Сексуальне насилля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сексуальне насилля - будь-яка примусова сексуальна дія або використання сексуальності іншої людини. Сексуальне насильство відбувається в усьому світі, хоча в більшості країн з цієї проблеми проводиться мало досліджень[1]. Прихований характер сексуального насильства ускладнює оцінку масштабу явища[2]. За дослідженнями, проведеними в ПАР і Танзанії, приблизно кожна четверта жінка піддається сексуальному насильству з боку інтимного партнера і близько третини дівчаток-підлітків повідомляють, що їх перший сексуальний досвід був пов'язаний з примусом[3][4][5].

Сексуальне насильство має серйозні наслідки для фізичного і психічного здоров'я. Воно не тільки викликає фізичні травми, а й збільшує ризик проблем з сексуальним і репродуктивним здоров'ям, що мають як негайні, так і віддалені наслідки[6]. Його вплив на психічне здоров'я може бути не менш серйозним і тривалим, ніж фізичні наслідки [7]. Сексуальне насильство може призводити до смерті в результаті самогубства, зараження ВІЛ - інфекцією або вбивства, причому воно може бути здійснено під час сексуального нападу або пізніше, в формі вбивства честі. Сексуальне насильство також може сильно впливати на соціальне благополуччя потерпілих, якщо вони піддаються стигматизації і остракізму, зокрема, з боку своїх родичів і близьких [8].

Секс з використанням примусу може приносити ґвалтівнику сексуальне задоволення, хоча його основна мета, як правило, полягає в утвердженні влади і контролю над жертвою. Часто люди, що примушують до сексу партнерів, з якими вони перебувають у шлюбі, вважають свої дії допустимими на цій підставі. Зґвалтування жінок і чоловіків часто використовується під час війни як форма атаки на супротивника, що символізує підкорення і приниження його жінок і чоловіків [9]. Воно може також використовуватися для покарання людей за порушення соціальних чи моральних норм, наприклад, за подружню зраду або знаходження в громадському місці в стані сп'яніння. Жінки і чоловіки також піддаються зґвалтуванню, перебуваючи під вартою або в тюремному ув'язненні.

Значна кількість різних форм сексуального насильства у кримінальному праві сучасних держав є криміналізованою (див. Статеві злочини).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Home page of The Sexual Violence Research Initiative. Svri.org. Архів оригіналу за 2013-02-05. Процитовано 2012-08-27. 
  2. Jewkes R, Abrahams N. The epidemiology of rape and sexual coercion in South Africa: an overview. Social Science and Medicine (in press).
  3. Jewkes R et al. relationship dynamics and adolescent pregnancy in South Africa. Social Science and Medicine, 2001, 5:733-744.
  4. Matasha E et al. Sexual and reproductive health among primary and secondary school pupils in Mwanza, Tanzania: need for intervention. AIDS Care, 1998, 10:571-582.
  5. Buga GA, Amoko DH, Ncayiyana DJ. Sexual behaviour, contraceptive practice and reproductive health among school adolescents in rural Transkei. South African Medical Journal,1996, 86:523-527.
  6. Holmes MM et al. Rape-related pregnancy: estimates and descriptive characteristics from a national sample of women. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 1996, 175:320-324.
  7. Briggs L, Joyce PR. What determines post-traumatic stress disorder symptomatology for survivors of childhood sexual abuse? Child Abuse & Neglect, 1997, 21:575-582.
  8. Mollica RF, Son L. Cultural dimensions in the evaluation and treatment of sexual trauma: an overview. Psychiatric Clinics of North America, 1989, 12:363-379.
  9. Swiss S et al. Violence against women during the Liberian civil conflict. Journal of the American Medical Association, 1998, 279:625-629.