Селітра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Селітра (англ. Nitrate) — назва мінералів, що містять нітрати лужних і лужноземельних металів (в тому числі їх кристалогідратів). Селітрами називають нітрати амонію, лужних та лужноземельних металів.

Назва, вочевидь, походить від лат. sal nitrum.

Різновиди[ред.ред. код]

Розрізняють:

  • С. амонійну (див. амонійна селітра);
  • С. баріїсту або барієву (нітробарит, Ва[NO3]2, у природі знайдена тільки на одному родовищі селітри у Чилі, штучні кристали добре огранені),
  • С. індійську (те ж саме, що й С. калійна або каліїста, нітрокаліт, див. калійна селітра);
  • С. кальціїсту або кальцієву (нітрокальцит, Cа[NO3]2•4H2O, знайдений у карстових печерах Кентуккі, США, а також у селітроносних відкладах),
  • С. магніїсту або магнезіальну (нітромагнезит, Mg[NO3]2•2H2O, рідкісні знахідки в печерах Кентуккі, США, а також на мармурах у родов. Бом і Салінс, Франція, у Краснодарському краї, РФ),
  • С. натріїсту або натрієву (нітрат натрію, нітронатрит, див. натрієва селітра),
  • С. чилійську (С. натріїста, див. натрієва селітра).

Характеристика селітр[ред.ред. код]

Назви селітр
Тривіальна назва Хімічна формула Систематична назва Примітки
Амонійна селітра NH4NO3 Нітрат амонію Безбарвна кристалічна речовина, гігроскопічна, дуже добре розчинна в воді з сильним пониженням температури розчину. Вибухає, особливо в суміші з металічними порошками, при використанні проміжних детонаторів з чутливіших ВР (наприклад тротилу), малочутлива до ударів. При зберіганні у великих кількостях, наприклад на полях, зафіксовані випадки вибухання від удару при спробі розпушення. При нагріванні до понад 160 °C розкладається з виділенням переважно закису азоту з домішками інших оксидів. Найбільш розповсюджене азотне добриво.
Аміачна селітра
Барієва селітра Ba(NO3)2 Нітрат барію Безбарвні кристали. Фарбує полум’я в зелений колір. Використовується як окислювач у піротехнічних сумішах кольорового полум’я.
Барітова селітра
Калійна селітра KNO3 Нітрат калію Безбарвні кристали з ромбічною або гексагональною кристалічною структурою. Значно менш гігроскопічна за натрієву, тому широко застосовується у піротехніці як окислювач. При нагріванні до понад 334,5 °C плавиться, вище цієї температури розкладається з виділенням кисню.
Індійська селітра
Магнієва селітра Mg(NO3)2·H2O Кристалогідрат нітрату магнію  
Кальцієва селітра Ca(NO3)2· 4·H2O Кристалогідрат нітрату кальцію  
Вапняна селітра
Норвезька селітра
Чилійська селітра NaNO3 Нітрат натрію Зазвичай містить домішки галогенідів, основні родовища розташовані в Чилі (в провінції Тарапака і Антофагаста). Колір білий, жовтуватий, червоно-коричневий, сірий. Твердість за шкалою Мооса 1,5–2;. Густина 2,3 г/см³. Утворюється зазвичай за рахунок вулканічної діяльності або окиснення азоту. Гігроскопічна.
Натронна селітра
Натрієва селітра

Застосування селітр[ред.ред. код]

Селітри використовуються як азотні добрива, при цьому калієва селітра є також джерелом необхідного рослинам калію. Нітрат калію також є одним із інгредієнтів чорного пороху. Амонійна селітра використовується для приготування таких вибухових речовин як амонал і амотол.

Додаються у цигарковий папір, щоб цигарка не гасла під час паління.[джерело?]

Література[ред.ред. код]