Світове споживання енергії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

[1] Світове споживання енергії — це загальна енергія, яка використовується всією людською цивілізацією. Як правило,

Споживання енергії в усьому світі (дані 2015 року)

вимірювана на рік, вона містить у собі всю енергію, що споживається від кожного джерела енергії, котре застосовується людством у кожній промисловій та технологічній галузях по усіх країнах. Воно не враховує енергію витрачену на приготування їжі, та обсяг, від прямого спалювання біомаси, оскільки це погано задокументовано. Світове споживання енергії, як джерела існування цивілізації, глибоко впливає на соціально-економічну та політичну царини людства.

Такі установи, як: Міжнародне енергетичне агентство (IEA), Адміністрація енергетичної інформації США (EIA) і Європейське агентство з охорони довкілля (EEA), час від часу визначають та оприлюднюють енергетичні дані. Досконалі відомості та розуміння споживання енергії у світі, можуть виявити системні напрямки та закономірності, які здатні допомогти вирішити поточні енергетичні проблеми і пришвидшити рух до загально корисних рішень.

Тісно пов'язане зі споживанням енергії, поняття загальної первинної енергії (TPES), яка на всеосяжному рівні, є сумою виробництва енергії за вирахуванням змін у сховищах. Оскільки зміни щодо зберігання енергії протягом року незначні, значення TPES можуть використовуватися як оцінка споживання енергії. Проте, TPES не враховує ефективність перетворення, завищує види енергії з низькою продуктивністю перетворення (наприклад, вугільної, газової та ядерної) і занижує види енергії, вже враховані у перетворених формах (наприклад, фотоелектричні або гідроелектричні). За оцінками МЕА, 2013 року загальний обсяг первинної енергії (TPES) склав 1.575 × 1017 Вт.год (= 157,5 ПВт.год, 157.500 ТВт.год, 5.67 × 1020 джоулів або 13.541 Тне). З 2000 по 2012 рік, вугілля стало джерелом енергії з найбільшим показником зростання. Використання нафти і природного газу також, супроводжувалося значним зростанням, за яким іде гідроенергетика та поновлювані джерела енергії. Відновлювана енергія, за цей період зростала швидше, ніж будь-коли в історії. Попит на ядерну енергію зменшився, частково через ядерні катастрофи (наприклад, Трі-Майл-Айленд 1979, Чорнобиль 1986 і Фукусіма—2011).

2011 року, витрати людства на енергію склали понад 6 трильйонів доларів США, або близько 10% світового валового внутрішнього продукту (ВВП). Європа споживала близько чверті світових енергетичних витрат, Північна Америка - близько 20%, а Японія - 6%.

Огляд[ред. | ред. код]

Енергопостачання та споживання[ред. | ред. код]

Світовий загальний обсяг первинної енергії (TPES) або "первинна енергія" відрізняється від світового кінцевого енергоспоживання, через те, що велика частина енергії, яку набуває людина, втрачається як інші форми енергії, під час перетворення на її корисні види, та постачання з первинного місця отримання, споживачам. Наприклад, коли нафта добувається з землі, вона повинна бути перероблена на бензин, щоб його можна було використовувати в автомобілі та транспортувати на великі відстані до заправних станцій, де ним можуть користуватись споживачі. Всесвітнє кінцеве енергоспоживання, стосується частки первинної енергії у світі, яка в кінцевому підсумку, використовується людьми.

2014 року, світове первинне енергопостачання склало 155.481 ТВт.год або 13.541 ТНЕ, у той час як світове кінцеве споживання енергії становило 109.613 ТВт.год або на 29,5% менше загальної пропозиції. Світове кінцеве споживання енергії, містить також продукти: мастильні матеріали, асфальт та нафтопродукти, які мають вміст хімічної енергії, але не використовуються як паливо. Це не енергетичне споживання 2012 року, становило 9.404 ТВт.год.

