Світами (громадська організація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світами, англ. SVITAMY
(ГО «Світами»)
Дата заснування 14 березня 2017
Тип добровільна організація
Мета діяльності відродженню української мови, культури, національної ідентичності та передачі цього надбання нащадкам
Засновники В'ячеслав Близинський, Оксана Шевченко, Олександр Куцел, Олена Куцел
Голова Олександр Куцел
Кількість членів 15 осіб
Адреса 01034, м. Київ, вулиця Рейтарська, будинок 7, офіс 11
Джерела фінансування членські внески членів ГО «Світами» та пожертви
Офіційний сайт youtube.com/channel/UCN-hdosa8337nCXNNb1CxPw

Громадська організація «Світами» (англ. SVITAMY, заснована 14 березня 2017) — добровільне та організаційно оформлене об'єднання громадян України, які вболівають за розвиток своєї держави, її процвітання та гідне представлення на світовій арені.

Історія[ред. | ред. код]

Громадська організація «Світами» заснована 14 березня 2017 року В'ячеславом Близинським, Оксаною Шевченко, Олександром і Оленою Куцел.

Органами управління юридичної особи є:

 • Загальні Збори — члени ГО «Світами»;
 • Президент — Олександр Куцел;
 • Віце-президент — Дмитро Квашилава;
 • Правління — Вадим Парцій, Анастасія Парцій, Андрій Носок, В’ячеслав Близинський, Володимир Юріков.

Діяльність[ред. | ред. код]

Громадська організація «Світами»:

 • сприяє відродженню української мови, культури, національної ідентичності та передачі цього надбання нащадкам;
 • працює над розвитком дружніх відносин між націями та здійсненням міжнародної співпраці в економічній, соціальній, культурній та інших сферах;
 • опікується церквою Софія Карпатська, що збудована за підтримки організації Івано-Франківській області на висоті 1110 метрів;
 • розвиває проект «Обійди світ з українцями» — піші походи для об’єднання українців у світі.

Проекти[ред. | ред. код]

Мандри.[ред. | ред. код]

«Мандри» – це новий проект SVITAMY, створений для людей небайдужих, людей активних і зацікавлених у процвітанні рідної країни. Під час подорожей, учасники ГО «Світами» отримують маловідомі або взагалі невідомі широкому загалу знання про історію українського народу, часто відмінні від її “офіційної” версії. Учасники таких мандрів, відвідують міста і села, місця героїчних боїв та стародавніх поховань, музеї, церкви, просто цікаві будівлі і споруди, природні дива та місця сили. Знаходять пам’ятки культури, вік яких сягає часів задовго до прийняття християнства! Мандри дарують людині свободу. Мандруючи, дізнаємося більше про довколишній світ та, особливо, про себе: про свої якості та здібності.

Подорожі
Камінне село 
Пам'ятник "Кобзарям України від вдячних нащадків" 

Церква Софія Карпатська[ред. | ред. код]

Церква Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа) – святе місце на висоті 1110 м над рівнем моря у Карпатах. Вона розташована в селі Верхній Ясенів, у присілку Ліщовата, що на Івано-Франківщині. Поблизу сакрального Писаного Каменя та гори Бажань. Її будівництво розпочато восени 2013 року, а вже 23 серпня 2015 року Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан здійснив освячення Храму Святої Софії Премудрості Божої. Дерев’яна церква побудована за підтримки Громадської організації «Світами» та на пожертви людей з усієї України та з-за кордону в козацькому стилі гуцульським майстрами. Вона поєднує минуле і майбутнє України.

Церква Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа)
Невелике приміщення церкви вмістило у собі безліч святинь:


 • Ікона Софія Карпатська. Зазвичай кожна церква має «свою» ікону, яка не можу бути подарована іншому храму. Тому Ікона Софія Карпатська написана іконописцем спеціально для цього храму.

