Себастіян Кленович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Себастіян Кленович
Sebastian Fabian Klonowic
Графічне зображення Себастіяна Кленовича
Графічне зображення Себастіяна Кленовича
Дата народження 1545
Місце народження Сульмежице
Дата смерті 12 серпня 1602(1602-08-12)
Місце смерті Люблін
Рід діяльності композитор
поет

Себастіан Фабіан Кленович (Кльонович, Ацерн) (пол. Sebastian Fabian Klonowic, лат. Acernus, *1545(1545), с. Сульмежице, біля Каліша, Польща — †12 серпня 1602, Люблін, Польща) — польський поет, композитор, викладач Замойської академії, симпатик Реформації та Русі-Роксолянії. Писав латиною, згодом польською.

Довший час мешкав у Львові, згодом оселився у Любліні, також мешкав у Замості.

Життєвий шлях[ред.ред. код]

Все своє життя він провів у колі та під впливом трьох міст: Люблін, Львів та Замостя.

Був сином Яна Кльона, орендаря фільварку і млина над річкою Орлею, та Анни з Пєтшалків. Підписувався латинським перекладом свого прізвища: Acernus (Acer — клен).

Провів молоді літа в Пезінку (тоді Угорське королівство, тепер Словаччина), Чеськім Крумлові (Чехія) та Львові.

Навчався у єзуїтському колегіумі в Каліші.

1568 — оселився у Любліні, де близько 1573 року розпочав кар'єру урядника міської канцелярії.

15741582 — міський писар у Любліні.

15761582 — провадив судову канцелярію війта Любліна.

1580 — одружився з Аґнєшкою Вісліцькою, дочкою люблінського лавника та торговця.

1583 — став люблінським лавником.

1585 — від Йосипа Верещинського, латинського єпископа Київського й абата бенедиктинців у Сєцєхові, отримав війтівство у с. Псарі і заснував на тих землях с. Воля Юзефовська.

1589 — на прохання Яна Замойського (покровителя Замойської академії) став ректором цієї академії.

1592 — зайняв посаду війта міста Любліна.

1594 — бургомістр Любліна.

1595 — призначений довічним міським райцею Любліна.

Помер у шпиталі святого Лазаря (Люблін).

Творчий доробок[ред.ред. код]

«Смерть Ацерна», картина Вільгельма Леопольського (1867)
  • «Віршовані вітання польським королям та принцам за Клементом Яніцки», Vitae regum Polonorum Klement Janicki, Pt. Переклад Себастіяна Кленовського.
  • «Філтрон» (1582) — поема латинською мовою, Philtron
  • «Звитяга богів» (Victoria deorum) — поема про міфічну перемогу над богами здобуту титанами.
  • «Роксоланія» (1584) — поема про життя на Русі. Roxolania.
  • «Жалі народні на уродженого шляхтичем пана Яна Кохановського» (1595), Żale nagrobne na ślachetnie urodzonego Pana Jana Kochanowskiego (1595) — цикл віршів за матеріалами із суду присяжних (лавочкін).
  • «Фліс, то є справи суддів Вісли і інших роками до них припадаючі». Flis, to jest Spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi (1595) — opis handlu wiślanego. — віршований опис торгового кодексу віслаків.
  • «Вирок для Юдасзов — то є неправомірно набуті маєтності» (1600), Worek Judaszów to jest złe nabycie majętności — римований трактат договірного права.
  • «Гебдонас, то є сім щоденних пісеньок писаних за Книгою Мойсеєвою починаючи від тої днини коли Бог творив, і як в сьомий день відпочивав, чемно зібраних Себастіяном Кленовіцем з Сульмержиці», записані в Любліні, видано в Кракові, друк Мацея Ґарволчика, (1581):
1. «Неділя: „Вітаю, день найсвітліший знаменує неділя …“», Niedziela: «Witaj, dniu przenaświętrzy dzisiejszej niedziele…»
2. «Понеділок: „На початку днів, другий день є понеділковий …“» Poniedziałek: «W porządku dni wtóry jest dzień poniedziałkowy…»
3. «Вівторок: „На кожен день хвалімо вашого Господа …“», Wtorek: «Na każdy dzień chwalemy imię twoje Panie…»
4. «Середа: „Сонце золоте, сонце величне, земле єдина …“», Środa: «Słońce złote, słońce wdzięczne, płaneto jedyny…»
5. «Четвер: „Отче наш, який всіх в обіймах своїх …“», Czwartek: «Ojcze nasz, który wszystko w garści swej zawierasz…»
6. "П'ятниця: "Господи, відкрий уста мої, нехай визнаю … "", Piątek: «Otwórz, Panie, usta moje, niechaj wyznawają…»
7. «Субота: „У сьомий і останній день у тижня, суботу …“», Sobota: «Siódmy a ostatni dzień w tegodniu sobota…»
8. «Псалом 147: „Славімо, Єрусалимці Господа, Бога нашого …“», Ps 147: «Sławcie, Jerozolimcy, Pana Boga swego…»
9. «Псалом 90: „Хто шукає помочі Всевишнього, в серці своєму…“», Ps 90: «Kto pomocy Nawyższego żąda z serca uprzejmego…»
10. Piosnka uczyniona czasu powietrza, kiedy było Interregnum w Roku Pańskim 1572: «Mocny Zemścicielu naszych sprosnych złości…»

