Перейти до вмісту

Світлодіодна стрічка

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Світлодіодна стрічка на світлодіодах SMD3528, 120 світлодіодів на 1 метр
Світлодіодна стрічка на бобіні
Файл:Контролер світлодіодним ленты.jpg
Контролер RGB-світлодіодної стрічки c 44-кнопковим інфрачервоним пультом дистанційного керування
Чип кольорової (RGB) стрічки
Чип світлодіодної стрічки SMD5050

Світлодіодна стрічка — джерело світла, зібране на основі світлодіодів. Являє собою гнучку друковану (монтажну) плату, на якій рівновіддалено один від одного розташовані світлодіоди. Зазвичай ширина стрічки становить 8 або 10 мм, товщина (зі світлодіодами) 2-3 мм. При виготовленні стрічка намотується в рулони відрізками по 5 м. Для обмеження струму через світлодіоди електричну схему стрічки вводяться струмообмежувальні (резистори), які також монтуються на стрічці.

Різновиди стрічок

[ред. | ред. код]

Світлодіодні стрічки виробляються з використанням SMD і DIP технологій. Цифри в позначенні означають розмір чипа кристала в десятих частках міліметра. (SMD 3528 — розмір 3,5 мм на 2,8 мм.)

В залежності від типу світлодіодів стрічки поділяються за величиною світлового потоку (кількістю світлодіодів) і кольором світіння. Бувають стрічки з монохромним світінням (червоного, зеленого, синього, жовтого, білого кольору) і кольорові (з можливістю створення практично будь-якого відтінку, RGB). Так само як і світлодіоди з білим кольором, світлодіодні стрічки бувають різної колірної температури — від 2700 К до 10000 К.

У конструкції кольорової стрічки використовуються кольорові світлодіоди, які фактично являють собою розміщені в одному корпусі світлодіоди трьох кольорів (червоний, зелений, синій), тобто цю стрічку можна представити як три одинарні стрічки, що конструктивно знаходяться на одній основі.

Підключення стрічки

[ред. | ред. код]

Світлодіодна стрічка працює від постійного струму і підключається до постійної напруги, величиною зазвичай 12 вольт, рідше 24 вольт,і часто зустрічаються на 5 вольт(найчастіше з usb штекером). Тому для підключення світлодіодної стрічки до мережі електроживлення, додатково необхідний блок живлення.

Для приєднання світлодіодної стрічки до джерела живлення на ній є контактні площадки для припаювання провідників чи приєднання спеціального з'єднувача з пружинними клемами на одному кінці і гніздом на іншому. Розрізати стрічку можна лише по спеціальних мітках, що зазвичай розміщуються з кратністю 5 сантиметрів. При розрізуванні половина кожної з контактних площадок залишається на одному відрізку стрічки, а половина на іншому.

Для регулювання яскравості монокольорової стрічки використовують димери. Важливо правильно підібрати димер, в залежності від споживання стрічки використовуються блоки живлення та димери різної потужності.[1]

Для плавного керування яскравістю і кольором світіння кольорової світлодіодної стрічки застосовуються контролери, принцип роботи яких полягає у зміні яскравості світіння світлодіодів окремо за кожного кольору. Багатьма контролерами можна керувати за допомогою пульту дистанційного керування.

Переваги і недоліки

[ред. | ред. код]

Переваги

[ред. | ред. код]
  • Простота монтажу. Багато стрічок мають на звороті двосторонній скотч, що дозволяє їх легко кріпити практично на будь-які поверхні.
  • Електробезпека. Завдяки низькій напрузі живлення світлодіодної стрічки у більшості випадків не потрібно турбуватись про надійну ізоляцію струмопровідних частин стрічки. Для роботи в агресивних умовах випускаються стрічки у силіконовій захисній оболонці
  • Невисока ціна експлуатації. По відношенню світловий потік/вартість експлуатаційних витрат світлодіоди мають один з найвищих показників.[2].
  • Надійність світлодіодів. У порівнянні з традиційними лампами розжарювання і люмінесцентними лампами, світлодіоди мають більший термін служби.
  • Необмежений потенціал у збільшенні світлового потоку в порівнянні з точковими джерелами, сумісними зі старою арматурою. Немає небезпеки перегрівання елементів — світловий потік пропорційний довжині стрічки.
  • Можливість реалізації оригінальних дизайнерських рішень за рахунок гнучкості та невеликої товщини світлодіодної стрічки[3].
  • Можливість вибору бажаного колірного відтінку сцени при використанні RGB-світлодіодних стрічок з контролерами, що дозволяють керувати незалежно яскравістю кожного каналу[4].

Недоліки

[ред. | ред. код]
  • При однаковому світловому потоці, вартість світлодіодної стрічки вище, ніж традиційних джерел світла, таких як лампа розжарювання або люмінесцентна лампа (на 2012 рік).
  • Необхідність блока живлення для роботи в побутовій електромережі.
  • Найгірші показники передачі кольору при використанні RGB стрічки порівняно з білим світлодіодом. Це пов'язано з тим, що застосовуються світлодіоди 3528/5050 мають невисокий індекс передачі кольору на рівні 80, а деякими виробниками зовсім не нормується[5].

Використання

[ред. | ред. код]
Приклад застосування світлодіодної стрічки в освітленні кімнати

Невеликі розміри, значна гамма кольорів і мале споживання електроенергії визначили широке застосування світлодіодної стрічки. Підсвічування інтер'єра будинків і квартир (стелі, підлоги, периметри приміщень, арок і ніш), дизайн екстер'єра (контури будівель, фонтани, басейни, архітектурні елементи), рекламна підсвічування, автомобільний дизайн, меблеве освітлення — все це сфери, де можна застосовувати і використовувати світлодіодні стрічки[3][2].

Герметичні (вологозахищені) світлодіодні стрічки використовуються для зовнішнього підсвічування будівель і споруд та для сигналізації на дорогах (в тому числі для розміщення на транспортних засобах)[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела інформації

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Лабораторія Ledmir. ledmir.com.ua. Архів оригіналу за 2 червня 2021. Процитовано 1 червня 2021. [Архівовано 2021-06-02 у Wayback Machine.]
  2. а б Fine Homebuilding (2011). The Energy-Smart House. Taunton Press. ISBN 9781600854095. Процитовано 3 January, 2013.
  3. а б Ching, F.D.K. (2011). A Visual Dictionary of Architecture. Wiley. ISBN 9781118160497. Процитовано 3 January, 2013.
  4. LED Lighting Solutions Guide (PDF). Maxim Integrated Products. 2011. Процитовано 19 March, 2013.
  5. RGB 5050 LED Strip (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 26 листопада 2013. Процитовано 30 квітня 2014. [Архівовано 2013-11-26 у Wayback Machine.]
  6. Boyce, P.R. (2009). Lighting for Driving: Roads, Vehicles, Signs, and Signals. Ergonomics and human factors. CRC Press. ISBN 9780849385292. Процитовано 3 January, 2013.