Ікона Оранта
Ікону "Оранта" несуть на руках до Церкви Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа). Липень 2015 р. 
Ікона "Оранта". Карпати. Липень 2015 р. 

Ікона Покров Пресвятої Богородиці в Церкві Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа)


 • Ікона Козак Мамай —— це радше не ікона, а народна картина. Раніше українці зображення козака мали майже в кожній хаті, вважаючи його захисником. Часто зображення козака шанували на рівні з традиційними іконами, особливо зі святим Юрієм. Козак Мамай – це уособлення споконвічного бажання українця бути господарем у своєму домі. Його завжди зображували у стані спокою, але готового до захисту будь-якої миті.
Ікона Козак Мамай в Церкві Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа)

Біля церкви, наразі доступні для кожного, знаходяться дзвони 700 кг та 500 кг. В майбутньому їх піднімуть на дзвіницю, будівництво якої заплановане на найближчий час.

Дзвони Церкви Софія Карпатська (Свята Софія Премудрість Божа)
 
 

«Обійди світ з українцями»[ред. | ред. код]

Емблема ініціативи піших походів "Обійди світ з українцями"

Обійди світ з українцями — піші походи для об’єднання українців у світі та вшанування пам’яті відомих українців.

Метою таких походів є:

 • об’єднання українців: передати «привіт» від українця українцю, щоб всі відчули себе однією міцною нацією;
 • розповісти європейцям цікаві та маловідомі факти про Україну та її традиції;
 • подивитись, чим живуть українці за кордоном та сучасні європейці;
 • відвідання українських церкв на території Європи, об’єднання їх спільною молитвою; подарувати по закінченню подорожі ікону Оранти українській громаді на знак поваги та міцний зв'язок.


Київ-Париж[ред. | ред. код]

Піший похід «Київ-Париж» розпочався 20 квітня 2017 з міста Києва від Софіївського собору.

Похід був присвячений вшануванню пам’яті українки, доньці Київського князя, Ярослава МудрогоАнні Ярославні, королеві Франції. Вона – перша зафіксована в історії емігрантка з України до Західної Європи, яка стала видатною особистістю і зробила значущий внесок у розвиток європейської культури й духовності. Також з собою учасники походу несли ікону «Оранта», написану монахами Одеського монастиря аби потім подарувати українській громаді у Франції.

Кожний учасник пішого походу відповідав за покладені на нього обов’язки: пошук та бронювання житла, готування їжі, прокладання маршруту, бухгалтерія витрат, водії.

Учасники пішого походу проживали в кемпінгах та спали в наметах, які завчасно брали з собою з України. Також українці скористались правом отримати безкоштовне житло на одну добу, завітавши до Посольства України в Польщі. Харчувались переважно готовими пайками, які були придбанні ще до початку походу, а також купували місцеві продукти в магазинах. В поході учасників супроводжувала машина, в яких знаходились намети, особисті речі похідників, продукти харчування.

Піший похід дав можливість українцям відвідати такі великі європейські міста, як Варшава, Познань, Берлін, Мюнхен, Ладенбург, Мангейм, Страсбург, Санліс, Париж. Побачити європейську архітектуру та відвідати чудові екскурсії, такі як автомузей Карла Бенца в Ладенбурзі, Марбурзський університет, випускниками якого є Ломоносов, брати Грім, Пастернак, Лібкнехт, та інші вчені та діячі, що вплинули на розвиток людства, побачити Європейський парламент, Нотр-Дам де Страсмбург, Нотр-Дам де Парі, Тріумфальну арку в Парижі.

Також важливою метою пішого походу було знайти місця, які б нагадували про Україну. А тому, в Берліні учасники відвідали будівлі, в яких проживав Олександр Довженко та Леся Українка. Завітали до міста Санліс, в якому розташований пам’ятник королеві Анни Ярославни, який подарувала у 2005 році Україна. А також відвідали Церкву святих Бориса і Гліба, що є храмом УГКЦ, при якому діє культурний центр Анни Ярославни, метою якого є представляти українську культуру і розвивати українсько-європейську співпрацю.