Суспільне значення[ред.ред. код]

Епітафія Себастіяна Фабіана Кленовича в архікатедральному соборі Любліна.

Написав 4 поеми, найвідоміша з яких «Роксоланія» (тодішня латинська назва України). У ній оспівує красу і багатство української землі, її міст і сіл, зображує життя народу, його звичаї і легенди. Філософські погляди Кленовича мали гуманістичний характер. Основою людського життя для Кленовича є праця. Герой його творів не аскет, що втікає од світу, а людина дії — моряк, який відкриває нові землі, купець, учений. Власне, вся його поема «Роксоланія» — то гімн праці, проголошення необхідності активного земного самоутвердження і самореалізації людини, як сенсу її життя. Кленович був прихильником етичного раціоналізму. Моральне вдосконалення він поєднував з обов'язковим підвищенням освітнього рівня, а однією з головних чеснот уважав уміння людини підкорити свої бажання розумові. Кленовичу була притаманна гуманістична переконаність у здатності людини силою свого розуму і волі створити себе як особистість. Моральним ідеалом для мислителя була стоїчна концепція досконалої людини, основними чеснотами якої вважалися стійкість, шляхетність, розважливість, поміркованість, справедливість, патріотизм. Ці якості, на думку Кленовича, слід прищеплювати з дитинства. Кінцеву мету виховання Кленович вбачав у формуванні гідного і доброчинного члена суспільства.

«Роксоланія» є також цікавою з огляду на наявну в ній спробу автора в ренесансно-гуманістичному ключі осмислити вітчизняну історію. Кленович шукає місце своєму та іншим слов'янським народам у світовому історичному процесі. Тому певне місце відводиться питанню походження українського народу, спільних з іншими коренів. Сповнений оптимізму щодо майбутнього, він закликає братися знову добувати «славу предків»; кличе музу історії Кліо до України і навіть зазначає, що вона сюди вже йде. Зацікавлення національною історією спричинило його інтерес до народного життя. Кленович оспівує красу і багатство української землі, її міст і сіл, докладно змальовує життя простого люду, його звичаї і вірування, використовуючи при цьому багатий арсенал поетичних засобів античної літератури і міфології, яка переплітається з давньоукраїнською, персонажі якої виявляють інколи навіть більшу силу, ніж християнський Бог.

Кленович був видатним латиномовним поетом. Він прагнув навіть заснувати на українських землях латиномовний Парнас. Брав активну участь і в організації навчального процесу в Замойській академії.

Кленович про Київ і Русь-Україну[ред.ред. код]

Кленович в поемі "Роксоланія"(1584) пише:

“Знайте всі люди, що Київ в Русі важить стільки,

Скільки для всіх християн Рим стародавній колись”.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]