Севрська порцелянова мануфактура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Севрська порцелянова мануфактура (фр. Manufacture nationale de Sevres) — порцелянова мануфактура, одна з найвідоміших порцелянових мануфактур світу[1]. Розташована в місті Севр, департамент О-де-Сен, Франція.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування[ред. | ред. код]

За сприяння короля Франції Луї XV та його офіційної фаворитки маркізи де Помпадур в містечку Венсен засновано порцелянову мануфактуру.

Це не єдина мануфактура країни. В 1-й половині 18 століття у Франції діяли порцелянові мануфактури у Меннесі, Сен-Клу, Шантійї.

Втручання маркізи Помпадур[ред. | ред. код]

Парк і палац Бельвю біля Севра.

На прогулянці біля містечка Севр маркізі сподобався пагорб, з якого було добре видно Сен-Клу і Версаль. Могутня на той час Помпадур наказала побудувати на пагорбі палац Бельвю. Проект створив архітектор Ландюро́, до оздоблення залучили художників Ванлоо і Франсуа Буше, сад розпланував сам Деліль.

В перший візит Луї у Бельвю маркіза повела нудьгуючого короля в сад. Їх зустріла безліч квітів, що наповнили повітря духмяними ароматами. Король нахилився і здивувався: квіти були з порцеляни, а в їх порожнинки були налиті парфуми.

Аби здивувати короля новою атракцією, маркіза і наказала перевести порцелянову мануфактуру з Венсену у Севр. Втручання маркізи Помпадур було досить благодійним для виробництва. Її не вдовольняла якість севрської порцеляни, і для поліпшення виробництва було побудовано нове приміщення за проектом архітектора Ленде́. Воно простяглося на 130 метрів, поряд були сади. Маркіза навіть не поскупилася на фонтани. Модельєрами на мануфактуру залучали найкращих скульпторів Франції. Серед них був і уславлений Етьєн Моріс Фальконе.

З 1759 року Севрська мануфактура стала Королівською.

Виробництво в Севрі зросло, а якість — наздогнала якість порцеляни Китаю і навіть Мейсена.

Замову на сервіз майстри Севра отримали і від імператриці Катерини ІІ. У 1778—1779 роках для неї створили «сервіз з камеями». Імператриця була прихильницею камей і пристрасно збирала їх. На своєму сервізі вона побажала бачити камеї теж. Сервіз зберігає музей Ермітаж.

Роки Першої республіки й Першої Імперії[ред. | ред. код]

Уславлений Єгипетський сервіз в стилі ампір для Наполеона Бонапарта у 1807 році також створили майстри Севрської порцелянової мануфактури.

Вироби мануфактури[ред. | ред. код]

Дизайн декора для порцеляни 19 ст[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Sèvres. 250 ans de porcelaine — Ministère de la Culture et communication. Архів оригіналу за 26 листопада 2006. Процитовано 4 червня 2010. 

Посилання[ред. | ред. код]