По закінченню Громадська організація «Світами» подарувала українській громаді, а саме церкві Святого Володимира Великого в Парижі ікону «Оранта», яку несли протягом всього пішого походу та яку зараз можна побачити, завітавши до кафедрального храму Єпархії Святого Володимира Великого УГКЦ у Парижі.

Таким чином, команда Громадської організації «Світами» здійснила подорож, пройшовши шляхом, який в свій час пройшла Анна Ярославна, та подолали 2700 км за три місяці (90 днів) через такі європейські країни як Польща, Німеччина, Франція.


Учасниками пішого походу «Київ-Париж» були:

 • Куцел Олександр Олексійович
 • Носок Андрій Вікторович
 • Щока Валентина Олександрівна
 • Квашилава Дмитро Станіславович
 • Станчев Іван Іванович
 • Станчев Ярослав Іванович
 • Лупан Світлана Миколаївна
 • Шевченко Оксана Олексіївна
 • Бідний Олександр Петрович
 • Чумакова Наталія Сергіївна
 • Калита Олена Миколаївна
 • Горячка Вікторія Анатоліївна
 • Розпутна Марина Олександрівна
 • Сенкевич Юрій Валентинович
 • Ґабін Давид Антарович
Учасники ГО "Світами"
 
 

«Від Софії до Софії 2018»[ред. | ред. код]

Піший похід розпочався 25 серпня 2018 року від церкви Софії Карпатської, що розташована в селі Верхній Ясенів, у присілку Ліщовата, що на Івано-Франківщині на висоті 1110 м над рівнем моря.

Похід був присвячений вшануванню пам’яті українки за походженням, Роксолани, яка була дружиною Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії. Всі учасники пішого походу взяли з собою у подорож по камінчику біля Софії Карпатської аби потім залишити його біля мавзолею Роксолани, що у Стамбулі, щоб принести їй частинку її батьківщини.

Маршрут походу «Від Софії до Софії 2018» пролягав через Румунію, Болгарію та Туреччину. Учасниками походу було пройдено 1500 км за 50 днів. Кожного дня вони йшли по 25-30 км, по різній місцевості. Переважно — траса або села. В поході учасників супроводжували дві машини, в яких знаходились особисті речі похідників, продукти харчування та інше. Проживали учасники переважно в хостелах та апартаментах, які необхідно було забронювати завчасно.

Їжа. Заздалегідь були придбанні пайки, в сухому та готовому вигляді. Зазвичай на сніданок та вечерю готувався суп з сухого пайку (суп з сочевицею, картопляне пюре, боби з рисом, овочами та спеціями), який потрібно було залити окропом. На обід використовували готові пайки, це був борщ, перловка з грибами в томаті, нут з овочами, гречка з грибами. Також купували і місцеві продукти: хліб, овочі, фрукти, молочні продукти. Кожен учасник пішого походу відповідав за покладені на нього обов’язки: пошук та бронювання житла, готування їжі, прокладання маршруту, бухгалтерія витрат, водії.

Подорожуючи Румунією, похідники мали можливість відвідати цікаві архітектурні об’єкти, переважно це храми, монастирі, церкви, оскільки в Румунії поширене релігійне спрямування — православ'я. Учасники відвідали один із шедеврів Південної Буковини — Монастир Воронець, що занесений у 1993 р. в список Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, завдяки унікальному зовнішньому розпису XVI ст. Завітали до містечка Негостина, в якому встановлено пам’ятник Т. Г. Шевченку за кошти місцевої громади, а також меморіальна дошка Назарію Яремчуку – українському естрадному співаку, народному артисту України. Похідники в Румунії йшли переважно селами і тому постійно зустрічали криниці – журавлі, такого типу, які були поширені колись в Україні. Мали нагоду поспілкуватися зі справжніми румунами, відвідати справжню крамничку вживаних речей, поплавати в цілющому озері Амара, поїздити верхи на справжніх румунських конях.

