Селевк VII

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Селевк VII
Народився невідомо
Помер 58 або 57 до н. е.
Олександрія Єгипетська
·вбивство
Країна Держава Селевкідів
Діяльність суверен
Титул цар Сирії
Посада Басилевс держави Селевкідівd
Термін 83—69 роки до н. е.
Попередник Філіпп I Філадельф
Наступник Антіох XIII Азійський
Рід династія Селевкідів
Батько Антіох Х Евсеб Філопатор
Мати Клеопатра Селена
Брати, сестри Береніка III, Антіох XIII Азійський і Деметрій III Філопатор
У шлюбі з Береніка IV
Див. також: Філометор

Селевк VII Філометор (*Σέλευκος Ζ΄ Φιλομήτωρ Κυβιοσάκτης, д/н — 58 до н. е. або 57 до н. е.) — цар Сирії у 8369 роках до н. е. Це гіпотетичний басилевс, котрого запропонував Брайан Крітт. Пізніше Олівер Гувер опублікував критичну статтю, спростував гіпотезу Крітта. Про цього царя джерела майже не згадують.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Селевкідів. Син Антіоха Х, царя Сирії, та Клеопатри Селени. Після смерті батька у 89 році до н. е. фактично опинився під опікою матері, яка оголосила його царем. Саме вона організувала спротив іншим претендентам на трон. Фактично контролювала невелику частину володінь в Кілікії. У 83 році до н. е. за невідомих обставин зумів став царем, але контролював невеличку територію південної Сирії та північної Фінікії. 75 року до н. е. Клеопатра Селена відправилася до Риму по допомогу. Згодом володіння обмежилися Північною Фінікією. 69 року до н. е. рештки царства захопили війська вірменського царя Тиграна II. Проте можливо ця історія вигадана була самим Селевком під час перебування в Єгипті.

Напочатку 50-х років до н.е. оголосився в Єгипті, де заявив про себе як Селевка VII. 58 року до н. е., ймовірно, став чоловіком цариці Береніки IV, але та не бажаючи ділити владу та побоюючись амбіцій чоловіка (через свою матір мав права на трон Єгипту), через нетривалий час після шлюбної церемонії наказала задушити Селевка. Можлива цариця дізналася, що він самозванець. Від олександрійців дістав прізвисько «Торговець рибою» (інший варіант «Оселедчик»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Heinen, Heinz (1968). «Séleucos Cybiosactés et le Probléme De Son Identité». In Cerfaux, Lucien; et al. Antidorum W. Peremans Sexagenario Ab Alumnis Oblatum. Studia Hellenistica (in French). 16. Publications universitaire de Louvain.
  • Werner Huß: Ägypten in hellenistischer Zeit. München 2001, S. 678f., 692f., ISBN 3-406-47154-4.
  • Brian Kritt. Numismatic Evidence For A New Seleucid King: Seleucus (VII) Philometor : [англ.] // The Celator. — 2002. — Vol. 16, № 4.
  • Oliver D. Hoover. Dethroning Seleucus VII philometor (cybiosactes): Epigraphical arguments against a late seleucid monarch : [англ.] // Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik. — 2005. — № 151. — С. 95-99. — JSTOR 20191972.