Свідома бездітність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Чайлдфрі[ред.ред. код]

Чайлдфрі — субкультура та ідеологія, яка характеризується принциповим небажанням мати дітей, незважаючи на таку можливість (тобто, не йдеться про людей, які безплідні, відкладають народження дітей на пізніший термін або не мають твердої позиції в цьому питанні). Термін походить з англійської мови, як і звичай об'єднуватися в групи людей, які не хочуть заводити дітей, але і відстоюють своє право їх не мати.[1]

Не варто плутати свідому бездітність із дітоненависництвом. Свідомі бездітники, на відміну від дітоненависників, не відчувають ненависті чи інших негативних почуттів до дітей загалом, їх не влаштовує лише дискомфорт, який супроводжує наявність дітей та їх поведінка.[2].

Причини виникнення[ред.ред. код]

Прихильники чайлдфрі наводять такі причини небажання продовжувати свій рід:

  • Небажання вийти з зони комфорту.
  • Страх втратити близьку людину.
  • Кар'єра.
  • Відраза до вагітності, до пологів і страх втратити фізичну привабливість.
  • Економічна, політична, соціальна нестабільність.
  • Егоїзм.
  • Нестача природних ресурсів.

Чайлдфрі в США[ред.ред. код]

В Америці чайлдфрі є усталеним феноменом. Свідомо бездітні як соціально-демографічна категорія мали місце задовго до поширення чайлд-фрі. Лише з недавнього часу вони почали розвивати соціальні мережі, щоб протистояти тиску суспільства, яке не готове зрозуміти і прийняти їх спосіб життя. У США в цілому вже більше 40 організацій, які об'єднують чайлдфрі, кожна з них налічує кілька тисяч учасників. Згідно з дослідженнями американського Національного Центру Статистики Охорони здоров'я, щорічно збільшується відсоток жінок, свідомо не бажають мати дітей: на сьогоднішній день до 25%. Серед білих жінок з вищою освітою відсоток чайлдфрі набагато вище, ніж серед інших.

Чайлдфрі в Україні[ред.ред. код]

В Україні комунікація між прибічниками цієї життєвої позиції відбувається переважно на форумах та в соц. мережах. Прибічникичайлдфрі поки не створюють організацій та не висувають політичних вимог в Україні.

Складно навести статистичні дані щодо кількості чайлдфрі-адептів в Україні, але не лише через те, що відповідних статистичних досліджень досі не було проведено, а скоріше через те, що більшість українців, які свідомо не бажають заводити дітей, не ідентифікують себе з цим терміном, та досі не заявляють про це на публічному, а тим більше політичному рівнях.

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Що таке чайлдфрі», wwwomen.com.ua
  2. чайлдхейт: кто и почему не любит детей