Світлочутливі матеріали

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Світлочутливі матеріали, світлочутливі приладихімічні сполуки, речовини, біологічні світлочутливі матеріали, електронні пристрої довільної складності, які під дією електромагнітного випромінювання (в тому числі - видимого світла) змінюють свої структурні або фізико-хімічні властивості.

Перші світлочутливі матеріали представляли собою підкладку, на яку нанесена світлочутлива емульсія (шар желатину з найдрібнішими зернами галогенних солей срібла).

Світлочутливі матеріали класифікують за матеріалом підкладки, призначенням, по контрастності і світлочутливості, за розмірами, за оформленням. За матеріалом підкладки розрізняють плівки, пластинки, папір; за призначенням - негативні, позитивні; для чорно-білої, кольорової фотографії.

Фотохімікати[ред. | ред. код]

Фотохімікати класифікують для чорно-білого та кольорового фотографії. Фотохімікати для чорно-білої фотографії підрозділяють на проявники, фіксаж, підсилювачі, ослаблювачі і віражі (для тонування позитивів в різні кольори).

Проявники розрізняють за призначенням (негативні, позитивні); по виду виявляє речовини; за швидкістю обробки; по консистенції і т. д. Фіксажі (закріплювачі) бувають звичайні, кислі, швидкі.

Світлочутливий шар, фотошар - частина фотографічного матеріалу, призначена для фіксації повного або часткового (наприклад, одного з кольороподілених) зображення при фото- або кінозніманні або друку. У ряді багатошарових плівок світлочутливістю володіє, наприклад, протиореольний шар, проте його не називають світлочутливим.

Класифікація світлочутливих матеріалів[ред. | ред. код]

Взаємодіючі з падаючими на них променями електромагнітного випромінювання тільки в момент опромінення.
Люмінесцентні світлочутливі матеріали.
- Біологічні - сітківка ока, основні фотосинтезуючі пігменти рослин і апарат фотосинтезу на його фотофізичних етапі.
- Вакуумні електронні пристрої, що працюють завдяки зовнішньому фотоефекту - вакуумний фотоелемент, фотоелектронний помножувач.
- Напівпровідникові фотоелектронні пристрої, робота яких заснована на внутрішньому фотоефекті - фототранзистор, фоторезистор, фотодіод, фототиристори - електронний прилад, різновид тиристора, перемикається із закритого стану у відкрите впливом електромагнітного випромінювання завдяки внутрішньому фотоефекту.
- Світлочутливі матеріали, які взаємодіють з падаючими на них променями електромагнітного випромінювання (в тому числі світлового), що зберігають свої зміни після опромінення.
- Біологічні - Шкіра людини і багатьох представників тваринного світу.
- Біологічні - листя рослин, водорості, інші фотосинтезуючі організми як фотосинтезуючі апарат в цілому.
- Фотографічна емульсія
- Дагеротипія
- Фотобарабан
- Фотохромні матеріали - матеріали, в яких використовується явище фотохромізм органічних і неорганічних речовин. Ряд таких матеріалів має надзвичайно малий час зберігання змін, і тому може бути віднесений до першої групи. Фоторезист - полімерний світлочутливий матеріал, застосовуваний у фотолітографії.
- Матриця (фото).

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]