Селективне сприйняття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Селективне сприйняття або упередження невідповідності (англ. disconfirmation bias) — коли людина шукає інформацію, яка відповідає, а не суперечить, її особистим переконанням.

Було проведено експеримент, щоб дослідити, в якій мірі люди можуть спростовувати докази, що суперечать їх особистим переконанням[прояснити]. Для формулювання доказів, більш впевнені люди з більшою готовністю шукають інформацію, яка суперечить їх особистій думці. Невпевнені люди не шукають суперечливу інформацію та надають перевагу інформації, що підтримує їх власну думку. Люди створюють та оцінюють свідчення в доказах, які є упередженими на користь їх власних переконань та думок. Вищі рівні впевненості знижують ступінь надання переваги інформації, що підтримує власні переконання.[прояснити]

Риси особистості впливають та взаємодіють з процесом упередженого пошуку інформації. Люди різняться у своїх здатності захищати свої ставлення від зовнішнього впливу в частині селективного сприйняття.

На сьогоднішній день[коли?] зафіксованих когнітивних спотворень «перевалило» за 170, але скільки їх насправді, не знає ніхто[джерело?].

Упередженість невідповідності[ред. | ред. код]

Упередженість невідповідності відноситься до тенденції людей приділяти критичну увагу інформації, яка суперечить їх попереднім переконанням, і некритично приймати інформацію, яка відповідає їх переконанням.

Це когнітивне упередження тісно пов'язане з упередженим ставленням до підтвердження, яке представляє собою тенденцію просто уникати "контр-настановної" нової інформації.[прояснити]

Джерела[ред. | ред. код]

  • То же самое, PH, и Лопес, Д. Ф. (1992). Мотивированный скептицизм: использование различных критериев принятия решений для предпочтительных и нежелательных выводов. Журнал личности и социальной психологии , 63, 568-584.
  • Эдвардс К. и Смит Э. Э. (1996). Предвзятость неподтверждения при оценке аргументов. Журнал личности и социальной психологии , 71, 5-24.
  • Лорд К., Росс Л. и Леппер М. (1979). Предвзятая ассимиляция и поляризация отношения: влияние предшествующих теорий на впоследствии рассматриваемые доказательства. Журнал личности и социальной психологии , 37, 2098-2109.