Для перетину кордону Румунії з Болгарією, необхідно було на паромні перепливти через річку Дунай. Ідучи через місто Тервел, що в Болгарії, познайомились з мером цього міста, який подарував похідникам прапор Болгарії, з яким воно йшли протягом всього походу сонячною Болгарією. Далі похідники завітали до курортних міст Варна, Бургас та Поморіє, де скористались чудовою можливістю не тільки побачити Чорне море, але і поплавати в ньому.

Кордон з Туреччиною учасники пішого походу перетнули 2 жовтня 2018 року. Від кордону до Стамбулу залишалось всього 260 км. В цей же день місцеві жителі подарували українцям прапор Туреччини, який супроводжував їх до самого Стамбулу.

Учасники пішого походу на декілька днів залишились у готелі на березі Чорного моря, господарі якого дозволили користуватися кухнею і взагалі бути як в себе вдома. Також господарі готелю запросили місцевих музикантів, які відіграли концерт для похідників. А вони в свою чергу, зіграли їм на таких українських музичних інструментах як дводенцівка, дримба, телинка, зозулиця.

До Стамбулу учасники пішого походу прийшли 10 жовтня 2018 року. А вранці, 11 жовтня 2018 року відправились до Вселенського Патріарха Варфоломія І, аби підтримати Україну під час прийняття рішення щодо процедури надання Томосу Українській Православній Церкві.

14 жовтня 2018 року в Стамбулй, в Софії Константинопольській офіційно закінчився піший похід «Від Софії до Софії 2018». Але перед цим, учасники пішого походу відвідали Мечеть Сулейманіє, де похована українка Роксолана, та кожен з учасників мав можливість залишити біля будівлі мавзолею по камінчику, який ніс з України.

Від початку до кінця походу, команда Громадської організації «Світами» несла великий прапор України.


Учасники пішого походу «Від Софії до Софії 2018»:

 • Куцел Олександр Олексійович
 • Гав'юк Михайло Петрович
 • Щока Валентина Олександрівна
 • Станчев Іван Іванович
 • Парцій Вадим Миколайович
 • Щока Анастасія Олександрівна
 • Чумакова Наталія Сергіївна
 • Бідний Олександр Петрович
 • Гарячка Вікторія Анатоліївна
 • Юріков Володимир Іванович
 • Лупан Світлана Миколаївна
 • Носок Андрій Вікторович
«Від Софії до Софії 2018»
На паромі через річку Дунай з Румунії до Болгарії 
Члени ГО «Світами» 11 жовтня 2018 року в резиденції Фенер Вселенського Патріарха в Стамбулі 
Учасники пішого походу «Від Софії до Софії 2018» біля Софії Константинопольської у Стамбулі 

«Від Дрогобича до Болоньї»[ред. | ред. код]

Учасники Громадської організації «Світами» 1 липня 2019 року вирушають у подорож з міста Дрогобич Львівської області до міста Болонья, що в Італії, пройшовши через європейські держави (Україна, Словенія, Угорщина, Італія), дорогою українського вченого, Юрія Дрогобича, видатного українця, відомого вченого епохи Відродження. Він був освітнім діячем, поетом, філософом, астрономом, астрологом, доктором медицини та філософії, ректор Болонського університету медицини і вільних мистецтв, професор і віце-канцлер Істрополітанської академії у Братиславі, професор Ягеллонського університету у Кракові. Перший український автор друкованої книжки. До ХХ століття його справжнє ім'я та національність були невідомі історії.

Контактна інформація[ред. | ред. код]

 • Контактний номер тел.: +38(097) 048 4964
 • Адреса електронної пошти: info@svitamy.com
 • Код ЄДРПОУ: 41211227

Джерела[ред. | ред. код]

 • особистий архів ГО "Світами".

Посилання[ред. | ред. код]