Секретин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Визначення[ред.ред. код]

Секретин - пептидний гормон(тканинний гормон) , що продукується S- клітинами слизової оболонки верхнього відділу тонкого кишечника які розташовані в криптах Ліберкюна , а також D- клітинами підшлункової залози і виконує роль у регуляції секреторної діяльності підшлункової залози, регулює водний гомеостаз по всьому тілу, і впливає на навколишнє середовище дванадцятипалої кишки, регулюючи секрецію в шлунку і підшлунковій залозі.


Відкриття[ред.ред. код]

Відкритий у 1902 англійськими фізіологами Вільямом Бейліссом[en] і Ернестом Старлінгом[en] ( Старлінг на основі вивчення секретину у 1905 ввів в науку саме поняття «гормон») .

Уільям Бейлісс і Ернест Старлінг вивчали , як нервова система контролює процес травлення. Було відомо , що підшлункова залоза виділяє травні соки у відповідь на проходження їжі ( хімусу ) через сфінктер воротаря в дванадцятипалу кишку.

У дослідах на експериментальних тваринах вони, підкоряючись ясною логікою, перерізали всі нерви, що йдуть до підшлунковій залозі. Вони виявили, що цей процес не був , по суті , регульований нервовою системою.

Як тільки їжа доторкалась до слизової оболонки кишки, панкреатична залоза починала секретувати в її просвіт свій сік. Обидва фізіолога знали, що вміст шлунка має кислу реакцію, тому що в травному секреті шлунка міститься досить велика кількість соляної кислоти. Вчені ввели трохи соляної кислоти в тонку кишку - без всякої їжі, - і деінервована підшлункова залоза почала продукувати сік. Стало бути, як виявилося, для повноцінної роботи підшлункової залозі не потрібні ні нерви, ні їжа, потрібна тільки кислота, а самої кислоті не треба було виділятися  підшлунковою залозою, достатньо було торкнутися слизової оболонки дванадцятипалої кишки.

Наступним кроком було висічення ділянки дванадцятипалої кишки у щойно забитої тварини і занурення цієї ділянки в соляну кислоту. Невелика кількість кислотного екстракту набрали в шприц і за допомогою тонкої голки ввели у вену іншої тварини. Його підшлункова залоза відразу відреагувала і почала виділяти травний сік, хоча тварина перед досвідом не годували. Висновок був ясний. Слизова оболонка кишки реагувала на пускову дію кислоти, яка надходило в кров. Кровотік доставляв цю речовину по системі кровообігу до всіх ділянок тіла, в кожен орган, включаючи підшлункову залозу. Коли речовина досягало підшлункової залози, воно якимось чином стимулювало виділення нею травного соку.

Вони визначили , що речовина, що виділяється слизовою оболонкою кишечника стимулює підшлункову залозу .

Вони назвали цю кишкову секрецію секретином .

[http://medbib.in.ua/sekretin.html]

Будова[ред.ред. код]

За хімічною структурою він складається з 27 амінокислотних залишків, в якому перші 16 амінокислотних залишків з N- кінця майже повністю повторюють 1 - 16 -у амінокислотну послідовність молекули глюкагону , а в С -кінцевий його частини , як і в глюкагону , переважають гідрофобні залишки. Послідовність амінокислот: HO2C–His-Ser-Asp-Gly-Thr-Phe-Thr-Ser-Glu-Leu-Ser-Arg-Leu-Arg-Asp-Ser-Ala-Arg-Leu-Gln-Arg-Leu-Leu-Gln-Gly-Leu-Val–NH2. Секретин спочатку синтезується у вигляді білка - попередника 120 амінокислоти , відомого як prosecretin . Цей попередник містить N -кінцевий сигнальний пептид , секретин (залишки 28-54 ) і С-кінцевий пептид 72 - амінокислоти. Зрілий пептид секретин є лінійним пептидним гормоном , який складається з 27 амінокислот і має молекулярну масу 3055 . Спіраль формується в амінокислотах між положенням 5 і 13.

Близьку до секретину структуру має ще цілий ряд пептидних горомонов : вазоактивний інтестинальний пептид , глюкозозалежний інсулінотропний поліпептид , глюкагон , ентероглюкагон , кальцитонін, паратгормон , кортикотропін , рилізинг -фактор гормону росту та інші і тому всі ці пептиди відносять до сімейства секретину . У людини, секретинний пептид, кодується геном SCT. Виробляється спеціалізованими клітинами слизової оболонки верхнього відділу тонкого кишечника ,головним чином, під впливом соляної кислоти , що надходить в кишечник. S -клітини , наявні в слизовій оболонці дванадцятипалої кишки, в проксимальній частини тонкої кишки, і в значно меншій кількості , в інших частинах тонкої кишки , продукують неактивний попередник секретину поліпептид просекретін , що перетворюється під дією соляної кислоти шлункового соку при рН < 4 в секретин .

