Селекція рухомих цілей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Селекція рухомих цілей (СРЦ) — режим роботи радіолокаційного пристрою для виділення цілі на фоні радіолокаційних перешкод. В радіолокації в більшості випадків ціль є рухомою, а перешкоди — нерухомими об'єктами[1]. Тому в основі СРЦ лежить аналіз деформації структури сигналу відбитого від рухомої цілі[2].

Методи СРЦ часто базуються на використанні ефекту Доплера і застосовуються з метою прийняття рішення про присутність цілі класу, що цікавить (наприклад, бойового блоку ракети) серед виявлених об'єктів в умовах впливу перешкод від джерел штучного та природного походження[3].

В імпульсних радарах селекцію рухомих об'єктів здійснює фазовий детектор, базуючись на різниці в фазі відбитого сигналу для кількох імпульсів. Стаціонарні об'єкти не змінюють фазу від імпульсу до імпульсу, а рухомі — змінюють. Тому порівнюючи збережений і поточний сигнал щодо змін фази, можна виявити цілі, що рухаються[1].

Для стаціонарних перешкод різниця фаз від імпульсу до імпульсу дорівнює нулю. Рухомі цілі будуть проходять крізь такий фільтр у фазовому детекторі без проблем, якщо тільки їхня швидкість не створює різницю фаз від імпульсу до імпульсу кратну 360◦. Ця умова відома як «сліпа» швидкість і визначається як v = 0,5nλ, де λ — довжина хвилі випромінювання радара[4].

Для усунення негативного ефекту сліпих швидкостей можуть бути застосовані такі методи[5]:

  • використання когерентного каналу тільки у разі необхідності;
  • постійна зміна робочої частоти радіолокатора;
  • постійна зміна (вобуляція) частоти слідування імпульсів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Whitaker, 2005, с. 1824
  2. Ширман, 1970, с. 438.
  3. Энциклопедия: СЕЛЕКЦИЯ ДВИЖУЩИХСЯ ЦЕЛЕЙ. encyclopedia.mil.ru (рос.). Процитовано 26 серпня 2023.
  4. Whitaker, 2005, с. 1814.
  5. Сліпа швидкість. radartutorial.eu. Архів оригіналу за 30 травня 2023. Процитовано 26 серпня 2023.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ширман Я.Д. под ред. Теоретические основы радиолокации. — М : Советское радио, 1970. — С. 438.