2014 світове виробництво електроенергії (23 816 ТВт.год) за джерелами (IEA, 2016)[ред. | ред. код]

  •  Нафта (4,3%)

Адміністрація енергетичної інформації Сполучених Штатів (EIA), постійно публікує звіт про світові витрати для більшості видів первинних енергоресурсів. 2013 року, прогнозоване споживання енергії у світі, повинно було скласти 5.67 × 1020 джоулів або 157.481 ТВт.год. За даними EIA, загальне світове споживання енергії за минулі роки, склало 143.851 ТВт.год 2008 року, 133.602 ТВт.год 2005 року, 117.687 ТВт.год 2000 року та 102.569 ТВт.год 1990 року. 2012 року, приблизно 22% світової енергії споживалося Північною Америкою, 5% - Південною та Центральною Америками, 23% - Європою та Євразією, 3% - Африкою, а 40% - у Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

Виробництво електроенергії[ред. | ред. код]

Загальний обсяг споживаної електроенергії в усьому світі 2013 року, склав 19.504 ТВтгод, 2008 року - 16.503 ТВтгод, 2005 року - 15.105 ТВтгод, а 2000 року - 12.116 ТВтгод. Наприкінці 2014 року, загальна встановлена потужність електрогенерації у світі, становила майже 6.142 ТВт (мільйонів МВт) яка враховує лише установки з виробництва енергії, з'єднані з місцевими електричними мережами. Крім того, невідома кількість тепла та електроенергії, споживаної поза мережею, використовується окремими селами та галузями. 2014 року, частка світового споживання енергії на виробництво електроенергії за джерелами, становила: вугілля - 40,8%, природного газу - 21,6%, атомної - 10,6%, гідроенергетики - 16,4%, інших джерел - сонячного, вітрового, геотермального, біомаси та інше - 6,3%, а нафта - 4,3%. Вугілля та природний газ, були найпоширенішим енергетичним паливом для виробництва електроенергії. Світове споживання електроенергії 2012 року, становило 18.608 ТВтгод. Ця цифра приблизно на 18% менше, за усю вироблену електроенергію, через втрати: в енергосистемі, під час зберігання та власне споживання електростанціями (валова генерація). Теплолектростанції (ТЕЦ), використовують частину тепла, яка інакше могла-б витрачатися на будівництво або промислові потреби.

2016 року, коли загальна світова енергія складалася з: 80% викопного палива, 10% біопалива, 5% ядерного палива та 5% відновлювальних джерел (гідроенергія, вітер, сонячна енергія, геотермальна енергія), лише 18% загальної світової енергії, було у вигляді електроенергії. Більша частина інших 82%, використовувалася для опалення та транспортування.

Останнім часом, відбулося значне збільшення міжнародних угод та національних планів дій, щодо енергетики, таких як Директива ЄС про відновлювану енергетику 2009 року, задля збільшення використання поновлюваних джерел енергії, внаслідок зростання стурбованості щодо забруднення джерелами енергії, котрі надходять від викопних видів палива, таких як: нафта, вугілля та природний газ. Однією з таких ініціатив, була Всесвітня оцінка енергетики у межах Програми розвитку ООН у 2000 році, яка висвітлювала багато перешкод, які доведеться подолати людству, щоби перейти від викопного палива до поновлюваних джерел енергії. З 2000 - 2012 роки, відновлювана енергетика зростала набагато швидше, за будь-який інший проміжок в історії, зі збільшенням на 176.5 мільйонів тон нафти. Протягом цього часу, споживання нафти, вугілля та природного газу, продовжували зростати та мали збільшення, що було значно вище, ніж збільшення відновлюваної енергії. Наступні цифри показують зростання споживання викопного палива, таких як: нафта, вугілля та природний газ, а також відновлюваних джерел енергії за цей проміжок.

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

https://www.bp.com/en/global/corporate/energy-economics/statistical-review-of-world-energy.html

https://www.bp.com/content/dam/bp/pdf/energy-economics/statistical-review-2016/bp-statistical-review-of-world-energy-2016-full-report.pdf

http://www.undp.org/content/dam/aplaws/publication/en/publications/environment-energy/www-ee-library/sustainable-energy/world-energy-assessment-energy-and-the-challenge-of-sustainability/World%20Energy%20Assessment-2000.pdf