховенстві Петра для римської курії. Замість цього папа зміцнив культ Святого Петронія і в місті розпочалося будівництво базиліки небачених для Італії розмірів — 224 метрів у довжину. Церква стала черговим готичним довгобудом і не була побудувана за первісним планом. Встигли створити лице споруду 132 метрів завдовжки, 66 — завширшки, висотою 45 метрів без трансепта і без первісної форми латинського хреста.

А мощі святого були розділені між базилікою Сан Стефано, де їх знайшли, та новою базилікою Сан Петроніо.

Посилання[ред.ред. код]