Секвоя (Джордж Гесс)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sequoyah.jpg

Секвоя (Джордж Гесс) (приблизно 1767, Північна Кароліна — 1843, Сан Фернандо, США) — ювелір племені черокі, який створив письмо черокі в 1821 році. Засновник газети «Черокі Фенікс». Це був єдиний зареєстрований випадок в історії, коли представник неписьменного народу незалежно створив систему письма. Після того як індіанці черокі побачили користь від писемності, вони стали її активно застосовувати та офіційно прийняли систему писемності в 1825 році. Секвоя був відомий також під іменами Джордж Гіст та Джордж Гесс. На честь Секвої названо роди рослин секвойя (Sequoia) і секвоядендрон (Sequoiadendron), а також національний парк Секвої в Каліфорнії.

Біографія[ред.ред. код]

Секвоя був сином індіанки та європейського торгівця, але виріс в середовищі індіанців черокі. В 1809 році переїхав до села Таскеги в Теннесі і побачив будівництво друкарні. Відтоді до 1821 року разом із донькою Айока розвинув систему письма для передачі звуків мови черокі. При цьому Секвоя не знав англійської мови і розвинув писемність незалежно. В 1825 році Секвоя переїхав на нову територію черокі в Арканзас. В 1828 році брав участь у переговорах у Вашингтоні.

Джерела[ред.ред. код]

  • Bender, Margaret. (2002) Signs of Cherokee Culture: Sequoyah's Syllabary in Eastern Cherokee Life. Chapel Hill: University of North Carolina Press.
  • Feeling, Durbin. Cherokee-English Dictionary: Tsalagi-Yonega Didehlogwasdohdi. Tahlequah, Oklahoma: Cherokee Nation, 1975: xvii
  • Holmes, Ruth Bradley; Betty Sharp Smith (1976). Beginning Cherokee: Talisgo Galiquogi Dideliquasdodi Tsalagi Digoweli. Norman: University of Oklahoma Press. ISBN 0-8061-1362-6.
  • Foreman, Grant, Sequoyah, University of Oklahoma Press, Norman, OK, 1938.
  • McKinney, Thomas and Hall, James, History of the Indian Tribes of North America. (Philadelphia, PA, 1837–1844).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]