Світ Христини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Світ Христини»
81×122 см
Christinasworld.jpg
англ. Christina's World
Творець: Ендрю Ваєт
Час створення: 1948
Розміри: 81×122 см
Матеріал: темпера на дошці
Зберігається: Нью-Йорк, США
Музей: Музей сучасного мистецтва

«Світ Христини» (Christina's World) — картина американського художника Ендрю Ваєта. Робота зберігається в колекції Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку.

Кушинг і родина Хейторн[ред.ред. код]

Кушинг був однією з головних тем творчості художника, який все життя проводив тут літні місяці. Коли художник оселився там, він про це ще не знав. Місцевість була заселена давно за американським виміром. Тут оселилася ще прабабця Христини — пані Хейторн. Саме прабабця і збудувала дерев'яний будинок, де мешкали Хейторни. Колись будинок слугував невеличким готелем для моряків, адже поблизу море. Серед моряків був і швед з міста Гетеборг Олсон, що оселився тут. Він і був батьком Христини та її брата Альваро.

Христину Олсон та художника зовсім не пов'язували романтичні відносини, як то очікує спотворена дешевими оповіданнями уява сучасних глядачів. І зовсім не романтичні відносини спонукали Ваєта до створення картин, де головним персонажем була Христина. Навіть він не одразу спромігся відверто подати Христину як каліку, особу, скалічену хворобою, запобігати якій тоді ще не могли. Серед перших творів — полотно "Христина Олсон " 1947 року, де художник подав її на порозі власного будинку сидячі. В картині 1947 року ніщо не вказувало глядачеві на скаліченість жінки. Пересторогу викликав тільки настрій жінки, сумний і самотній, досить тривалий, печатка звичного горя й стоіцизму. Але митець зупинявся на недомовленості, картина залишалась нерозв'язаною загадкою.

Поліомієліт — хвороба дітей, по закінченню якої діти залишались паралізованими. Поліомієліт — наполегливо вивчали, нарешті були розроблені дієві, ефектні засоби профілактики. Особливо успішними були профілактичні засоби, віднайдені і розроблені у СРСР та у США. Але дієвими вони були для нових поколінь дітей. Христині допомогти вже було неможливо.

Серед скалічених хворобою дітей була колись і Христина. Провінція, де мешкала жінка, і небагатий фінансовий стан не могли забезпечити Христині опіку чи догляд. Христина й не чекала опіки, а мужньо переносила свій інвалідський стан і намагалася бути досить самостійною. Ця підкреслена самостійність присутня в кожній картині Ваєта, де головувала Христина Олсон. А художник, захоплений мужністю скаліченої жінки, малював її неодноразово — з 1947 до 1968 року.

Опис картини[ред.ред. код]

На картині зображена Христина Олсон, сусідка Ваєта по його заміському будинку в штаті Мен, що сидить в полі й дивиться на власну домівку. Це ферма Олсонів в Кушингу, штат Мен. Христина Олсон страждала від наслідків поліомієліту, але її цілеспрямованість і сила духу вражали Уайета. Досить довго художник приховував від глядача і обличчя Христини, спотворене печаткою хвороби. Не видно обличчя Христини і на картині 1948 року. Художник подає її зі спини і намагається розповісти про жінку через її стан і аскетичне, майже пуританське природне оточення. Не використав він і контраст між буянням розкішної, південної природи і згасаючою хворою особою, контраст, який так полюбляли майстри 19 століття (картина «Остання весна»). Христина не могла ходити, як звичайні люди і переповзала з місця на місце. Цей стан і подав художник у картині 1948 року.

Незвичний ракурс, незвична героїня полотна, напруження, драматизм стану і ситуації були добре передані митцем. Подібного ще не знало тогочасне американське мистецтво. Контрастувало полотно і нещадним реалізмом на тлі абстракціонізму, що панував тоді в американських виставкових залах. Приблизно з цього часу і розпочала рости всесвітня слава картини, найбільш відомої в творчому доробку Ендрю Ваєта.

Джерела. Посилання[ред.ред. код]

  • Christina's World
  • Юрьева Т. С. «Ендрю Ваєт», М, «Изобразительное искусство», 1986, с.20 — 21

Див. також[ред.ред. код]