[http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC53674/]

Функція[ред.ред. код]

Функція полягає в тому , щоб викликати в підшлунковій залозі виділення двовуглекислої солі ( бікарбонату ) .

Секретин бере участь у ряді функцій організму, його основна роль полягає в стимулюванні підшлункової залози для вироблення травної рідини, яка багата на бікарбонат і нейтралізує кислоти зі шлунку, оскільки вона проходять в тонку кишку. Всмоктуючись у кров , секретин досягає підшлункової залози , в якій посилює секрецію води та електролітів , переважно бікарбонату .

http://www.autism.ru/read.asp?id=44&vol=0]

Вивільнення секретину починається у дванадцятипалій кишці при рН 4,5 і зростає при подальшому зменшенні величини рН. У результаті , якщо рН у дванадцятипалій кишці зростає вище 4,5 , секретин не може бути звільнений.  Секретин регулює зовнішньосекреторну функцію підшлункової залози.

Дія секретину реалізується в результаті його взаємодії з мембранними рецепторами клітин - мішеней , стимуляції завдяки цьому аденілатциклази і підвищення вмісту ціклічності аденозинмонофосфата в клітинах.

Головне місце його дії - вивідні протоки підшлункової залози в дванадцятипалу кишку.

Якщо кислотність в цій зоні підвищується , то секретин затримує виділення підшлункового соку.

Дія секретину багатозначна - підвищений його рівень робить шлунок і тонкий кишечник малорухомими , активує виділення жовчі і скорочення жовчного міхура. Також зміст секретину підвищено у хворих, що страждають на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки.

Секретин стимулює продукцію бікарбонатів епітелієм жовчних , панкреатичних проток і дуоденальних залоз.

Секретин не впливає на утворення залозою ферментів. Цю функцію виконує інша речовина, що виробляється в слизовій оболонці кишечника , - панкреозимін .

Секретин уповільнює перистальтику шлунка і товстої кишки.

Виділення секретину інгібується Н2- антагоністами , які знижують секрецію шлункового соку.

Коли секретин зв'язується з рецепторами клітин підшлункової залози, стимулює активність аденілатциклази і перетворює АТФ в цАМФ.

Циклічний АМФ діє у ролі вторинного месенджера у внутрішньоклітинній передачі сигналу і призводить до збільшення випуску  бікарбонату .

Позитивний вплив секретину[ред.ред. код]

Секретин надає цілий ряд позитивних впливів , і деякі з них видаються вельми значними , оскільки вони пов'язані з проблемами візуального контакту , спілкування , усвідомлення навколишнього світу або мови.

Крім подібних поліпшень в поведінці , пізнавальної діяльності та чутливості до навколишнього світу , існує чимало свідчень про значні і абсолютно несподіваних змінах у фізіологічних функціях в результаті прийому секретину , наприклад :- Поліпшення сну ;- Зниження підвищеного рівня антитіл краснухи і свинки до нормального рівня

Секретин також тісно пов'язаний з багатьма мозковими функціями. Можливо , він стимулює вироблення та використання серотонінового нейропередатчика . Втім , рецептори секретину існують в декількох областях центральної нервової системи , включаючи і очі.

Вважається , що використання секретину є багатообіцяючим при лікуванні аутизму , але саме тут ми опиняємося , бути може , перед найбільшою дилемою: з приводу цього лікування , яке могло б допомогти тисячам дітей , судячи з усього поки ще не ведеться ніякого доказового дослідження .

Секретин використовується для лікування аутизму.

За словами доктора Римленда, від Інституту вивчення аутизму в Америці, секретин можуть також брати участь у багатьох заходах мозку, включаючи стимулювання і використання нейромедіатора серотоніна. Рецептори секретину локалізовані в багатьох місцях в центральній нервовій системі, у тому числі очі.  Він не впевнений, чи може секретин поліпшити симптоми аутизму через його дії на підшлункову залозу або на мозок, проте для деяких існує зв'язок між шлунково-кишковим трактом і функцією мозку. За словами Пола Шатока, від Блоку Дослідження аутизму, білки не засвоюються належним чином в шлунку аутичних дітей буде протікати в кровотік і в кінцевому підсумку переходять до мозку.

[http://www.henryspink.org/secretin.html]

Використані джерела літератури[ред.ред. код]

  1. http://medbib.in.ua/sekretin.html
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC53674/
  3. http://www.autism.ru/read.asp?id=44&vol=0
  4. http://gormonyplus.ru/sekretin
  5. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-186-SECRETIN.aspx?activeIngredientId=186&activeIngredientName=SECRETIN
  6. http://www.henryspink.org/secretin.html