Свято «Віха» Лютенька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Свято «Віха» - місцева дохристиянська традиція в селі Лютенька, Гадяцького району, Полтавської області, що відбувається на "Зелені свята".

Історія[ред. | ред. код]

Природа походження даного свята достовірно невстановлена. Етнографи стверджують, що дане свято є симбіозом язичницьких та християнських традицій.

«Віха»[ред. | ред. код]

«Віха» - це прикрашений стовбур дерева встановлений на «вигоні» чи площі[1]. Стовбур (зазвичай сосновий) дерева обмотують «клеченням» (гілками клену, дубу, очеретом, папороттю), прикрашають кольоровими стрічками, фольгою, папером. На верхівці кріплять молоду сосну, ялинку чи ікону.[2]

Серед мешканців села Лютенька можна спостерегти певну змагальність: кожен куток намагається встановити якомога вищу жердину (як правило, у цьому селі щороку встановлюють близько 20 віх!). Більше того, важливо вберегти її, адже хлопці з інших кутків намагалися будь-що зрізати соснину. Така поведінка мотивується тим, що можна означити пізніші культурні напластування на архаїчний обряд, що пов’язано з орієнтацією на розважальність.

YouTube full-color icon (2017).svg Відео-ролик на сайті YouTube

Опис[ред. | ред. код]

В Троїцьку суботу на «Зелені святки», після поминальної літургії в церкві чоловіки, парубки та хлопчаки виїжджають у ліс за село, нарізають цілий віз гілок молодого клена і везуть “клечання” на вигін. Натомість жінки, дівчата готують прикраси для віхи (штучні квіти, стрічки). Попередньо наведена ілюстрація до реєстрового слова “Віха” у “Словнику української мови” Б. Грінченка також вказує на те, що прикрашали (“вбирали”) віху дівчата. Натомість у сучасному обряді, зафіксованому на Полтавщині, віху “клечають” усім кутком. У пошуку архаїчних смислів та їх зміни важливо наголосити, що у процесі встановлення давнього “майського дерева” (як архаїчного обряду, засвідченого у більшості європейських культур) перевагу надавали жінкам.

Поблизу «Віхи» встановлюють «шатро», розводять багаття, водять хороводи. YouTube full-color icon (2017).svg Відео-ролик на сайті YouTube Всю ніч жителі кутка охороняють свою «Віху» від вандалів із сусідніх «кутків». Вцілілі після ночі «Віхи» стоять ще цілий тиждень і на наступну ніч зі суботи на неділю їх спалюють.

Галерея[ред. | ред. код]


Дивитись також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. На Трійцю у селі Лютенька Гадяцького району святкують Віху. 
  2. Свято віхи відбувається в селі щороку.