Святий Торлак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Статуя Святого Торлака, римо-католицький кафедральний собор м. Рейк'явіка, Ісландія

Святий Торлак Торгаллі (Древньоісландською: Þorlákr Þórhallsson, Ісландською: Þorlákur (helgi) Þórhallsson) (113323 грудня 1193) є святим патроном Ісландії. Він був єпископом Скалгольту з 1178 року. Його статус святого був затверджений ісландським парламентом Алтингом в 1198 році але це ніколи не було офіційно зроблено римо-католицькою церквою аж до 14 січня, 1984 року коли Іван Павло ІІ канонізував його офіційно і проголосив святим покровителем Ісландії.[1]

Життєпис[ред.ред. код]

Торлак походив зі шляхетної та багатої родини і був висвячений на диякона перед тим як йому сповнилося 15 років, а в віці 18 років його висвятили на священика. Він вчився за-кордоном в Парижі та Лінкольні в Англії протягом 6 років (він токож мабуть відвідав Лондон).

Повернувшись 1116 року до Ісландії, Торлак заснував Августинський монастир у селі Тикквібаїр, по тому як відмовився одружитися з багатою вдовою. Там він посвятив себе строгому релігійному життю, відмовляючись одружуватися (інші ісландські священики були одружені) і присвячуючи себе до читання Отче наш, Символу Віри та гімну, а також 50 псалмів.

Як молодий священик, а пізніше єпископ, він був відомим через своє святе життя. Його постать представлена в сагах, а зокрема в ісландській Торлакссаґа (Þorlákssaga) де описано його богобоязнене життя. Також йому приписують здійснення багатьох чудес.

Єпископат[ред.ред. код]

Августин Нідаросський (з Норвегії) висвятив його на єпископа і він працював над виробленням Августинського правила в Ісландії а також над викоріненням симонії (продажу та купівлі священичого сану), світського патронажу і клерикального незадоволення. Святий Торлак служив єпископом Скалгольту (одної з двох тогочасних діоцезій Ісландії) в між 11781193 аж до своєї смерті.

День Святого Торлака (Торлаксмеса)[ред.ред. код]

Торлаксмеса святкується на день його упокоєння, 23 грудня. Днем святого є теж 20 липня — день перенесення його мощей.

Це останній день приготувань до Різдва. Таким чином, на день Святого Торлака, ісландці прибирають дім і починають приготування до Різдвяного столу. Ісландці їли зазвичай рибу цього дня, оскільки це був останній день католицького різдвяного посту. У західній Ісландії прийнято їсти соленого ската цього дня; цей звичай поширився по всій Ісландії. Скат як правило подається з вареною розмятою картоплею, супроводжується склянкою бреннівіну (вид ісландського вина).[2]

Докладніше: Бреннівін

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]