Сейсмологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ддослідження внутрішньої будови Землі.

Сейсмологія (рос. сейсмология, англ. seismology; нім. Seismologie, Seismik) — наука про розповсюдження сейсмічних хвиль в надрах Землі.

Загальний опис[ред.ред. код]

Сейсмологія встановлює причини землетрусів, їх зв’язок з тектонічними процесами і можливість прогнозування. Використовується для дослідження внутрішньої будови Землі і визначення положення найважливіших границь розділу між її “твердими” оболонками, а також вирішує задачі по районуванню сейсмічному та мікрорайонуванню. На сьогодні С. має чітко розроблену теорію, чутливу вимірювальну апаратуру, методику автоматизованої обробки результатів спостережень. Встановлює причини землетрусів, їх зв’язок з тектонічними процесами, можливість прогнозування. Використовується для дослідження внутрішньої будови Землі і визначення положення найважливіших границь розділу між її «твердими» оболонками. При дослідженнях аналізують поверхневі і об’ємні коливання, що дозволяє встановити положення осередків землетрусів, наявність в Землі заломлюючих та віддзеркалюючих поверхонь, зробити висновки про пружні та в’язкі властивості порід.

Тільки за допомогою сейсмології вдалося скласти картину глибинної будови земної кулі (кора, мантія, зовнішнє і внутрішнє ядра). Також сейсмологія вивчає землетруси, переміщення платформ, займається моніторингом розробок рудних родовищ та інше.

В Україні питання С. вивчає Інститут геофізики імені С. І. Субботіна НАН України.

Історія[ред.ред. код]

Як самостійна наука сформувалась наприкінці XIX ст. У другій половині XX ст. зусиллями американських та європейських геофізиків і геологів були розроблені основи нової теорії, що пізніше одержала назву тектоніки літосферних плит, яка тісно пов’язана з сейсмологією. Зокрема, виділення і проведення границь між літосферними плитами здійснюється на основі наявної картини землетрусів.

Дотичні терміни[ред.ред. код]

Сейсміка — сучасний часто вживаний термін, який застосовується в різних контекстах і об'єднує все те, що, так чи інакше торкається землетрусів і сейсмостійкості, і найчастіше — геоакустики (сейсмометрія) і геології (сейсморозвідка).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Геологія Це незавершена стаття з геології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.